Šroubováků není nikdy dost

Je to tak, šroubováky patří mezi nejčastěji využívané ruční nářadí. A vyplatí se mít po ruce všechny možné varianty šroubováků – od klasických plochých až po nástrčné bity a akumulátorové verze.

aku šroubovák

Obecně lze většinu výkonnějších akumulátorových šroubováků využít i k vrtání. Je jen nutné používat přepínání či nastavování otáček tak, aby byly dostatečné pro vrtání a aby naopak nebyly příliš rychlé pro šroubování, protože v takovém případě se mohou bity v hlavě šroubu protáčet a poškodit ji. Foto: Bosch

Na stavbě či v kutilské dílně se šroubují hlavně vruty do dřeva. Na ty se hodí zejména křížové šroubováky či bity a pro dostatečné dotažení pak síla akumulátoru nebo momentových či ráčnových šroubováků nebo nástroje s madlem ve tvaru T, které lépe padnou do dlaně. Jiný typ šroubováků využijete například při opravách motorů, specifické nářadí tohoto typu vyžadují opravy elektroniky nebo restaurování jemné mechaniky.

Šroubovák v jakékoli podobě je nástrojem, který použijete nesčíslněkrát. A i když to tak vzhledem k jeho jednoduché konstrukci nevypadá, odmění se vám i v tomto případě investice do kvality, a to spolehlivostí, výdrží, ale i méně namáhavou a bezpečnou prací.

Ráčnové či momentové ruční šroubováky mnohdy umožní lepší a pohodlnější dotažení šroubů a vrutů než akumulátorové přístroje

vrtací šroubovák

Foto: Ryobi

Vrtací šroubovák

Akumulátorový kompaktní vrtací šroubovák RYOBI R18DD3-225S ONE patří mezi výkonné nástroje, které poslouží k vrtání i šroubování bez nutnosti připojení k síti, takže se s ním bude pohodlně pracovat třeba na střeše nebo při montáži a opravě plotu. Součástí příslušenství je nabíječka, taška a 2× akumulátor, takže máte k uvedení přístroje do provozu vše potřebné v jedné sadě. 3 488 Kč (garteko.cz)

elektrikářské šoubováky

Foto: Cimco

Elektrikářské šroubováky

Pro elektrikářské práce je nutné používat izolované nástroje a často je výhodné koupit šroubováky pro tyto účely v praktické sadě. Sestava 6 ks křížových VDE šroubováků Slim obsahuje elektrikářský šroubovák VDE pro šrouby s drážkou 3,0 × 0,5 × 100 mm, 3,5 × 0,6 × 100 mm, křížový VDE šroubovák PZ 1 × 80 mm, PZ 2 × 100 mm, speciální VDE šroubovák s kombinovaným profilem PZ 1 × 80 mm, a PZ 2 × 100 mm. 1 544 Kč (conrad.cz)

ráčnový šroubovák

Foto: Staprop

Ráčnový šroubovák

Systém ráčny je v mnoha ohledech praktičtější než klasický ruční šroubovák nebo aku přístroje. Umožní využít k dotažení fyzickou sílu a páku, často se lépe hodí i k uvolňování šroubů a vrutů. Levné malé soupravy jsou vhodné spíše pro jemnější práci, s velkou mohutnou ráčnou si poradíte i s dlouhými šrouby do dřeva. Sada na snímku obsahuje ráčnový šroubovák s 23 ks nástrčných „ořechů“ a bitů. 185 Kč (staprop.cz)

flexibilní šroubovák s ráčnovým bitem

Foto: Lux-tools

Flexibilní šroubovák

Flexibilní LUX-TOOLS šroubovák s ráčnovým bitem lze nastavit na hlavě do různých úhlových poloh. Ergonomická rukojeť usnadňuje práci. Ráčnu lze použít pro levý i pravý chod, a to se všemi běžnými bity. Otvor na rukojeti šroubováku slouží k zavěšení. 279 Kč (obi.cz)

T rukojeť

Foto: Workersbest

T rukojeť

Jednou z variant, která umocní použití fyzické síly ke šroubování, jsou nástroje s T rukojetí. Takto se prodávají samostatné šroubováky, ale i sady s vyměnitelnými bity. Při dotahování, ale i uvolňování šroubů jde o velmi praktické a efektivní řešení. Sada WorkersBest TEC7-246-00483 obsahuje 22 ks bitů a nástrčných „ořechů“. 119 Kč (naradiprofesional.cz)

úderový šroubovák

Foto: Jonnesway

Úderový šroubovák

Ploché šroubováky využijete zejména k uvolňování či dotahování dnes už méně používaných hlav šroubů s drážkou. Úderový plochý šroubovák JONNESWAY D70S8150 je opatřený hlavou, která umožňuje úder či poklepání kladivem, což se někdy hodí při povolování šroubů. 230 Kč (mlparts.cz)

hodinářské šroubováky

Foto: Extol

Pro jemnou práci

Hodinářské šroubováky najdou využití pro opravy jemné mechaniky, ať už hodinových strojků, nebo i elektroniky a všude tam, kde je potřeba pracovat s malými šroubky a vruty. Sada obsahuje 7 ks šroubováků Magne o délce 75 mm s magnetickými hroty. 253 Kč (mall.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Extol, Ryobi, Bosch, Lux-tools, Jonnesway, Workersbest, Staprop, Cimco

Šroubováků není nikdy dost