Pomalujte si kamínky

Malování na kamínky a oblázky je hezká tvořivá zábava pro děti, ale i způsob, jak vytvořit originální dekorace na parapet či do květináčů nebo dárky pro přátele.

Pomalovat kamínky, ideálně ty s hladkou strukturou, tedy nalezené oblázky z řeky či vysbírané z hromady kačírku na stavbu, nebo i kousky břidlice ze staré krytiny, dokonce i kamínky, které lze za účelem pomalování koupit ve specializovaných e-shopech, to vše před vámi otvírá skoro nekonečné možnosti vytváření miniaturních artefaktů pro radost i na ozdobu.

malování na kameny

Příklad originálního dekorativního využití pomalovaných oblázků. Foto: Shutterstock

Štětce i fixy

Malování na kamínky se stalo fenoménem, proto najdete i skupiny lidí se zájmem o tuto činnost na sociálních sítích, ale i pomalované oblázky v městských parcích i v přírodě, které čekají na své nálezce, aby jim udělaly radost. Klidně si je vezměte, případně položte na místo jiné, které jste vytvořili sami, aby je mohl zvednout zase někdo jiný.

malování na kameny

Pro děti je malování na kameny třeba právě v létě na chalupě skvělou zábavou, kterou jim usnadníte vhodnými pomůckami. Foto: Shutterstock

Malovat na plochu kamenů lze téměř cokoli od abstraktních obrazců, ornamentů, run, mandal, pohádkových postaviček nebo ozdobných písmen. Kámen může být podkladem pro malý obraz nebo ho můžete jen obarvit jedním či více barevnými odstíny, podobně jako třeba velikonoční vejce.

Na kamenech dobře přilnou akrylové barvy, a pokud máte ambice vytvářet obrázky složitější, pořiďte si ve výtvarných potřebách nebo v obchodech s věcmi pro malování na kameny kvalitní tenké štětečky. Pracovat se dá i s akrylovými popisovači, jde to samozřejmě snadněji a zvlášť pro děti je fix přinejmenším do začátku vhodnější, protože to s ním jde lépe.

malování na kameny

Speciální akrylové popisovače jsou oproti štětcům jednodušší pro použití a lépe jimi zvládnete složitější vzory. Foto: Shutterstock

Příliš se neosvědčují olejovky ani laky na nehty, přesto s nimi lidé mnohdy malování na kameny začínají. Vhodné nejsou akrylové ani temperové barvy, lze s nimi sice namalovat téměř cokoli, ale na kamenech nedrží a práce pak ztrácí smysl.

Na kameny se maluje štětečky, tečkovacími hůlkami a popisovači, s nimiž jde práce zpočátku nejsnadněji

Postup malování

Máte-li čím malovat a dostatek inspirace, pusťte se do toho. Používejte oblázky či kamínky hladké, omyté a suché. Kromě ztvárnění obrazce klasickými tahy štětce nebo popisovače existuje i oblíbená technika tečkování, na kterou se prodávají speciální tečkovací hůlky opatřené na konci kuličkami různých velikostí. Ty se namáčejí do barvy a vytvářejí se jimi vzory, které můžete rovnou nahodit a namalovat nebo si je na plochu kamene načrtnout tužkou.

malování na kameny

Hůlky pro tečkování rozšiřují možnosti tvorby, hodí se třeba na malování krásných a složitých mandal. Foto: Shutterstock

Experimentovat lze i s nástřikem fixírkou nebo kameny do barev přímo namáčet. Vše je nakonec, tedy po důkladném zaschnutí malby, nutné zafixovat bezbarvým akrylovým lakem, který výrazně zvýší odolnost malby i v případě, že používáte akrylové barvy, které by měly v exteriéru obstát (např. Balakryl).

Dobré rady

  • Pro méně zkušené a pro děti jsou vhodné akrylové fixy, které jsou sice dražší, ale máte u nich pod kontrolou spotřebu barvy. Koupíte je i v ne zcela běžných odstínech (zlatá, stříbrná).
  • K zakonzervování malby používejte akrylový lak, kromě štětce ho lze nanést i nástřikem fixírkou nebo sprejem; spotřeba je minimální.
  • Pro malování se hodí jakékoli kameny a kamínky s hladkou povrchovou strukturou, pomalujete třeba i pískovec, ale je hodně nasákavý a drsný.
malování na kameny

Předkreslit si předlohu tužkou je jednou z možností, jak malovat i náročnější obrázek přesněji. Foto: Shutterstock

Víte, že…

Jednou z možností, jak si na kameny předkreslit složitější vzorce, je přenesení šablony tužkou přes uhlový kopírovací papír

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Pomalujte si kamínky