Ponorná čerpadla

Ponorné kalové čerpadlo Kärcher SP 5 DUAL spolehlivě odčerpá čistou i znečištěnou vodu s částicemi nečistot do velikosti 20 mm téměř do sucha, zbytková výška kapaliny vody je 1 mm, maximální výtlačná kapacita 9 500 l/h, má výškově nastavitelný plovákový spínač. 3 590 Kč (Kärcher)

Voda je v zahradě nezbytností, k tomu abychom ji bez námahy dostali, kam potřebujeme, slouží i ponorná čerpadla. Pomohou nám také v případě, že je jí někde více, než je nám milé. Stačí jen použít vhodný typ.

Ponorná čerpadla se používají tehdy, je-li nutné ponořit jejich tělo přímo do čerpané tekutiny. Nejčastěji se jedná o čerpání vody ze studny, sudu, bazénu, jezírka septiku, ale rovněž z vytopeného sklepa, poslouží třeba i u loďky, která nabrala vodu.
Při nákupu ale musíme mít jasno, pro jaký účel ponorné čerpadlo pořizujeme, neboť tomu je podřízena jeho konstrukce. V základu se dělí na čerpadla určená pro transport čisté vody a čerpadla kalová.

Ponorné čerpadlo netlakové

Netlakové neboli nízkotlaké čerpadlo využijeme na přečerpávání čisté vody z jednoho místa na druhé. Hodí se pro vyčerpání vody, která se nám dostala při deštích do sklepa, nebo chceme-li vyměnit vodu v bazénku.
Oblíbeným typem je sudové čerpadlo, které nám pomůže přečerpat vodu ze sudu nebo jiné nádrže na zalévání. Vzhledem k tomu, že tato čerpadla pracují s tlakem 0,6 až 1 bar, fungují pouze na menší vzdálenost, obvykle do 10 metrů a obslouží jen menší plochy, takže s jejich pomocí zalijeme například záhonky zeleniny. Žádné latifundie ani trávník suplující hřiště s nimi nezavlažíme.

Sudové čerpadlo Kärcher BP 1 Barrel Set se zavlažovacím příslušenstvím. 2 990 Kč (Kärcher)

Ponorné čerpadlo tlakové

Zde už mluvíme o zdatnějším pomocníkovi, k němuž můžeme připojit nadzemní zavlažovací systém, vytáhnout s ním vodu z hloubky kopané studny apod. Za jeho účinností stojí vyšší tlak, obvykle okolo 3 barů. Moderní čerpadla umí spolupracovat se závlahovým systémem, automaticky spínají po otevření ventilu či kohoutu na zahradní hadici.

Čerpadlo do vrtané studny

Malý průměr vrtu si žádá speciální čerpadlo. Tělo v tomto případě tvoří trubice, která se zasune přímo do potrubí studny. Tato čerpadla najdou využití i v klasických kopaných studnách. Vzhledem k rozměrům bývají vybavena membránovým mechanismem namísto hnací vrtulky. Plášť je vyroben z ušlechtilé oceli nebo nerezu, což přispívá k dlouhé životnosti. Čerpadla disponují vysokým tlakem, od 6 barů výše. Ten zajišťuje velký výtlak, zpravidla 60 i více metrů. Jsou vhodné rovněž k napojení na podzemní zavlažovací systémy. Pro automatický provoz doporučují výrobci používat hladinové spínače se sondami.

Kalové čerpadlo Fieldmann FVC 4002-EK z nerezové oceli pro delší životnost, maximální dopravovaná výška 10 m, maximální přečerpané množství 14 500 l/h, čerpání pevných příměsí až do velikosti 25 mm. 1 649 Kč (Fieldmann)

Kalové čerpadlo

Slouží k odčerpání odpadní vody, tzn. splaškové vody, fekálií, vhodné je i na vyčerpání vody z jezírek či zatopených sklepů. Počítat ovšem musíme s tím, že na dně vždy zůstane vrstva zbytkové vody, obvykle s výškou hladiny od 1 do 5 mm. U sklepů či jiných zatopených prostor, můžeme pro její odsátí použít vysavače na mokré vysávání.
Čerpadla určená přímo pro septiky mívají řezací nástavce, díky jimž si poradí i s hrubými nečistotami. Pracují s tlakem v rozsahu 0,4 až 2 bary. Kde kalové čerpadlo použít nemůžeme, je zavlažování zahrady.

Kombinované čerpadlo

Univerzálnější použití nabízí čerpadlo, u něhož lze jednoduchým přenastavením měnit režim pro čistou a znečištěnou vodu. Můžeme s ním tedy jak zalévat, tak vyčerpávat kalovou kapalinu.

Ponorné čerpadlo kombinované AL-KO Twin 14000 Premium, tlak 1 bar – 0,1 bar, maximální dopravovaná výška 10 m, maximální dopravované množství 15 000 l/h, maximální zrnitost 30 mm. 2 990 Kč (Hornbach)

Důležitá ochrana

Hrozbou pro všechna čerpadla je, že poběží na sucho a spálí se. Tomu brání buď integrovaný hladinový spínač, který se používá například u čerpadel do vrtů a šachet, nebo nejčastěji plovák. Pokud je ve vzpřímené poloze, čerpadlo běží, jakmile se položí na bok, dojde k automatickému vypnutí.

Dobré rady

  • Aby se čerpadlo nespálilo, měli bychom je průběžně kontrolovat, tzn. dohlédnout, aby se plovák nezasekl například o kámen nebo větev v jezírku.
  • Kontrolovat stav sacího koše, který se může ucpat obdobně jako hadice vysavače.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Ponorná čerpadla