Průvodce výběrem kalového čerpadla pro rodinné domy a chalupy

Rubrika: Market

Pro majitele rodinných domů, chat a chalup jsou kalová čerpadla nepostradatelným pomocníkem. Tato čerpadla vám pomůžou s údržbou jezírek a bazénů, s čerpáním znečištěné vody ze studny nebo jímky na dešťovku, ale i s čerpáním fekálií ze septiku nebo vody ze zaplaveného sklepu. Jak ale vybrat to správné, aby vyhovovalo vašim potřebám?

Co to jsou kalová čerpadla

Kalová čerpadla jsou čerpadla se speciální konstrukcí, která umožňuje čerpat vodu s příměsí mechanických nebo vláknitých částic. Takové nečistoty by totiž běžná čerpadla poškodily. Nečistoty se během čerpání usazují v sacím koši, který lze snadno vyprázdnit a vyčistit.

Kalová čerpadla se liší nejen výkonem a průtokem, ale zejména tím, pro jaký typ částic jsou vhodná. Dále lze vybírat kalová čerpadla stacionární i přenosná, ponorná a povrchová, na elektrický nebo benzínový pohon. Sací hloubka a výtlak zase určují, z jaké hloubky lze vodu čerpat a do jaké výšky ji lze vytlačit.Výběr je tedy opravdu široký.

Před nákupem  kalového čerpadla si proto zodpovězte několik otázek:

  1. Pro jaký účel nebo účely kalové čerpadlo pořizujete?
  2. Jaký typ mechanických částic a s jakou maximální velikostí budete čerpat?
  3. Kolik vody, jak často a jak rychle budete potřebovat čerpat?
  4. Z jaké hloubky budete vodu čerpat?
  5. Kam čerpadlo umístíte?

Kalová čerpadla pro znečištěnou vodu

Kalové čerpadlo využijete i v případě, kdy potřebujete odčerpat obyčejnou vodu s příměsí menších nečistot. Typicky se jedná o odčerpání vody ze znečištěné studny, jezírka, bazénu, nebo dešťové vody z nádrže.

Využití kalových čerpadel pro znečištěnou vodu je tedy velice všestranné. Vybírejte proto přenosná ponorná čerpadla, která můžete jednoduše přemisťovat a využít při různých situacích. V případě použití pouze pro jeden účel můžete vybrat i povrchové čerpadlo, ovšem pouze v případě, že je v bezprostřední blízkosti čerpané kapaliny dostatečný prostor pro jeho umístění.

Pro účely občasného čerpání menšího objemu vody, například při čištění jezírka nebo čerpání dešťovky k zalévání, vám postačí kompaktnější modely s nižším výkonem.

Kalové čerpadlo využijete i při údržbě zahrady.

Kalová čerpadla pro odčerpání vody ze zaplavených prostor

Jelikož při záplavách je voda silně znečištěná bahnem a pískem, musíte pro odčerpání vody ze zaplavených prostor použít výkonné ponorné kalové čerpadlo s vysokým průtokem. Pokud jsou ve vodě částice větší než 1 cm, doporučujeme vybrat kalové čerpadlo s drtičem.

Při odčerpávání spodní vody ve sklepě ovšem dodržujte doporučený postup. S odčerpáváním začněte až ve chvíli, kdy vodní hladina klesne pod úroveň země, v opačném případě by spodní voda mohla narušit statiku domu. Vodu odčerpávejte postupně – nejdříve do výšky nejméně 70 cm nad podlahu. Poté vyčkejte a pozorujte, zda se hladina vody zvyšuje. Pokud ano, vodu odčerpejte opět pouze do výšky nejméně 70 cm nad podlahu. Až ve chvíli, kdy se hladina již nebude zvyšovat, odčerpejte zbytek vody.

Pro účely odčerpání vody ze zaplavených prostor si můžete pořídit kompaktní záplavový set, který kromě samotného čerpadla obsahuje i veškeré potřebné příslušenství a je tak ihned připravený k použití.

Záplavový set s čerpadlem Grundfos. Zdroj: Bola.cz

Kalová čerpadla pro septiky a žumpy

Pokud nemáte připojení na kanalizaci, neobejdete se bez čerpadla určeného do septiků. Tato čerpadla mají robustnější konstrukci a jsou vyrobena z odolných materiálů, které nepoškodí ani agresivní prostředí. Tato čerpadla můžete umístit do septiku  permanentně.

Do septiku je ideální volbou ponorné kalové čerpadlo s drtičem nebo řezákem. Díky tomu si čerpadlo hravě poradí i s většími kusy textilií či s hygienickými pomůckami. Tyto velké kusy čerpadlo nejdříve rozmělní a až poté odčerpá, díky čemuž se zabrání jeho zanesení či dokonce ucpání. Výkon a průtok čerpadla musí odpovídat objemu čerpaných splašků, sací hloubka a výtlak zase vychází z dimenzí septiku a jeho umístění.

Jak používat kalové čerpadlo

Kalová čerpadla fungují automaticky a není potřeba je nijak nastavovat, stačí je zapojit podle návodu. Během čerpání ale nezapomeňte hlídat naplnění sacího koše a hladinu čerpané kapaliny. V automatickém režimu lze odčerpat vodu pouze do určité úrovně. Pokud potřebujete odčerpat veškerou vodu, přepněte čerpadlo do manuálního režimu.

Sací koš během čerpání hlídejte a po naplnění jej okamžitě vyprázdněte. Plný koš totiž již nezachytává další nečistoty, a tím se může čerpadlo ucpat, případně se čerpadlo automaticky vypne.

Čerpadlo je také nutné chránit proti běhu nasucho. I krátký běh nasucho může totiž čerpadlo poškodit. V případě kalového čerpadla je nejčastějším systémem hlídání hladiny vody tzv. plovákový spínač. Jde o jednoduchý snímač hladiny vody připojený k čerpadlu, který se v případě nízké hladiny překlopí a tím čerpadlo vypne. V případě kalových čerpadel do septiků je ale mnohem přesnější a efektivnější měření hladiny vody pomocí vodivostních sond.

 

 

Komerční prezentace

Průvodce výběrem kalového čerpadla pro rodinné domy a chalupy