U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CIHLOVÁ DLAŽBA

Kategorie: Cihly | Autor:

NOVÉ MATERIÁLY PRO STAVBU A RENOVACE

Keramická dlažba Terca Klinker je pro majitele rodinných domů a chalupáře vhodná především na terasy, zahradní cesty, místa na posezení, okraje záhonů a také na příjezdové cesty do garáží.

Tato dlažba je ekologicky nezávadná, dobře odolává povětrnostním vlivům, je mrazuvzdorná, zaručuje vysokou pevnost, kyselinovzdornost a nenáročnost na údržbu. Dlažbu lze pořídit v mnoha barevných odstínech. Toto zabarvení vzniká vyhořením materiálů obsažených v hlíně, takže slabé kolísání barvy je přírodním jevem, který dlažbě dodává téměř historický, patinovaný vzhled. Kombinace cihelné dlažby a jiných materiálů umožňují optické oddělení různých sektorů, a to spolu s dosažením zajímavého vizuálního efektu. Přirozené barvy dlažeb přitom mohou harmonicky doplnit vzhled zástavby, dotvořit její celkový dojem, a zároveň ladí i s plochami zeleně.

   Dlažba se ukládá do pískového či maltového lože, u venkovních ploch se upřednostňuje spíše pískový podklad. Pro zaručený vzhled a kvalitní výsledek je nutné používat výhradně písky, případně malty bez vápenných a jiných výkvětotvorných příměsí. Tercu Klinker lze pro vytvoření oblouků či atypických způsobů vyskládání také řezat, takže fantazii a vlastním nápadům se meze nekladou.

   Podle účelu plochy je možné zvolit si ze dvou základních druhů dlažby Klinker – zahradní a zátěžové. Zahradní se vyrábí s drsným nebo hladkým povrchem v barvách tmavě a světle červené a červené melír. Má půdorysnou plochu 140 x 260 mm a je 50 mm vysoká. Doporučená šířka spár je 5 mm. Na 1 m2 je potřeba 26 kusů. S ohledem na rozměry zahradní dlažby se používá kladení v běhounové vazbě.

   Klinkerová dlažba zátěžová se vyrábí ve stejných barvách a také s drsným nebo hladkým povrchem. Její rozměry jsou 120 x 245 x 65 mm a spotřeba na 1 m2 je 32 kusů. Je určená především pro odstavné plochy parkovišť a komunikace.

   Realizace dlážděných ploch u rodinných domů a v zahradách, zejména pak do pískového lože, je velmi jednoduchá a zvládnutelná i pro samotné majitele. Provedení ostatních a především provozně velmi zatěžovaných ploch doporučujeme ponechat odborníkům.

   Dlažbu čistíme zpravidla omytím vodou a houbou nebo kartáčem s přírodními štětinami. Nevhodné jsou drátěné kartáče. Zbytky malty je třeba odstranit před zaschnutím špachtlí a otřít lisovanou minerální vlnou a potom několikrát setřít vlhkou houbou, která se musí vždy vymáchat v čisté vodě. Pokud zůstane cementová clona, lze ji odstranit po 7 dnech vhodným čisticím prostředkem (slabým roztokem kyseliny octové nebo solné, poměr zředění 1:30 max. 1:10) nebo speciálními přípravky na čištění cihlových dlažeb např. od firem Quick – mix nebo Mapei. *

***

Výrobcem keramické dlažby Terca Klinker je spoleanost Wienerberger. Dlažba zahradní 140 x 260 x 50 hladká i drsná stojí 543 Ka za m2, dlažbu zátěžovou 120 x 245 x 65 koupíte v cenu 1094 Ka za m2. Více na www.wienerberger.cz

O autorovi| TEXT: PETR PETŘÍČEK

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: WIENERBERGER

CIHLOVÁ DLAŽBA