U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Romantika v letni kuchyni

Kategorie: červenec | Autor: Jit

Krby a grily nemohou chybět v žádné obytné zahradě. Vyznavači pravidelného stolování v zahradě si dokonce mohou postavit zahradní “kuchyni” s kompletní krbovou sestavou.

Dobře řešená a v ideálním případě zastřešená zahradní kuchyně umožní pobyt venku od jara do podzimu. V horkých letních dnech, ale i chladnějších podvečerech je zde příprava jídla i stolování mnohem příjemnější než v uzavřených místnostech. Ke komfortu venkovních kuchyní patří tekoucí voda, dostatek manipulačního prostoru a odkládací plochy. Krbová sestava by měla být doplněna elektrickým či plynovým grilem. Ve velké zahradě může zahradní kuchyně stát volně v prostoru, ale v menší zahradě přece jen víc všechno souvisí se vším. Proto je vhodné napojení na jiné zahradní objekty, například na zděný plot, opěrnou zídku, pergolu a podobně. Krbové sestavy často navazují na rodinný dům a mohou být i přímou součástí jeho architektury jako obytné terasy anebo atria. Ideální je umístění na závětrné straně, nicméně ochrannou stěnu lze postavit i dodatečně. K rychlé přípravě pokrmů na ohni poslouží i pevné nebo mobilní grily. Existují v nejrůznějších podobách, jednoduché a výkonné jsou například kovové přenosné rošty pro 4 až 5 osob, které se mohou buď postavit volně, nebo zabudovat do zahradní krbové sestavy. Zahradní kuchyni lze vybavit grilovacím zařízením na plyn nebo elektřinu, které je pohodlnější a méně pracné, ale chybí kouzlo ohně. U plynových grilů je ve spodní části umístněna nádoba s plynem a nad ní je samotný gril. Kvalitnější plynové grily mají i nad roštem víka k zaklopení, takže lze maso a další potraviny i podusit atp. Relativní novinkou je umístnění hořáků na bočních stranách grilu, takže tuk a šťáva z masa nekapou na žhavé uhlí, nepřepalují se a nevznikají tak karcinogenní látky.

Aby nastala ta pravá pohoda…

Zahradní krby nebo grily sice vypadají jednoduše, ale stavebně jsou poměrně náročnými objekty. Aby dobře fungovaly, nelze podcenit detailní konstrukční řešení, které nejlépe zvládnou odborníci. Pro stavbu svépomocí si lze zakoupit krbovou sestavu jako stavebnici z keramických či betonových desek nebo z tvárnic z pórobetonu, a to včetně ohniště, roštu a odkouření.

Dobré rady pro grilování

* Když grilujete poprvé, mějte na paměti, že grilování na žhnoucím uhlí je mnohem obtížnější než v kuchyni.

* Potraviny se zásadně připravují až na žhavém základu, který zůstane v ohništi po spálení dřeva. Při styku potraviny s plameny se zejména na masu usazují nebezpečné spaliny.

* Na žhavý základ po shoření dřeva lze přikládat dřevěné uhlí, obráceně to není vhodné.

* Některá dřeva (například bezinka, jilm, vrba, modřin, ale i smrk), zvláště nejsou-li dostatečně vyschlá, mohou svým zápachem grilované potraviny znehodnotit. Před spalováním je třeba dřevo zbavit kůry.

* Do ohniště je možné při grilování přikládat dřevo ovocných stromů nebo některé byliny, které dodají připravovanému pokrmu zvláštní aroma.

* Pokud se nějaký plátek masa začne na roštu připalovat, “přilepte” olejem na rizikové místo kousek alobalu.

Ohniště se zpevněnou plochou a lavičkami v koutě zahrady bude vždy připraveno k pohodlnému posezení při opékání špekáčků.

Rozměry venkovních krbů

Dimenzováni venkovních krbů je, na rozdíl od vnitřních, celkem jednoduché. Platí zhruba tyto následující vztahy mezi jednotlivými rozměry: K=N.P, kde K je plocha krbového otvoru, tzv. portálu, v cm2, P je plocha vnitřního komínového profilu v nejužším místě v cm2 a N je násobitel (například při účinné výšce do 3 metrů je N=6, při výšce 3-4 metry je N=8, při výšce nad 4 metry je N=10). Podrobné informace při stavbě složitější varianty krbu svépomocí je třeba získat od odborníka nebo ve speciální literatuře.

Atmosféru příjemnému zákoutí dodá i pěkný a pohodlný zahradní nábytek.

Jit, foto Iveta Kopicová a archiv

Romantika v letni kuchyni