Vysokotlaké čističe na venkovní dlažbu

Robustní studenovodní poloprofesionální vysokotlaký čistič RE 163 PLUS, pracovní tlak 150 barů, nízká hlučnost. 19 590 Kč (Stihl)

Chceme-li provést očistu dlažby s co nejmenší námahou a nejvyšších účinkem, vezmeme si na pomoc vysokotlaký čistič. Správně vybraný model nám usnadní práci a ušetří vodu, čas i finance.

O efektivnosti vysokotlakých čističů neboli myček jistě není třeba nikoho přesvědčovat. Ostříkáním vydlážděných ploch zahradní hadicí zbavíme jejich povrch jen části nečistot. S těmi, které ulpěly v hrubší struktuře dlaždic či s mechy, si běžný proud vody neporadí. Navíc spotřebujeme více vody. U tlakových čističů je její průtok až 6,5krát menší. Přesto je průtok vody natolik vysoký, že je možné tyto čističe používat jen na venku. Výjimkou může být garáž a dílna s odtokovým kanálkem v podlaze.

Účinné i šetrné použití

Při nákupu můžeme volit univerzální stroj nebo ho vybírat přímo pro konkrétní typ povrchu. V prvním případě je důležitá možnost měnit tlak při čištění různých typů povrchů. Na hodně citlivé materiály, jako je pískovec, budeme používat mnohem menší tlak (kolem 100 barů) než například na žulu.
Při mytí vysokotlakým čističem je rovněž třeba dodržovat odpovídající vzdálenost trysky od mytého povrchu. Pokud potřebujeme umýt odolný a velmi znečištěný povrch nebo odstranit mech ze spár mezi dlaždicemi, měli bychom mít trysku co nejblíže. Bude mít menší prostorový záběr, jelikož vodní proud zacílíme pouze na určité místo, ale tlak dosáhne maximální výše. Naopak větší vzdáleností trysky od dlažby docílíme širšího záběru plochy při čištění.
Ohlídat bychom si měli také požadované síťové napětí. V nižších třídách jsou čističe vyráběny pro napětí 230 V, nejvyšších potřebují třífázový proud.

I mobilní vysokotlaký čistič si se znečištěnou dlažbou snadno poradí (Kärcher)

Tlak a průtok vody

U vysokotlakých čističů platí, že čím silnější je tlak, tím vyšší je rychlost a účinnost mytí. S tím přímo souvisí průtok vody za hodinu. U čističů s tlakem 110 až 135 barů udávají výrobci průtok 440 l/h, při tlaku 160 barů pak 650 l/h. Na běžné užívání stačí čističe s tlakem (výkonem) v rozmezí 110 až 160 barů.
Vodu čističi můžeme dodávat buď z vodovodní přípojky, nebo v případě myček s funkcí samonasávání a vhodně konstruovaným čerpadlem lze využít alternativní zdroje jako dešťovou vodou ze sudu, vodu z jezírka, potoku či jiného povrchového vodního zdroje, který se nachází v dosahu stroje. Je ovšem nutné použít vodní filtr určený po daný čistič, aby se s vodou nenasály i nečistoty, které by ho mohly poničit.

Příslušenství

Terasu i další rovné povrchy umyjeme rychleji nástavcem určeným pro větší plochy. Na mnohaleté nečistoty se doporučuje použít rotační trysku, která maximalizuje tlak.

Čisticí prostředky

Používat můžeme pouze ty, jež jsou pro tento účel určeny. V opačném případě by hrozila kontaminace spodních vod. Prostředky musí mít nízkou pěnivost. Při lehkém znečištění povrchu volíme pěnové čisticí přípravky, na odolné nečistoty použijeme pěnové alkalické. Některé vysokotlaké čističe disponují funkcí ručně voleného dávkování přípravků během čištění.

Vysokotlaký čistič Nilfisk C 120.7-6 PCAD, příkon 1 400 W, tlak 120 barů, průtok 440 l/h, možnost nasávání. 3 999 Kč (Alza)

Délka pracovního cyklu

Pro životnost stroje je důležité dodržovat doporučenou dobu pracovního cyklu, zpravidla bývá 30, 60 či 90 minut. O ochranu motoru se starají zabudované tepelné pojistky, při překročení doby, respektive vyšším zahřívání dojde k automatickému vypnutí čističe.

Údržba tlakového čističe

Po ukončení práce je třeba stroj odpojit od vodního zdroje a odtlakovat zmáčknutím pistole. Podle intenzity a frekvence použití je třeba čistit filtrační sítka, většinou postačí jednou za měsíc.
V čističích nesmí zůstat při zazimování zbytková voda, pokud bude v místě uskladnění teplota nižší než 5 °C.

Podle čeho vybírat tlakový čistič

• způsob využití
• pracovní tlak
• průtok vody
• síťový nebo akumulátorový zdroj energie
• použití studené i teplé vody
• vybavení nástavci zvyšujícími využitelnost stroje

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Vysokotlaké čističe na venkovní dlažbu