Jak vybírat barvy do interiéru

Nadcházející jaro přímo nabádá ke zkrášlování! Nejen že se probouzí okolní příroda, ale i my sami tíhneme k tomu, vylepšit a zútulnit svůj domov. Účinky barev na lidskou náladu a psychiku jsou již všeobecně známé, proto není třeba váhat – nyní je ten nejlepší čas, kdy můžeme dodat novou energii nejen svému tělu, ale také interiéru. Jak vybrat tu správnou barvu, dokonale souznící s vaším vkusem i náladou?

Inspirujte se všude kolem

fialové stěny v interiéru

Foto: Dulux

V trafikách je k dostání celá řada časopisů, které se přímo nebo ve specializovaných rubrikách věnují bydlení a trendům. Jsou plné inspirativních fotografií, které vám pomohou ujasnit si, co je vám blízké a co nikoli. Zdrojem vaší designérské fantazie mohou být také různé blogy, sociální sítě jako Instagram nebo Pinterest. Můžete také sbírat látky, barvy a vzorky tapet, které se vám líbí, a vytvářet si tak postupně koláž vašich designových představ.

Tento sběr inspirace sice zabere určitý čas, ale ten se vám mnohonásobně vrátí. Pokud si totiž nejste jistí svými preferencemi hned na začátku, je to skvělý způsob, jak poznat vlastní duši a sympatie vůči barvám a vzorům. Pokud se totiž ke sbírce po nějaké době vrátíte, sami poznáte, že některé prvky nebo odstíny se opakují. Tyto elementy jsou to pravé – lahodí vašemu oku a souzní s vaším estetickým duchem. Spoustu zábavy si užijete, pokud zapojíte partnera nebo i více členů vaší rodiny. Pořiďte si velkou nástěnku, kde bude mít každý vyhrazený prostor pro svou inspiraci. Při finálním rozhodování pak můžete tyto nápady sladit, případně každému poskytnout možnost aplikovat jednotlivé nápady v určitém prostoru.

Jaký nábytek je v místnosti?

barevné stěny v interiéru

Foto: Dulux

Dobře zvažte, jak rozsáhlá by měla plánovaná renovace být. Pokud si necháte současné koberce, závěsy, polštáře nebo nábytek, ušetříte sice starosti a náklady spojené s pořízením nového vybavení, na druhou stranu budete ale limitováni při výběru nových barev výmalby. Pokud nemáte možnost nebo chuť měnit kompletní interiér, a jsou vaše stávající doplňky laděny do neutrálních barev, máte napůl vyhráno. Neutrální barvy jako béžová, šedá, nebo starorůžová bývají dobře kombinovatelné i s odvážnějšími tóny.

Výrazně barevné původní vybavení sice také není na překážku, ale berte jeho odstín v potaz, až se budete rozhodovat nad barevnou paletou nátěrů. Pamatujte, že v interiéru by měl být výrazný pouze jeden prvek – dominantní kus nábytku, doplněk nebo třeba tapeta. Ostatní by se mu mělo přizpůsobit a ladit s ním.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Barvy v interiéru:

Využijte tónovací barvy

Barvy na výsluní

Modrá barva v interiéru

Nudí vás bílá? Objevte barvy

________________________________________________________________________

K jakým aktivitám budete prostor využívat?

žlutá ložnice

Foto: Dulux

Barvy mají až podivuhodný vliv na to, jak se v daném prostředí cítíme, a jejich volbu je tedy potřeba důkladně promyslet. Dávno neplatí, že v ložnici se jen spí a v kuchyni vaří. V ložnicích míváme často pracovní koutek s počítačem nebo prostor pro šatnu, v kuchyních zase nechybí ostrůvky, které slouží jako bar pro posezení s přáteli.

Uvědomte si proto, jakým aktivitám se budete v konkrétních místnostech věnovat, a tomu přizpůsobte konečný výběr odstínu. Barvy, které uklidňují a utlumují, mohou být například do ložnice skvělou volbou. Pokud v ní ale hodláte také pracovat, nedivte se, že vaše aktivita nebude taková jako v kanceláři.

Jaké množství světla se do místnosti dostává?

žlutá barva v kuchyni

Foto: Dulux

Budete v místnosti nejvíce času trávit ráno, odpoledne, večer, nebo v průběhu celého dne? Množství přirozeného světla v místnosti značně ovlivňuje to, jak budou barvy v prostoru nakonec vypadat. Pokud do pokoje během dne proudí moře přímého slunečního světla, nebojte se vybrat sytější odstín vaší oblíbené barvy. Světlejší tóny v kombinaci se spoustou světla totiž mohou v konečném výsledku působit mdle a vybledle.

Leccos můžeme ale ovlivnit také přídavným osvětlením. Věděli jste například, že halogenové světlo vrhá jasné bílé světlo, které má tendenci ukazovat barvy takové, jaké skutečně jsou? Oproti tomu světlo z klasických žárovek mívá žlutý nádech, takže ubírá barvám jejich žlutavé tóny.

Na jakou světovou stranu je pokoj orientovaný?

barevné stěny v interiéru

Foto: Dulux

Pokoje orietované na sever většinou trpí nedostatkem přirozeného světla. Proto se doporučuje zvolit do těchto prostor teplé barvy ve světlých odstínech, například petrklíčovou žlutou nebo sladkou růžovou. Naopak jižní pokoje bývají zaplaveny velkým množstvím přirozeného světla, takže vám může být příjemná chladnější barva, která celý prostor osvěží.

TEXT: redakce
FOTO: se svolením firmy Dulux

Uložit

Jak vybírat barvy do interiéru