Když komín začíná padat

Stylové komíny, související s architektonickým stylem chalupy, je vhodné rekonstruovat tradičními postupy

Zvláště na horských chalupách povětrnostní podmínky komín vytrvale nahlodávají, i když uvnitř v teple zatím žádný problém nepoznáte. S opravou je ovšem třeba začít dřív, než bude pozdě.

Na nutnost opravy komína vás sice může upozornit kominík při pravidelné kontrole nebo revizi, související s instalováním nového topidla. Leccos jde ovšem poznat na první pohled, případně ve chvíli, kdy z ničeho nic začnou špatně táhnout kamna. Zásadní rekonstrukce komína pomocí vložkování je popsaná v tomto čísle rovněž. V kondici je ovšem třeba udržovat i nadstřešní část komína a její napojení na střechu včetně klempířiny, která je u paty komína na poškození velmi citlivá. Kusy zvětralých cihel z rozpadajícího se komína mohou rovněž poškozovat střechu a ucpávat okapy.

Cihly nebo stavebnice

Komínové stavebnice jsou dobrým a rychlým řešením v případě, že je nutné komín zcela přestavět

Co tedy s komínem, který se hroutí před očima? Pokud je poškození příliš velké, je nejjednodušším řešením nadstřešní část komína zbourat a postavit znovu. A to buď tradiční technologií vyzděním z cihel a následného omítnutí či vyspárování, nebo s pomocí komínové stavebnice. Ta sestává z přesných tvárnic, které je pak třeba vyvložkovat vložkou o průměru, odpovídajícímu vložce ve vnitřní části komína. Pokud je tedy komín vyvložkovaný. Součástí takové stavebnice bývá i zakončení z nerezového plechu. Stavbu s pomocí návodu zvládne i zručný kutil a pominemeli možný rozpor vzhledu takového komína s architekturou chalupy, je jedinou nevýhodou stavebnice vyšší cena.

Zatékání kolem komína může mít několik důvodů. Vedle koroze oplechování začne voda zatékat například poté, co se při opravě střechy přeskládají tašky a nevhodně překryjí nebo posunou plechový lem. Při větším rozsahu zatékání je dobré povolat klempíře, protože jeho praxi a vybavení například v podobě přesných ohýbaček na plech se v kutilské praxi nahrazuje obtížně. K utěsnění menších spár však lze použít například bitumenové tmely.

Pozor na dehtové skvrny

Komín nelze opravovat do nekonečna. Příliš zchátralou nadstřešní část komína je někdy lepší zbourat a postavit znovu

Pokud prostupují komínovým tělesem uvnitř či v jeho nadstřešní části dehtové skvrny, bývá příčinou obvykle spalování nekvalitního paliva, nebo příliš vlhkého dřeva. Nežádoucí efekt kondenzace však nastává i po výměně topidla, pokud průměr komínové roury neodpovídá parametrům například nových krbových kamen. V takovém případě je řešením řádné vyčištění, případně vyvložkování komína a v úvahu připadá rovněž použití některého ze speciálních nátěrů na potlačení prostupujících skvrn. Ten však na odstranění příčin problému nestačí.

Zvětralé komíny trpí rovněž netěsnostmi, které způsobují špatný tah a pronikání spalin. Odborníci doporučují opakované omítnutí komína maltou s přísadou plastifikátorů, výstuží omítky pletivem nebo oddělením omítky od zdiva vrstvou laku, který se během vysychání obháže vrstvou písku. Pokud se rozhodnete pomoci komínu tímto způsobem, je velmi důležité otlouci starou omítku a vyškrábat spáry.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: SCHIEDEL, ZDENĚK ROLLER, SHUTTERSTOCK

Když komín začíná padat