Malujeme na dřevo

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Malovaný dřevěný artefakt v podobě truhly či malé skříňky umí rozveselit každý příbytek, zejména však chalupářský. Pokud je vám líto, že nic podobného nevlastníte, zkuste si truhlu či truhličku namalovat sami.

Žánrově různě upravené truhličky. Na jejich dekoraci jsem použili motiv olivové ratolesti, jablíček a jeřabin

Vlastnoručně dekorovaný předmět menších rozměrů se může stát dárkem, ale i záležitostí, která s konečnou platností vyřeší uložení malé sbírky drobností z dovolené či nejrůznějších praktických i nepraktických předmětů.

Jak na to? Pro začátek bude lepší zkusit jednoduchou a přirozeně vyhlížející techniku patinování v tzv. provensálském stylu, který se snese s jakýmkoliv zařízením. Takto upravený povrch dřeva působí nonšalantně, skryje drobné nedostatky barevného pojednání a je vhodným podkladem pro jednoduchý způsob dekorování pomocí šablony.

Šablona s motivem jablíček. Doporučené barvy pro tupování: červená, žlutá, oranžová a tmavě červená

Skříně, komody, truhly, ale i dózy a květináče zdobené touto rustikální technikou, zabydlují často víkendové středomořské interiéry. Obvykle bývají pojednané bílým nebo olivově zeleným nátěrem typickým pro Středomoří.

Jak a na co malovat?

O radu, jakou techniku pro malování zvolit, jsme požádali výtvarnici Janu Studničkovou z Prahy, pro níž je malba na dřevo, včetně renovací starého malovaného nábytku, celoživotním koníčkem. Její specialitou jsou malované repliky dobových střeleckých terčů.

Výchozím materiálem pro dekorování bylo povrchově neupravené smrkové dřevo

Nahlédnutím do ateliéru výtvarnice rychle zjišťujeme, že tu je pomalované veškeré zařízení, zejména početné skříňky a zásuvky. Jana Studničková samozřejmě nejraději pracuje s věcmi, které už dosloužily a dají se za pár korun objevit v bazarech, sklepech a půdách a někdy i na ulici.

„Malovat na staré dřevo je stylové, nicméně barevně lze upravit i novou, povrchově neupravenou smrkovou skřínku, koupenou za pár korun v Hornbachu,“ vysvětluje Jana Studničková. Tento typ truhlice jsme také použili jako výchozí materiál. Výsledkem jsou truhličky s olivově zbarveným povrchem, dekorované olivovými ratolestmi, jeřabinami či jablíčky. V konečné fázi jsme na truhly vytupovali nápisy.

Kontakt: www.janastudnickova.cz

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER

Malujeme na dřevo

Malujeme na dřevo