Přibývá chatařů a chalupářů

Rubrika: Market

Žijeme v době, kdy města doslova praskají ve švech. Valí se na nás stále nové a nové technologie, aniž bychom si stihli zvyknout na ty staré. Čelíme neustálému stresu a nedostatku soukromí. Není divu, že se vracíme k tradicím. Trávíme stále více času v přírodě.“

Na našem realitním portálu Bezrealitky.cz, který nabízí nemovitosti bez provize, evidujeme od roku 2010 rostoucí zájem o chaty a chalupy. Nejedená se o krátkodobou módní záležitost, ale dlouhodobý trend, který stále sílí. Porovnáme-li rok 2015 s rokem 2017, tak počet zájemců narostl skokově o více než 40%.

Vzrostla ale i nabídka chat a chalup. V roce 2017 u nás inzerují majitelé o 20% více objektů než loni. Což značí, že trh s nemovitostmi, určenými k rekreaci a odpočinku, je v současnosti velice živý. Majitelé, kteří objekty aktivně nevyužívají, jdou vstříc příznivě naladěné poptávce a prodávají.

 

CHATAŘEM A CHALUPÁŘEM NA PÁR TÝDNŮ

Roste počet lidí, které láká zkusit si být chatařem a chalupářem, ale z nějakého důvodu si nepřejí věnovat se tomuto koníčku celoročně. Tak si na pár dní nemovitost blízko přírody pronajmou a „zahrají si“, jaké to je. To potvrzuje obecný trend návratu k dovolené v České destinaci.

Majitelé objektů zareagovali a rádi nabízejí své nemovitosti k pronájmu. Vylepšují si tak svůj příjem. Oproti roku 2016 za stejné období roku 2017 vzrostla na našem serveru nabídka domů ke krátkodobé rekreaci o jednu třetinu.

NEJŽÁDANĚJŠÍ SEGMENT

Nejrychleji se u nás prodávají malé objekty mezi 200 000 – 900 000,- Kč. Tvoří 45% nabídky. Důvodem pořízení je nejčastěji útěk před civilizací. Mít místo, kde lze poklidně strávit víkend a část dovolené.

Dále jsou silně zastoupeny, přibližně z 30%, objekty okolo 1,5 – 2 miliónu korun. Vyhledávají je lidé středního věku, toužící mít mimo město zázemí pro své rodiny. Často je přestavují na nemovitosti určené k trvalému bydlení.

Na opačném konci spektra stojí překvapivě velká nabídka luxusních nemovitostí. Většinou postavených ve výběrových destinací s cenou okolo 10 miliónů. Velký počet nabídek si vysvětlujeme tak, že dosavadní vlastníci mají k nemovitosti citový vztah a přejí si poznat nové vlastníky osobně. A rádi jim zajistí lepší podmínky, protože na serveru Bezrealitky.cz se neplatí provize zprostředkovateli prodeje.

JACÍ LIDÉ SI POŘIZUJÍ REKREAČNÍ OBJEKT A PROČ

Při našich osobních jednáních s klienty se nám vyprofilovaly tři hlavní skupiny, které si pořizují nemovitost k rekreaci:

  • Páry kolem 40 let, co většinou splatili své hypotéky na byt ve městě. Vyhledávají místo k odpočinku a soukromí, kde se mohou setkávat se svými dětmi a předávat odkaz vnoučatům.
  • Dynamičtí lidé, kteří vidí nemovitost jako investici. Reagují na relativní nedostatek nabídky a růst ceny ve městech.
  • Mladší lidé, co mají nacestován svět a líbí se jim renesance zájmu o České lokality.

Pravidelně dostáváme od klientů zpětnou vazbu o podnětech, které je vedou ke zvýšenému zájmu o rekreační nemovitosti. Ty nejsilnější jsou:

  • Určitý návrat ke kořenům u lidí, kteří se v devadesátých let hromadně stěhovali do měst z venkova.
  • Vlastnit chatu a chalupu je v současnosti silný módní trend. To jde v ruku v ruce se stabilní ekonomickou situací. Lidé se mají lépe než před deseti lety.
  • Přetechnizovanost moderního světa a tlak civilizace na duševní pohodu jednotlivce. Nedostatek kontaktu s přírodou si zájemci chtějí kompenzovat koupí nemovitosti, kde naleznou chvíle klidu a jistého odloučení od zběsilého životního tempa.
  • Nedostatečná nabídka kvalitních nemovitostí ve městech, kdy na realitním trhu v současnosti převyšuje výrazně poptávka nabídku. Ceny ve městech díky tomu rostou rychleji.
  • Zhoršení bezpečnostní situace ve světě. Logický návrat k cestování po Čechách.

O JAKÉ LOKALITY JE NEJVĚTŠÍ ZÁJEM

Nejžádanějšími lokalitami je bezesporu Středočeský kraj. Zde si lidé často pořizují rekreační objekt za účelem možného stálého bydlení s výhodou blízkosti hlavního města. Středočeský kraj je žádaný také obyvateli Prahy, kteří nechtějí jezdit za odpočinkem daleko.

Sekunduje mu kraj Liberecký, díky své výhodné poloze blíže k horám. To kvůli zimním radovánkám. A přesto blízko velkých měst, včetně Prahy.

Dále Jihomoravský a Jihočeský kraj, které jsou sami o sobě krásné oblasti naší země a lidé je často znají z vlastních turistických výletů.

VYBAVENÍ NEMOVITOSTÍ

U prodejů nelze určit jasně preferované vybavení nemovitostí. Záleží, za jakým účelem si ji zájemce pořizuje. Lidé středního věku preferují nemovitosti po rekonstrukci a zařízené. Mladí lidé se rádi věnují vylepšování a stavebním úpravám, pokud je cena nižší. Stav objektu pro ně není rozhodující faktor při nákupu. Někteří zájemci o koupi jdou primárně po co nejmenším komfortu. Upřednostňují odlehlé lokality často i bez základního zázemí, kde si chtějí odpočinout od civilizačních vymožeností.

V případě pronájmů jsou preferovány plně vybavené chaty a chalupy.

 

Komerční prezentace

Přibývá chatařů a chalupářů