Střecha na celý život? Sáhněte po hliníku

Jste-li právě v procesu náročného projektu a stavíte si svůj vysněný domov, vyplatí se pečlivý výběr vhodné střešní krytiny. Říká se, že dům je pouze tak pevný, jako jeho základy. Střecha je důležitější součástí domu, než si mnozí možná uvědomují. Střechy mají různý tvar, od pultové, před sedlovou až po mansardovou. Každá střecha může mít různý sklon střechy. Sklon střechy vám již dopředu může usnadnit výběr vhodné střešní krytiny. Platí, že čím vyšší sklon střecha má, tím větší výběr střešní krytiny máte.

foto PREFA

Dnes je trhu nepřeberné množství střešních systémů z různých materiálů. Od klasických pálených tašek, přes betonové, asfaltové až po plechové. Pojďme si dnes říci něco o plechových střechách. Hovoříme-li o plechu, zajímavým materiálem je jistě hliník. Proč zrovna hliníková střecha, může se někdo po právu zeptat.

Hliník je materiálem, který má mimořádné vlastnosti, o kterých jsme dosud nemuseli vědět. Především je extrémně lehký, což má hned několik výhod. Nezatěžuje krovy, které by bylo jinak třeba zesílit, tudíž je to výborná volba pro rekonstrukce. 1m² váží přibližně 2,5kg. Ušetříte tak za zesílení krovů či pořízení nových. Nízká váha navíc usnadňuje přepravu a montáž, tudíž se ušetří za dopravu, manipulaci a následnou montáž.

foto PREFA

I při své nízké váze je však hliník mimořádně pevný a odolný proti povětrnostním vlivům a to jak v létě, tak v zimě, jak ve městě, tak v horských regionech, kde je preferovanou volbou. Hliník ze své podstaty nekoroduje. V případě poškrábání či narušení lakované vrstvy hliník reaguje se vzdušným kyslíkem a vytváří přitom přirozenou vrstvu oxidu. Tato vrstva je vynikající ochranou před korozí (i před bitumenovou korozí).

Technická slitina hliníku, ze které se vyrábí hliníková střešní krytina pro klempířské účely, je mimořádně tvárná a ani při běžném ohýbání nepraská a neztrácí tak svou kvalitu. Dalším benefitem je minimální či žádná údržba. Pakliže je střešní krytina položena kvalitní odbornou firmou, není třeba žádné údržby. Kdo bydlí v blízkosti lesů, může mít časem na jakékoliv střešní krytině mech, což je v případě hliníku jen kosmetická záležitost. Na funkci střešní hliníkové krytiny to nemá vliv. Mech lze odstranit jednoduše hadicí s proudem vody.

Hliník se hodí jak na dřevostavbu, tak na zděný objekt či průmyslovou halu. Životnost hliníkové střešní krytiny se počítá na desetiletí, někdo by řekl, že na generace, což přináší úsporu v dlouhodobém horizontu. Na střechu lze nahlížet jako na dlouhodobou investici, na které se nevyplatí šetřit. Náklady na opravu či výměnu střešní krytiny mohou být v řádech statisíců.

A kde se dá sehnat hliníková střešní krytina s dlouhou zárukou ideálně od výrobce s dlouholetou zkušeností? Jedním z řešení představuje rakouská firma PREFA Aluminiumprodukte s tradicí před 75 let, která své výrobky produkuje výhradně v Německu a Rakousku. Na své produkty nabízí záruku až 40 let, jak na materiál, tak na stálobarevnost. Své obchodní zastoupení má firma i v České republice v Praze, je tomu již cca 20 let.

 

 

 

Komerční prezentace

Střecha na celý život? Sáhněte po hliníku