Ručníky a osušky

Nároky, které klademe na textil v koupelně, nejsou právě malé. U ručníků to platí dvojnásob. Když mají zůstat krásné, hebké a odolat náročné údržbě, musíme nejen dobře vybírat, ale také se o ně správně starat.

Většina ručníků se vyrábí z froté, což je zpravidla bavlněná smyčková látka tkaná na speciálních strojích. Její kvalita a savost je dána jednak vlastnostmi použitého materiálu, ale také hustotou smyček, kterou poznáme podle gramáže. U kvalitních měkkých ručníků se pohybuje v intervalu 450 až 550 gramů na metr čtvereční, může ale dosahovat až 800 gramů. Kromě froté pak existují také ručníky s vaflovou strukturou nebo hladce tkané, které jsou lehčí.

Souprava koupelnového textilu v jedné barvě působí harmonicky (WestwingNow)

Moderní přírodní materiály

Bavlna má pro ručníky a osušky ideální předpoklady. Je příjemná na dotek a výborně saje vlhkost. Většina z nás na ni nedá dopustit, nicméně u ručníků s vysokou gramáží v málo větraných koupelnách může docházet k situaci, že po použití schnou celou věčnost a stávají se živnou půdou pro nejrůznější bakterie, dokonce i plísně.
Používají se proto také směsové materiály, jež kombinují vlastnosti bavlny například s bambusovými vlákny, která lépe schnou a mají antibakteriální vlastnosti. Další alternativou jsou také modalová vlákna, jež se vyrábí z celulózy bukového dřeva. Pro jejich hebkost se jim někdy také říká umělé hedvábí. Ve směsi s kvalitní bavlnou dodávají ručníkům jedinečné vlastnosti, takže pak vynikají perfektní savostí, dobře schnou a jsou odolnější proti ztvrdnutí při častém praní.

Kombinace modalu a kvalitní bavlny se postará o dokonalou hebkost. Od 190 Kč (SCANquilt)

Při správné péči budou déle hebké

Praní ručníků jistě není žádná věda, přece jen je ale dobré vědět, čeho se při praní a sušení vyvarovat, abychom zbytečně nepoškozovali textilní vlákna a nezkracovali tak jejich životnost. Když si přineseme z obchodu novou osušku, měli bychom ji před prvním použitím dvakrát vyprat na 40 °C a nechat volně uschnout.
Zejména při pravidelném praní je pak důležité dodržení správného dávkování pracího prášku či gelu a pozor bychom si měli dávat také na to, zda není buben pračky přeplněný. Pak by mohlo dojít k poškození vláken a vzniku žmolků. Používání aviváže se na ručníky navzdory reklamám nedoporučuje, neboť slepuje vlákna k sobě a postupem času ztrácí svou savost a hebkost.
Pro sušení froté ručníků a osušek je ideální sušička nebo čerstvý vzduch. Rozhodně bychom je neměli sušit na radiátoru a nedoporučuje se ani žehlení, jímž dochází k lámání smyček.

Kombinace bílé a modré vzbuzuje dojem čistoty. Od 125 Kč (JYSK)

Pro zachování jemnosti vláken je třeba o ně správně pečovat (WestwingNow)

Dobrá rada

Jemnost vláken a vůni lze částečně navrátit octovou lázní. Stačí, když ručník před praním namočíte do teplé octové vody.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Ručníky a osušky