Sezona vykradačů chat a chalup začíná

Většina objektů se zazimovává a pomalu ale jistě začnou řádit zloději – jednotlivci i zlodějské bandy. Kdo tedy ještě nestihl odvézt ze své chalupy vše cenné a před zimou vylepšit její zabezpečení, měl by to urychleně udělat.

 

Tokoz Golem 70 s petlicí

 

Počet vloupání i výše způsobených škod v následujících měsících poroste, přitom jen do září bylo podle Policie ČR vyloupeno 1 500 chat a chalup s celkovou škodou 26 milionů korun. Podíváme-li se na prognózu letošního konce roku optikou dosavadního vývoje v jednotlivých krajích, zjistíme, že tradičně budou největšímu riziku vloupání na počet obyvatel vystaveni majitelé chat a chalup ve Středočeském kraji, následováni krajem Libereckým a Vysočinou. Ty jsou dlouhodobě rizikové zejména kvůli nižší hustotě osídlení a velkému množství osamocených chalup. Naopak klidnější mohou být chataři a chalupáři z Moravskoslezského a Karlovarského kraje a v Praze. Do jisté míry je to způsobeno tím, že v těchto krajích se rekreačních objektů nachází v přepočtu na počet obyvatel poměrně málo.

 

Prognóza vloupání do chat a chalup

 

Chytré tipy proti zlodějům

 • Odvezte opravdu všechno, co odvézt můžete. Zapomeňte na oblíbené „příští víkend bude také hezky, odvezu zbytek“.
 • Využijte sousedy! Co nemůžete odvézt, to můžete zkusit uložit třeba k sousedům do stále obydleného objektu.
 • Dejte pozor, ať věci cenné pro zloděje nejsou vidět nejen okny, ale také nejrůznějšími škvírami a průhledy.
 • Nafoťte si stav zazimovaného objektu. Kdyby došlo k vloupání, dokážete snáze identifikovat chybějící výbavu, fotografie také poslouží jako vodítko pro pojišťovnu.
 • Elektroniku polepte špatně odstranitelnými evidenčními štítky. Pokud ji naleznete v bazaru, lépe ji poznáte a případně prokážete, že je vaše.
 • Pokud není objekt na první pohled zazimovaný (například zavřené okenice), snažte se, aby vypadal obydleně. Dejte na schránku jmenovku, nainstalujte bezdrátový zvonek (bude se hodit v sezoně), na vrátka nápis „pozor, pes“, na verandu vyndejte staré boty…
 • Vyzkoušejte zlodějský desátek – nově koupený zakolkovaný alkohol schovejte mimo hlavní objekt, například do poliček v kůlně. Někteří zloději pak mohou dát přednost opití před loupením.

 

Tokoz Xbox IV - instalace

 

Zabezpečení, která jste možná ani neznali

Jak znásobit efekt visacího zámku? Přece pomocí petlice! Získáte tak mechanickou zábranu, kterou nelze překonat hrubou silou a dokonce ani pomocí pákovek nebo pilky na železo. Pokud bude mít visací zámek dostatečně odolnou vložku, zloděj ho nedokáže ani odvrtat.

Chcete zajistit dveře proti vyražení? Nainstalujte k nim přídavný zámek do zárubně. Skvěle se hodí také pro garážová vrata nebo pro vjezdovou bránu. Mechanismus je navíc možné navařit na kovový povrch dveří nebo vrat.

Pokud máte v garáži motorku, čtyřkolku nebo zahradní traktůrek, je pořádné zabezpečení naprostou nutností. Tělo zemního zámku, které je klasifikováno ve 4. bezpečnostní třídě, jednoduše uchytíte k zemi nebo zašroubujete do zdiva. V kombinaci s masivním řetězem vytvoří nepřekonatelnou překážku.

 

Tokoz Xbox IV - garáž

 

Typologie zlodějů
Tuláci a přespávači – zloději, kteří hledají především snadno dostupnou střechu nad hlavou, zdroj jídla a alkoholu. Často si vezmou také oblečení, batoh, výbavu na přespání a další praktické věci jako třeba baterku nebo nůž. Jsou mezi nimi jak ti, kteří nepohrdnou ani cennostmi nebo nalezenými penězi, tak takoví, kteří si naopak počínají „ohleduplně“ a snaží se nezpůsobovat další škody. Většinou používají pouze hrubou sílu. Jak se proti nim bránit? Stačí bytelné zabezpečení všech přístupových cest do objektu, které nepůjde překonat silou. Zároveň je důležité dobře skrýt nářadí, které by zloději pomohlo dostat se do objektu.

Hledači kovů – díky platnosti nového nařízení, které nutí výkupny kovů posílat peníze na účet zákazníka, jich pravděpodobně dost ubude. Nezmizí však zcela. Nepohrdnou čímkoli kovovým, škodu mohou způsobit také zcizením měděných okapů nebo odřezáním kvalitních měděných kabelů od pracovních strojů. Nemají problém trávit čas i přečerpáním nafty, najdou-li třeba traktor. Pracují s páčidlem a pákovkami. Jak se bránit? Nepodceňujte zabezpečení kůlen a garáží, kde schováváte kovové věci. Visací zámek doplňte petlicí anebo zemním kotvením.

Bazaristi – hledají především snadno zpeněžitelnou výbavu, kterou dokážou sami snadno odnést. Klasickým artiklem je elektrické nářadí, rybářské náčiní, kuchyňská výbava anebo audiovideo technika. Lup si opatrně nanosí mimo objekt a posléze vyzvednou vozem. Majetek se snaží prodat za hotovost v některém z městských bazarů, pravidlem bývá, že tak činí v jiném kraji, aby zametli stopy. Jejich náčiním jsou páčidlo, pákovky, občas akumulátorové nářadí. Co pomůže? Drobnou elektroniku a náčiní odvezte nebo dejte k sousedům, případně uzamkněte za bytelné dveře, ideálně do místnosti bez oken. Praktická v tomto ohledu bývá třeba kotelna.

Starožitníci – pamatujete si je z devadesátých let, nyní se díky zájmu o retro vrací. Často operují v bandě a vytipovávají především starší objekty – majitelé starých chalup vědí své. Kradou výbavu s historickou hodnotou, kterou prodávají buď do antik bazarů, anebo přes internet, a to jak v České republice, tak zahraničí. Jsou vybaveni páčidlem, pákovkami, akumulátorovým i elektrickým nářadím. Jak se proti nim bránit? Pokud máte v chalupě historické kousky, dejte si pozor, ať nejsou vidět okny. Ideálně je skryjte na jedno místo pod bytelný zámek. Nespoléhejte na úkryt na půdě nebo v kůlně, ty zloději prošmejdí také, raději pořiďte třeba plechový box s nerozbitným zámkem.

Stěhováci – podobně jako „starožitníci“ i „stěhováci“ obhlížejí objekty a hledají větší věci ke zpeněžení. Rádi ukradnou třeba pracovní stroje, motorku nebo čtyřkolku. Často zajedou až k objektu s automobilem. Aby nevzbudili podezření, převlékají se za elektrikáře anebo právě stěhováky. Pokud je lup opravdu bohatý, přijíždějí na etapy. Mají páčidlo, pákovky, akumulátorové i elektrické nářadí, ti zkušenější i paklíče. Jak se proti nim postupovat? Vše v garáži zabezpečte ještě sekundárním nebo terciérním zámkem, ideálně se zemním kotvením, který je odolný proti vytržení. Pomoci můžou i atrapy kamer, které je možné umístit na objekt.

Skrývači – asi nejnebezpečnější typ. Jsou to většinou zloději, kteří utíkají před zákonem. Vybírají si odlehlé rekreační objekty, které využívají jako skrýš. Nemají co ztratit a své stopy se bohužel nerozpakují zahladit například zapálením objektu. Náčiní nemají žádné. Postupují často jen za použití hrubé síly a toho, co najdou na pozemku. Jak se proti nim bránit? Velmi špatně. Nemají problém vylomit okno nebo vypáčit dveře. Neznamená to však, že alespoň nejde snížit riziko. Zabezpečte přístupové cesty kvalitními zámky, zkuste nainstalovat na skla u obytných místností fólie. A skryjte veškeré nářadí, aby neposloužilo k dalšímu postupu do objektu. Dveře, které nemusíte zamykat, nechte odemčené.

 

Tokoz Xbox IV - garáž

 

Co dělat, pokud zjistíte vloupání do objektu

 • Při každém příjezdu nejprve objekt obejděte a snažte se zjistit, zda není vykraden.
 • Vždy počítejte s variantou, že zloděj může být uvnitř. Buďte proto opatrní, a pokud si nejste jisti, raději do objektu nevstupujte.
 • Neprodleně zkontaktujte Policii ČR, i kdyby se škoda zdála nepatrná.
 • Sepište chybějící výbavu. Pokud máte podezření, že zmizely starožitnosti, prohlédněte si například fotografie.
 • Pokud vám zmizely specifické části výbavy, snažte se je s týdenními odstupy hledat na internetových bazarech. Je možné, že se objeví třeba až měsíc od vloupání.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: TOKOZ

Sezona vykradačů chat a chalup začíná