U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

POSUVNÉ DVEŘE ŠETŘÍ MÍSTO

Kategorie: Dveře | Autor: PETR PETŘÍČEK

Uspořádání interiérů v bytě, na chatě či chalupě je dnes možné řešit velmi rozmanitě. Často využívaným moderním architektonickým prvkem jsou i posuvné dveře.

   Hlavním kladem posuvných dveří, ať již zasouvaných na stěnu nebo do stěny, je značná úspora místa. Při zvažování, jak v interiéru rozmístit nábytek, se můžeme někdy potýkat s problémem nedostatku místa, které nám ubírají klasické otočné dveře. V prostoru polokruhu otevírání otočných dveří samozřejmě není možné nic umístit, a tím se užitný prostor místnosti zmenšuje. Právě tato skutečnost způsobuje stoupající zájem lidí o využití posuvných dveří.

   V současnosti lze na našem trhu najít posuvné dveře v provedení jednokřídlovém i dvoukřídlovém. Existuje i možnost otevírání dvoukřídlových dveří tzv. synchronním ovládáním, kdy působením na jedno křídlo se současně otevírá i křídlo druhé.

   Základní provedení posuvných dveří lze rozdělit do dvou typů: zasouvání na stěnu nebo do pouzdra ve stěně.

Zásuvné na stěnu

V tomto provedení se dveřní křídlo pohybuje těsně podél stěny. Jedná se o způsob velmi vhodný například při rekonstrukcích, neboť nevyžaduje speciální stavební úpravy. Dobře splní také záměr využít estetiku dveří i při jejich otevřeném stavu, např. posuvné dveře s vitrážemi.

Provedení do pouzdra

Tato varianta počítá s předchozí stavební úpravou, a to zabudováním stavebního pouzdra do předem připraveného otvoru ve stěně. Jednoduše řečeno, pouzdro v podobě plechové kapsy je vestavěno do zdi, ve které mají být umístěny posuvné dveře a vlastní dveřní křídlo je zavěšeno na kolejnici, po které zajíždí do takto vytvořeného otvoru. Aby byla zaručena vysoká tuhost konstrukce, je plechová kapsa vyrobena z profilovaného plechu o tloušťce 0,8 mm. Komplet pouzdra navíc obsahuje set kování s brzdou a pojezdy vybavenými kuličkovými ložisky o nosnosti 100 kg, na kterých je zavěšeno křídlo. Na výběr a montáž pouzder pro posuvné dveře do zdi je zapotřebí myslet již ve fázi hrubé stavby. Konstrukce pouzder je totiž pevně zabudována přímo do zdi.

Přehled možných variant posuvných dveří, včetně jejich cen získáte například na stránkách www.sapeli.cz, www.revet.cz, www.kasard-trade.cz

Obrázek

ČTYŘI DRUHY POUZDER

Pouzdro pro jednokřídlé dveře Pouzdro pro dvoukřídlé dveře uložené protilehle, přičemž pohyb dveřních křídel může být i synchronizován Pouzdro pro dvě na sobě nezávislá dveřní křídla do sousedních pokojů, kdy pouzdro je umístěno mezi těmito dveřmi Pouzdro pro dvě dveřní křídla teleskopicky se vysouvající za sebou, tzv. kaskádovitě

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: SAPELI

POSUVNÉ DVEŘE ŠETŘÍ MÍSTO