U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LUXFERY

Kategorie: Stavba | Autor: PETR PETŘÍČEK

NOVÉ MATERIÁLY PRO STAVBU A RENOVACE9. stavba

Luxfery jsou v podstatě duté skleněné tvárnice, které se vyrábějí svařením dvou výlisků v základní tloušťce 80 mm. Nejběžnějším formátem je luxfera 19 x 19 x 8 cm. V současné době jsou k dispozici i rohové a ukončovací tvárnice, které mají trochu jiný formát.

   Skleněné tvárnice jsou výrazným dekoračním prvkem zejména, pokud je dobře umístíme a nasvítíme. Světlo, které přichází do interiéru skleněnou tvárnicí, je měkké a stabilní. Světelná propustnost u čirých tvárnic je při kolmo dopadajícím světle cca 77 %. Odpovídá tedy normálnímu dvojsklu. U barevných tvárnic se pohybuje prostupnost od 50 do 70 %, dle barvy a její sytosti. Tvárnice zajišťují rovnoměrné osvětlení interiéru bez ohledu na počasí nebo denní dobu. V případě potřeby lze zajistit různé stupně neprůhlednosti a použitím matové tvárnice průhled úplně znemožnit. Luxfery poskytují výbornou zvukovou izolaci.

   V současnosti existují 4 možné způsoby jak luxferovou příčku postavit. První je známá klasika – tj. pomocí distančních křížků a zdicí malty. Druhou možností je Ezylay systém – využití hliníkového rámu, do kterého se pomocí vymezovacích křížků a profilů „nasucho“ luxfery naskládají a poté se vzniklé spáry vyplňují silikonem. Třetím systémem je tvárnice Verralia, která se dá použít pouze pro lesklé sklo 19 x 19 x 8 cm. Pro další formáty a matné povrchy se použití Verralie připravuje. Princip spočívá v tom, že se samotná skleněná tvárnice zalévá do cementového rámečku a jako pojiva se používá stavební lepidlo. Tento systém zvládne každý šikovný kutil a není potřeba shánět realizační firmu. Čtvrtým způsobem je Block systém. Jedná se o výrobu prefabrikátů na zakázku. Po zadání typu skla a velikosti stěny se stěna vyrobí a na určeném místě již osadí na připravené místo. Tímto způsobem lze vystavět jak rovné, tak i obloukové stěny, které byly při klasickém zdění velkým problémem.

***

Luxfery vyrábí koncern VETROARREDO. Samotné čiré sklo stojí od 60 korun za kus, barevné sklo cca 110 Kč, speciální tvárnice – rohovky, krajovky od 200 Kč. Systémy výstavby (Block systém, Verralia systém, Ezylay systém) se cenově liší v průměru 10 – 20 %. Koupíte je ve specializovaných prodejnách, např. v Praze 5, Malátova 645/18. Podrobné informace na www.luxfery.net

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO:ANETCERAMIC

LUXFERY