U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KRÁSA NA JEDINÝ DEN

Kategorie: Zahrada | Autor: Jiří Savinec

PĚSTUJEME

Denivky docela určitě znáte ze zahrádek našich babiček jako velice nenáročné trvalky, které nevyžadují prakticky žádnou péči. Vytvářejí trsy dlouze řemenovitých, svěže zelených listů; začátkem léta pak vykvétají na zhruba metr dlouhých stoncích květy vzdáleně připomínající lilie. Mají však ponejvíce jen matnou, ne příliš výraznou oranžovou, případně žlutou barvu – a kvetou jen jeden jediný den. Odtud i jejich název: denivky.

Denivky (rod Hemerocalis) se v našich zahradách pěstují opravdu dlouhou dobu, ještě nikdy si ale nezískaly takovou oblibu jako právě v posledních několika letech. Můžeme za to děkovat především zahraničním šlechtitelům, kteří dokázali z této, byť velice nenáročné, avšak vždy tak trochu opomíjené popelky vykouzlit květinu, která vyniká neuvěřitelnou škálou barev a tvarů. Květy moderních hybridů se vyznačují skutečně nebývalou barevností – od světle žluté přes ohnivě červenou až po temně vínovou kombinovanou například se žlutými či bílými pruhy. Jedné nevýhody však tyto poněkud exoticky vyhlížející krasavice dosud nikdo nezbavil: každý jednotlivý květ vydrží i u těch nejkrásněji zbarvených hybridů opět pouze jeden jediný den. Útěchou všem zájemcům o jejich pěstování však může být skutečnost, že v průběhu kvetení se na rozvětvených květních stvolech o výšce 45 až 120 cm tvoří stále nová a nová poupata, která postupně vykvétají. Každý den nový květ. Díky tomu mohou denivky zdobit zahradu v příznivých podmínkách prakticky po celé léto, aniž by jim to jakkoli ubralo na kráse. Odkvetlé květy se pouze vyplatí čas od času vylámat. Pěstování je opravdu snadné. Denivky vyžadují slunné stanoviště, případně polostín, a pokud možno vlhkou humózní zem. V takových podmínkách se jim už nemusíte prakticky vůbec věnovat, a to ani před příchodem zimních mrazů. Většina hybridů je totiž zcela mrazuvzdorná a nevyžaduje ani zimní přikrývku. Pouze na jaře je nutné odstranit z trsů suché či zahnívající listy, případně záhon okopat a v průběhu léta jej udržovat v bezplevelném stavu. A na závěr ještě jeden tip: pokud se k pěstování moderních denivek odhodláte i vy, potom kvalitní sazenice z holandské produkce zakoupíte každý rok v předjaří ve všech velkých prodejnách s cibulnatými rostlinami, případně i ve velkých marketech pro kutily, jako je například Hornbach.

* Moderní pestrobarevné denivky vyniknou ve větších skupinách, případně na břehu zahradního jezírka či potůčku

* Hybridní denivky lze (nejlépe zjara nebo časně na podzim) snadno množit dělením rozrostlých trsů. Vyryjeme celý trs, zbavíme rostlinu suchých listů a potom každý balík opatrně roztrháme na množství menších oddělků s několika listy

* Oddělky vysazujeme pouze na důkladně odplevelený a nakypřený záhon (pozor zejména na vytrvalé plevele!). Jamka by měla být hluboká tak, abychom sazenici v půdě “neutopili”

* Pokud hodláme denivky vysazovat do skupin, neměly by být rozestupy mezi jednotlivými sazenicemi větší než 60 cm. Po výsadbě je důkladně zalijeme. Rostliny musí do příchodu zimy zakořenit

NEZAPOMEŇTE

* Sklízíme úrodu, zejména u tykvovité zeleniny plody často otrháváme, protože zůstanou-li zralé na rostlinách, brzdí násadu nových květů.

* Na uvolněné záhony můžeme ještě naset karotku, ředkvičku, ředkev, černý kořen, polníček nebo zimní salát, popřípadě nasázíme kedlubny.

* Přihrneme pór, aby se vybělily krčky. Sklízíme cibuli.

* Dřevnatější bylinky, například levanduli, tymián, rozmarýn a šalvěj, můžeme v tomto období množit řízky. Rozsazujeme trsy, aby ještě před zimou dobře zakořenily na novém stanovišti.

* Zakládáme nové záhony jahodníku výsadbou uznaných kvalitních sazenic ze šlechtitelských nebo množitelských stanic. Můžeme však využít i dobře vyvinutých šlahounů z vlastních keříků osvědčených odrůd.

* U maliníku odřežeme těsně u země odplozené dvouleté pruty, které začínají žloutnout, a ošetříme Ronilanem nebo Rovralem proti houbovým chorobám.

* Dosazujeme trvalky a skalničky. Druhy s krátkou klíčivostí, tedy koniklec, sasanky a pryskyřníky, můžeme ještě vysévat.

* Řežeme živé ploty včetně jehličnanů a také odkvetlé růže trvalky.

* Popínavé rostliny tvarujeme vyštipováním a vyvazujeme nové výhony. U vistárií zaštipujeme mladé výhony za třetím až čtvrtým listem.

* Přiséváme trávník a zakládáme v odplevelené půdě jeho nové plochy. Stavíme a opravujeme suché opěrné zídky a nové skalky, aby před zimou dostatečně sedly.

KRÁSA NA JEDINÝ DEN