Laserové měření

Rubrika: Dílna

Laserové měřicí přístroje umožňují rychlé a velmi přesné měření. Využijí je profesionální řemeslníci, ale i kutilové pro celou řadu domácích prací.

Přístroj k zaměřování úhlů usnadní například obkládání

Měření pomocí laserových přístrojů především šetří čas. A to hned několikrát. Jsou připraveny k okamžitému použití, takže po spuštění ihned promítají horizontální a vertikální čáru, potřebnou k zaměření roviny či svislice. A měří velmi přesně, takže odpadá pracné „dolaďování“ a případné opravy. Pomocí laserového paprsku můžete také měřit vzdálenosti.

Laserová vodováha

Laserové měřicí přístroje jsou lehké a snadno se ovládají

Nejjednodušším laserovým přístrojem pro vytýčení rovin je laserová vodováha. Oproti klasické je její hlavní výhodou možnost přenést danou rovinu na delší vzdálenost, není tedy nutné měřit po krátkých úsecích nebo používat hadicovou vodováhu. Přístroje tohoto typu umožňují zaměření horizontální i vertikální roviny a měření pod úhlem. V dílně najdou široké využití.

Křížové lasery

Křížové lasery jsou přístroje vhodné zejména pro dokončovací práce. Využijete je při věšení obrazů či rozmísťování nábytku, montáži oken a dveří, budování příček a podhledů nebo instalaci sanitární techniky.

Různé typy křížových laserů usnadní řadu domácích prací

Dnes převažující samonivelační přístroje navíc není třeba vyvažovat. Postačí je upevnit na trojnožku a postavit na pevný podklad, nebo pomocí svorky připevnit na hranu nábytku. Po zapnutí se směr paprsku automaticky vyrovná do přesné vodorovné nebo svislé čáry.

Laserové dálkoměry

Laserové dálkoměry umožňují rychlé a přesné měření vzdáleností až do několika desítek metrů. Dokážou i sčítat a odečítat naměřené hodnoty nebo vypočítat plochu místnosti, což lze využít k výpočtu množství podlahové krytiny, obkládaček, tapet nebo nátěrových hmot.

Přístroje tohoto typu pracují na poměrně jednoduchém principu. Laserový metr obsahuje laser a optiku. Po prvním zmáčknutí tlačítka se aktivuje laser a laserový paprsek začne svítit dopředu. Díky tomu můžeme přesně zaměřit cíl, jelikož vidíme malou tečku na předmětu, kde se paprsek odráží.

Nejrůznější typy laserových měřicích přístrojů už nejsou rozměrově příliš odlišné od klasického metru či pásma

Po druhém zmáčknutí tlačítka laser vyšle pulz, který se odrazí od měřeného předmětu. Některé fotony se vrátí zpět, následně je zachytí optika, změří čas, za který laserový paprsek uletěl danou dráhu, vypočte pomocí vzorce vzdálenost a zobrazí ji na displeji. Tato operace proběhne v řádech desetin sekund. Jinými slovy: stisknete tlačítko a je to!

Rotační lasery

Především pro profesionální stavební provoz jsou určeny rotační lasery, které jsou vybaveny pro velký rozsah plošného zaměřování. Ty používají systém automatické nivelace. A na stavbách se využívá také liniový laser pro práce s vertikálními a horizontálními úhly.

www.bosch.cz, www.papaspol.cz, www.geoteam.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: BOSCH, HITACHI

Laserové měření

Laserové měření