Pro přesné vrtání

Rubrika: Dílna

S běžnou ruční vrtačkou není úplně jednoduché vyvrtat dostatečně přesně kolmý otvor. Existují však různé přípravky a pomůcky, které vrtačku zafixují v kolmé poloze vůči vrtanému materiálu.

Dokonale přesné bodové či úhlové vrtání je zapotřebí například při vrtání otvorů pro nejrůznější nábytkové kování a spojovací prvky nebo při spojování trubkových konstrukcí. Pokud by byl v takových případech otvor jakkoli šikmý nebo navrtaný v nesprávném úhlu, mohlo by to způsobit třeba špatné doléhání dvířek či pantů, přílišné namáhání, nebo dokonce vylamování spojů a také viditelné estetické vady. Vrtat kolmo je potřeba i v případech, kdy se do vrtaného materiálu hloubí otvory z obou stran a musí se na středu přesně setkat.
Celou řadu takových situací lze pohodlně zvládnout s pomocí stojanové vrtačky. Tu však nemůžeme použít vždy a navíc se její pořízení nevyplatí za předpokladu, že ji moc často nevyužijete. Řešením jsou tedy nejrůznější pomůcky pro kolmé či přesné úhlové vrtání, které lze koupit ve specializovaných obchodech s ručním nářadím a příslušenstvím pro truhlařinu.

Mobilní stojany na vrtačku umožní nasměrovat vrták zcela přesně i při obtížném vrtání do zaobleného povrchu (Wolf-
craft tecmobil)

Vrtací šablony

Velmi jednoduchou, přitom šikovnou pomůckou je vrtací šablona, která je určena k přesnému kolmému vrtání do trubek, tyčí nebo hran, přičemž kromě nasměrování vrtáku šablona díky svému tvaru zamezí i klouzání vrtáku po povrchu.
Například OBI má v současné době v nabídce vrtací šablonu LUX pro vrtáky s průměry od 4 mm až do 12 mm. Za 229 korun získáte přípravek pro bezpečné a přesné vrtání, díky jehož neklouzavým patkám je možné vrtání obrobků s hladkým povrchem i bez důlkování. Drážka na zadní straně přípravku umožní také přesně vrtat otvory do trubek, kruhových tyčí nebo do hran.
Podobně funguje i Accumobil, což je mobilní vrtací pomůcka značky Wolfcraft. Je určena pro akumulátorové šroubováky a vrtačky, s nimiž usnadňuje vrtání pravoúhlých otvorů a ulehčí práci zejména méně zkušeným kutilům. Pomůcka zajistí nulový prokluz vrtáku na hladkých plochách díky gumovému nárazníku, vrtání podle polohovacích rysek a bezpečné upnutí ke kruhovým materiálům. Pět vrtacích pouzder navede v požadovaném směru vrtáky o průměru 4, 5, 6, 8 a 10 mm.

Mezi jednoduché pomůcky patří i šablona
kombinovaná s laserovou vodováhou a lapačem prachu

S podporou laseru

Jiným typem univerzální a levné kutilské pomůcky jsou laserové vodováhy s vrtací šablonou. Některé hobbymarkety prodávají pomůcku vybavenou odnímatelným laserem, lapačem prachu a jednoduchou šablonou, díky které vrták nasměrujete rovně a kolmo ke stěně či jiné vrtané podložce. Kombinovaný přípravek usnadní hlavně vrtání děr při upevňování obrazů, zrcadel či polic na stěnu. K jejich zaměření poslouží laser, šablona vede vrták správným směrem a lapač prachu vám ušetří práci při úklidu.

Se šablonou LUX zvládnete vrtat hrany
i zaoblené povrchy

Mobilní vrtací stojan

Skvělým příslušenstvím k ruční vrtačce se širokým spektrem využití je mobilní vrtací stojan. Například výrobek Wolfcraft Tecmobil slibuje úhlové správné navrtání, vrtání a děrování ve všech polohách, na stěně, nad hlavou, na šikmých plochách, v kruhovém materiálu, lištách a profilech. Je možné napojit ho na odsávání prachu v každé poloze vrtání a díky nastavitelnému dvousloupkovému vedení nastavovat na stupnici úhly vrtání až do 45°.
Kutilové i zkušení řemeslníci ocení u tohoto přípravku plynulé přestavení hloubkového dorazu, přímý doraz pro sériové vrtání v řadě i dodatečné držadlo pro přesné nasazení a proti uklouznutí při vrtáku. Díky čtyřem otvorům pro šrouby v základní desce můžete zařízení použít také jako pevný vrtačkový stojan. Ve výbavě je integrovaná V-drážka k bezpečnému upnutí kruhových materiálů, základní deska s centrovacím zařízením pro střed vrtáku a také praktický zásobník vrtáků v držadle.

Orientujete-li se v nakupování na internetovém portálu amazon, můžete tam narazit i na další přípravky za zajímavé ceny
(Milescraft)

Jen pro kolmý otvor

Mobilní stojan pro upnutí vrtačky koupíte u různých prodejců za necelých tisíc korun, ale pokud se spokojíte s méně univerzálním řešením za necelou polovinu této ceny, je k dispozici i přípravek Wolfcraft Tecmobil 200. Jde o jednoduchý nástavec na vrtačku určený pouze pro kolmé vrtání.
To lze rychle nastavit bez dalších nutných nástrojů. Střed vrtaného otvoru určují kontrolní linky. Přesnou práci podporuje i průhledné okénko, přes které vidíte na vrtaný otvor. Odvrtaný materiál zachycuje lapač. Tecmobil 200 je kompatibilní se všemi vrtačkami s uchycovací objímkou o průměru 43 mm. Bezpečnému držení napomáhá i držadlo a gumový nárazník, který zamezuje uhnutí vrtáku.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Pro přesné vrtání

Pro přesné vrtání