Lopaty pro dvůr i zahradu

Rubrika: Zahrada

Při práci kolem domu a na zahradě se neobejdeme bez několika typů lopat. Kromě lehkého nářadí se širokou lopatou, na něž nabíráme třeba shrabané listí nebo sníh, určitě přijde vhod ještě takzvaná srdcovka, která nám v určité situaci supluje výkon rýče.

Na většinu úklidových, zemních a stavebních prací lze použít klasickou lopatu s rukojetí dlouhou 150 centimetrů a plechovou nabírací plochou o rozměrech 30 x 30 centimetrů. Lopaty s větší plochou upotřebíme nejen při odklízení sněhu, ale také v případě, že topíme uhlím či peletami.

Na odklízení sněhu si raději pořídíme plastové či hliníkové lopaty, které jsou výrazně lehčí a lze je používat i jako hrablo. Při výběru vhodného nářadí upřednostníme kvalitu. Zohledníme-li ergonomické vypracování násady, vyhneme se riziku namožení zad. V nabídce trhu objevíme také cestovní lopatu, kterou využijeme i na zahrádce. Je skládací, takže nám v kufru auta nepřekáží.

Co můžeme mít

V obchodech pořídíme jak samostatné násady a lopaty, tak lopaty s násadou. V nabídce trhu najdeme hned několik druhů, pro lepší manipulaci bývá na konci násady úchyt, který oceníme v případě, že musíme použít větší sílu.

Mít můžeme také nastavitelné multifunkční nářadí (Gardena, Fiskars, WOLF-Garten). K dispozici jsou univerzální násady buď z kvalitního dřeva (1 300, 1 500 a 1 800 mm dlouhé), nebo z tvrzeného hliníku s měkkým plastovým potahem v místě uchopení. Vyrábějí se buďto v prodlužovací (780 mm) variantě, nebo 1 300 a 1 450 mm dlouhé k víceúčelovému použití s upínacím systémem. K nim je na výběr několik nástavců, s nimiž zvládneme většinu práce okolo domu a v zahradě.

www.fiskars.cz, www.gardena.cz, www.hornbach.cz, www.mall.cz, www.wolfgarten.cz, www.mountfield.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Lopaty pro dvůr i zahradu

Lopaty pro dvůr i zahradu