Bidet ke koupelnovému vybavení patří

K dokonalé očistě náleží používání bidetu. Budete-li se chystat na rekonstrukci chalupy nebo výstavbu domu, na jeho instalaci nezapomeňte.

bidet a toaleta

Dopřejte si bidetovou spršku hned po použití toalety. Jakmile se s ní seznámíte, už nebudete chtít jinak (Foto: Jika)

Podle průzkumu české značky koupelnového vybavení Jika si bidet do nové koupelny pořizuje pouze 7 % lidí. Důvodem, proč tomu tak mnohdy je a bidety zatím nepatří k základnímu vybavení toalety, je nedostatečná osvěta. Používání bidetu má přitom řadu předností.

Vyšší stupeň hygieny

Jedním z pozitiv, které rozhodně mluví pro bidet, je snadno dosažitelná dokonalá hygiena. Voda oproti toaletnímu papíru značně zjednodušuje intimní hygienu a zároveň je o poznání efektivnější. Dokáže totiž mnohem lépe odstranit mikroby a bakterie, než je tomu v případě tradičního toaletního papíru nebo vlhčených ubrousků.

toaleta a bidet

Vedle klasické toalety by měl být bidet (Foto: Jika)

Zdraví především

bidetová sada

Bidetovací sada Rio je ideální volbou pro ty, kteří chtějí vnést do své koupelny vyšší stupeň hygieny a zároveň nemají dostatek prostoru (Foto: Jika)

Spolu s vyšší kvalitou intimní hygieny jdou ruku v ruce také zdravotní aspekty a bidet v tomto ohledu může pomoci nejen těm, kteří jsou náchylní na zdravotní problémy, ale obecně všem bez rozdílu věku nebo pohlaví. Mytí čistou vodou z bidetu vám pomůže předcházet nepříjemným vyrážkám, infekcím močových cest nebo hemoroidům. Dost možná předejdete i dalším nemocem. A budete mnohem čistější než po použití toaletního papíru.

Bidet bude nápomocen i tehdy, kdy je potřeba zvýšená hygiena. Tím může být u žen období po porodu nebo během menstruace.

Dalším benefitem, který možná není tolik známý, je také působení na svaly pánevního dna. Voda totiž vzbuzuje jejich instinktivní sevření, čímž dochází k jejich nevědomému posilování.

Nejvyšší komfort

Neméně důležitým faktorem, proč dát bidetu v koupelně šanci, je pohodlí, které přináší. Při použití toaletního papíru totiž může u citlivější pokožky docházet k podráždění a v případě některých zdravotních potíží nemusí být jeho užívání vůbec příjemné. Bidet oproti tomu umožňuje velmi jemnou péči, na kterou se opravdu snadno zvyká.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Toalety:

Jak na výměnu toalety

Kompostovací a venkovní záchody

Opravy vody, odpadu, WC svépomocí

Toalety

________________________________________________________________________

Vybíráme bidet

V současné době je již na výběr celá řada různých designů a provedení. V případě, že toužíte po klasickém keramickém bidetu, je dobré se zaměřit na kvalitu jeho provedení: sledovat materiály nebo použitou povrchovou úpravu. Neméně důležitý je i design, který by měl korespondovat s dalším koupelnovým vybavením, a zároveň je dobré volit takový bidet, který nemá zbytečné množství záhybů. Jednoduchá údržba je výhodou.

ovladač k bidetu

Ovladač s mnoha pochopitelnými piktogramy je u toalety, v jejímž sedátku je zabudován bidet. Foto: Shutterstock

Podle vašich preferencí nebo prostoru v koupelně ale můžete zvolit i další alternativy. Pro případ, že v koupelně nemáte dostatek místa a potřebujete ušetřit každý centimetr, jsou vhodnou a dostupnou variantou bidetovací sady. Pokud toužíte po moderním technologickém řešení, můžete zvolit toaletu se zabudovanou bidetovou sprškou.

anální sprška

Anální sprška je jednou z vybraných funkcí bidetovací toalety Cleanet Navia (Foto: Laufen)

Jak jej používat?

Bidet využívá místo toaletního papíru proud vody. Jde v zásadě o malou vaničku, ve které si po použití toalety myjete genitálie a anální oblast. K tomu je potřeba dodat, že bidet může být samostatnou mísou, ale mnoho moderních bidetů je zabudováno přímo do sedátka toalety. A je tu i ruční bidet (sprška), který visí na stěně.

Po použití toalety je vhodné nejprve se alespoň jednou utřít papírem. U většiny oddělených bidetů si můžete vybrat, zda budete sedět směrem ke kohoutku, nebo zády k němu. Většinou je jednodušší sednout si směrem ke kohoutku, abyste mohli snadno ovládat teplotu a proud vody. Díky tomu uvidíte, jak voda teče, takže se umyjete snáze. V případě, že je bidet zabudovaný v sedátku toalety, najděte si na dálkovém ovladači, který je většinou vedle na zdi, tlačítko „Wash“. Za vámi ze sedátka vyjede tryska, která vám teplou vodou opláchne genitálie a anální oblast.  Až budete hotovi, stiskněte tlačítko „Stop“. Tryska se opláchne a zatáhne se zpět do sedátka toalety.

ruční bidet

Ruční bidet zpravidla visí ze stěny za záchodem. Foto: Shutterstock

Některé bidety mají zabudované vzduchové trysky, které můžete použít. Na ovládání byste měli najít tlačítko „Dry“. Pokud takové tlačítko nemáte, osušte se toaletním papírem.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock

Bidet ke koupelnovému vybavení patří