Poradna: Tipy při rekonstrukci dveří

Rubrika: Market

Rozhodli jste se na vaší chatě nebo chalupě rekonstruovat dveře, nově rozdělit posuvným křídlem místnost, zakrýt spižírnu, komoru nebo možná vytvořit šatnu z výklenku? Pak by se vám předem mohlo hodit několik dobrých tipů od výrobce dveří DOORNITE (dříve Masonite). Na otázky odpovídal Ing. David Krubner, obchodní a marketingový ředitel tohoto největšího českého výrobce.

Na co si dát pozor při montáži posuvných dveří?

Principiálně je možné volit mezi třemi druhy posuvných systémů – na zdi s garnýží, do pouzdra v sádrokartonové či zděné příčce, s vodící hliníkovou (ALU) lištou . U starších objektů nebývají dokonale rovné stěny ani podlaha. Přitom právě u posuvů je přesné měření a rovinnost konstrukcí velmi důležitá. Ačkoliv to na první pohled vypadá jako jednoduchá instalace, není to až tak snadné. Před objednávkou dveří je dobré si vyplnit zaměřovací protokol, který předchází komplikacím s montáží a nevhodným rozměrům. O osobní konzultaci můžete požádat v některé z našich 22 vzorkových prodejen.

Milimetry? Stačí centimetry!

U posuvů s garnyží ovlivňuje rovinnost stěny umístění dveří, respektive i kolejnice. Kolejnice pro pojezd dveří se ke smrkovému hranolu musí připevnit minimálně na pěti místech a její umístění musí být správně zaměřeno. Při lepení kartáčku na plochu dveří dbáme na to, aby se při zavření dotýkal zárubně, ale pokud ji nepoužíváme, tak se nesmí dotýkat přilehlé stěny. V opačném případě by se poškodila. Máme také k dispozici aretační šrouby, kterými můžeme seřídit mezeru mezi dveřmi a podlahou. Doporučuji ji ponechat ve výšce 7 – 10 mm.

Dveřní křídla pro systémy s garnýží nebo do pouzdra mohou být jedno nebo dvě, hladké plné, ale i profilované nebo rámové. Je možné také využít různého prosklení. Při volbě druhu dveří je třeba také myslet na montážní požadavky. Například ALU posuvný systém se instaluje 1 cm nad čistou podlahu, u garnýže je třeba připočíst 17 cm ke dvojnásobku jmenovité šířky dveří. Minimální tloušťka sádrokartonové příčky s pouzdrem je 12,5 cm pro prosklené varianty dveří, při tloušťce 10 cm lze osadit pouze plné hladké dveře. Toto omezení platí i pro většinu stavebních pouzder osazených do zděné příčky.

Podrobnější informace můžete najít i v montážních videonávodech na https://www.doornite.cz/videonavody/ nebo v montážní dokumentaci.

posuvné dveře s garnyží

Posuvné dveře DOORNITE s garnýží v dřevodekoru CPL buk přírodní

posuvné dveře do pouzdra

Posuvné bílé lakované dveře Clara QUATRO DOORNITE do pouzdra

Jak poznáme levé nebo pravé dveře?

V případě výměny klasických, otočných dveří si musíme ujasnit, zda budeme nově instalovat dveře pravo- nebo levostranné. Tedy rozhodnout se, na kterou stranu se mají otevírat. Poznáme to podle umístění pantů. Postavte se před dveře z té strany, kam se otevírají a pokud jsou panty vlevo, pak jsou to dveře levé. Panty vpravo znamenají dveře pravé.

montáž dveří a obložkových zárubní

Instalace dveří Doornite v 3D dřevodekoru borovice finská v povrchové úpravě CPL laminát premium

Výměna nejen dveří, ale i podlahy? A co stavební výška?

Při rekonstrukci podlahy je důležité nezapomenout na rozdíly mezi stavebními a čistými výškami podlah. Výška dveřního otvoru se může snížit nebo zvýšit, pokud se vymění podlahová krytina. Při instalaci dveří s obložkovými zárubněmi by měl mít otvor výšku 202 cm od finální podlahy. Například při výměně silné staré dřevěné podlahy za modernější krytinu je většinou třeba zvýšit konstrukci podlahy. V opačném případě lze Interiérové dveře dodatečně zkrátit o 1,5 cm.

Kovové zárubně zůstávají? Na co si dát pozor?

Při renovaci místností můžete ponechat původní kovové zárubně a „pouze“ na ně přimontovat obložky, tzv. obklad kovové zárubně. Povrch obložek je vyroben ve stejném dekoru jako dveře, takže výsledkem je ucelený dojem nových dveří. Vzhledem k tomu, že propojujete prvky staré a nové konstrukce, je důležité správné pořadí pracovních kroků. Klíčová je přesnost zaměření a poté spojování prvků k sobě a také při montování na kovovou zárubeň. Staré panty odřízněte a později do předvrtaných otvorů vložte nové závěsy. Při instalaci pracujte s nízkoexpanzní pěnou a dbejte na její dostatečné vytvrdnutí.

Jaká je ideální povrchová úprava dveří?

Dřevo samozřejmě do chalup i chat patří. Při rekonstrukcích se však někdy majitelé přikloní k praktičtějším, méně náročným materiálům na údržbu, avšak se vzhledem dřeva. Například CPL laminát s 3D plastickou strukturou dřeva může vypadat i zcela rustikálně, ale přitom je povrch dveří odolný proti poškrábání, snadno udržovatelný a vydrží i vyšší vzdušnou vlhkost. Jedním z takových příkladů je dřevodekor dub halifax s černým kováním. Finanční náročnost je přitom násobně nižší.

dvere_halifax_plne_klika Lusy černý mat

Interiérové dveře Doornite v dřevodekoru dubu Halifax s matně černou klikou Lusy

Barevnost bez omezení

Stále častěji se také používají výrazné barvy dveří, například chilli červená, limetkově zelená, citrónově žlutá nebo pro klidnější dojem odstíny béžové. U barevných dveří je možné si nechat nalakovat křídlo v jakémkoliv odstínu dle vzorníku RAL. Doporučuji ale zvážit i barvu v HPL laminátu, který je vysoce odolný vůči poškrábání.

jarní dveře

Více informací na www.doornite.cz.

Komerční prezentace

 

Poradna: Tipy při rekonstrukci dveří

Zajímavé