Probuďte bazén ze zimního spánku

Rubrika: Zahrada

Sluníčko začalo vykukovat mezi mraky, dny se prodlužují. Jestli máte na zahradě bazén, určitě se již těšíte na dobu, kdy teplota na venkovním teploměru vystoupá nad 20°C a vy si budete moci užívat koupání ve venkovním bazénu.

 

Bazén Seč Balarepo

 

To bude ještě pár týdnů trvat, nicméně – aby bylo ve správný okamžik vše připraveno, je načase pustit se do jeho odzimování. Jednotný postup, jak na to, neexistuje, na každý typ bazénu se musí trochu jinak. Protože velmi oblíbené jsou zapuštěné laminátové bazény, zaměříme se na jejich probuzení přípravu po zimním období. Tyto bazény disponují dlouhou životností, jsou vysoce odolné a dávají možnost si skutečně aktivně užít pohyb ve vodě. Na zimu se z nich voda nevypouští, a pokud se zastřeší, lze si užít koupání od časného jara až do podzimu.

 

Kompozitní bazén Ohio Mountfield

 

Například kompozitní materiály, z kterých je vyrobeno noho rodinných bazénů (třeba bazény Balarepo, Mountfield, Desjoyaux), poskytují hned celou řadu unikátních vlastností a výhod. Jsou odolné vůči chemikáliím používaným na úpravu vody i vůči UV záření, neoxidují, nekřehnou, nevytváří se v nich působením změn teplot mikrotrhlinky, jsou tepelně i tvarově stálé a velmi odolné proti mechanickému poškození. Protože se tyto bazény vyrábějí jako jednolité, nemají žádné spáry po lepení či svařování, takže se není třeba obávat vzniku problému ve spojích. Díky tomu lze bazén bez problémů užívat po mnoho let. Vlastní konstrukce bazénu a povrchová úprava je zde řešena tak, že voda v bazénu zůstává po celý rok, a to bez obav jeho poškození mrazem.

 

Kompopzitní bazén Balarepo

 

Při odzimování bazénu je po odkrytí zimní plachty nejprve potřeba odstranit z vodní hladiny síťkou všechny nečistoty, ať už se jedná o spadané listí, hmyz, drobné větévky a další. Pokud jsou na dně bazénu usazeniny, je nutné je vodním vysavačem odsát do odpadu tak, aby se nerozvířily ve vodě. Jestliže se na stěně bazénu vytvořily usazeniny, je potřeba je mechanicky odstranit kartáčem na stěny, v úrovni vodní hladiny je případně vyčistit k tomu určenými přípravky.

 

Bazénová chemie Azuro Mountfield

Filtrace a správná chemie
Poté se spustí filtrační zařízení a vlastní technologie samotného bazénu. Spolu s tím je dobré nechat proprat pískovou náplň filtračního zařízení. V případě použití automatických stanic se pouze provede kalibrace jednotlivých sond. Jestliže bazén není takto vybaven, je nutné nejprve změřit a následně vhodnými přípravky (pH mínus či pH plus) upravit hodnotu bazénové vody, aby nebyla příliš kyselá ani zásaditá (pH). Pohybovat by se měla v rozmezí 6,8 – 7,5. Správná hodnota pH je přitom nutností, jen při ní bude bazénová chemie správně fungovat.

 

Bezchlórová chemie Guaa

 

Prospěšný šok
Dalším potřebným krokem je dezinfikovat vodu, aby v ní nezůstaly látky, které by mohly kazit vodu a případně našemu tělu uškodit. K tomu slouží tzv. “chlorový šok”, kdy se do vody přidá rychlorozpustný chlór. Den poté se použije standardní vícekombinační tableta pro údržbu vody. Pokud je voda stále nazelenalá, je možno aplikovat přípravek proti vodní řase. Současně se změří množství chlóru ve vodě. Jeho koncentrace by (v závislosti na teplotě vody) neměla přesahovat 1,0mg/l. A opět se upraví hodnota pH. A tím je již všechno hotovo – zbývá už jen jediné, počkat na první teplý den, abyste si mohli koupání začít do sytosti užívat.
TEXT: REDAKCE
FOTO: BALAREPO, MOUNTFIELD, MARIMEX, GUAA

Probuďte bazén ze zimního spánku