Máte zahradu? Na těchto 7 věcí v létě nezapomeňte

Rubrika: Market

Je to stará známá a ověřená pravda. Čím je člověk starší, tím cítí větší potřebu obklopovat se zelení. Propadli jste zahrádkaření i vy? Pak možná oceníte pár tipů, které by se ve vašem letním zahradním kalendáři rozhodně měly objevit. Takže na co je čas právě teď?

1) Odkvetlé květy musí pryč

Jakmile květ v záhoně či květináči zvadne či uschne, měli byste ho odstranit. To samé platí o suchých listech. Nejen z estetických důvodů, ale také proto, že tím podpoříte tvorbu nových kvetoucích výhonků. Rostlina může soustředit své síly na čerstvé květy. Kromě toho tak zamezíte tomu, že se odkvetlé květiny stanou živnou půdou pro škůdce nebo plísně. Pokud jsou u některých rostlin zredukovány květy po hlavním kvetení, mohou vykvést podruhé na podzim.

2) Kromě zalévání

Aby se okrasné rostliny měly možnost předvést v plné síle, potřebují dostatečnou vláhu, která jim v horkých letních dnech může chybět. Proto je pravidelné a přiměřené zalévání tou nejdůležitější péčí. Záhony bychom ale měli občas také prokypřit hrabičkami nebo kultivátorem, půda pak lépe udržuje vlhkost.

3) Prodloužit život levanduli

Po odkvětu levandule by se měly sestřihnout její výhonky přibližně o třetinu. To zabrání rostlině ztratit příliš mnoho energie do produkce semen. V následujícím roce pak díky tomu levandule opět bohatě rozkvete.

4) Druhé kolo pro váš záhon

V srpnu se už může zdát, že se sezóna vaší zahrádky chýlí ke konci, ale některé druhy zeleniny můžete ještě bez problémů na již uvolněných místech zasít. Mezi ně patří ředkvičky, salát, rukola, hlávkový salát, zimní cibule a špenát.

5) Pro hustotu živého plotu

Pro to, aby živé ploty rostly hustě a rovnoměrně, je třeba je stříhat několikrát do roka. Důležité je ale vědět, kdy je správná a kdy naopak nevhodná doba. Nestříhejte v hlavním období rozmnožování ptáků, které trvá od března do konce července. Raději se stříháním tedy počkejte na konec léta, stříhat můžete i během podzimu.

6) Aby vám tu bylo dobře

Starost o květiny a vše, co v zahradě pěstujete, by neměla být jedinou činností, kterou tu provozujete. Zahrada by také měla být místem odpočinku, kde budete rádi trávit volný čas. Je proto důležité na to myslet a v zahradě si vytvořit příjemné posezení, nebo klidně hned několik. Můžete se orientovat podle toho, kam dopadá světlo ráno a kam večer, nebo třeba podle toho, jak daleko to máte z kuchyně – abyste u venkovního posezení mohli pohodlně obědvat i večeřet. Nezapomeňte, že i výhled z tohoto posezení je zásadní, aby vám tu bylo hezky, proto podle něj orientujte květináče a klidně i celé záhony, keře i stromy.

7) Na nic nezapomenout

Stala se zahrada vaší vášní? Ať už ji máte u domu, kde bydlíte, nebo za ní jezdíte na chatu, chce to praktický vůz, kam kdykoli pohodlně naskládáte sazenice, květináče, zeminu, ale k nim také další potřebná zavazadla. Právě to je klasická situace, v níž si zákazníci Toyoty volí užitkový model Proace City, jehož rozměry jsou dostatečně praktické, abyste s ním mohli kamkoli ve městě, ale interiér je natolik prostorný a variabilní, že pojme vše, co potřebujete, včetně celé rodiny.

Komerční prezentace

Máte zahradu? Na těchto 7 věcí v létě nezapomeňte