Pěstujeme rajčata

Rubrika: Zahrada

Ať už si vyberete kteroukoli ze široké škály dostupných odrůd rajčat, odmění se vám domácí pěstování chutnými a zdravými plody, které najdou v kuchyni rozmanité využití.

Pěstovat lze keříčkové nebo tyčkové odrůdy rajčat. Tyčková rajčata jsou vzrůstná a vyžadují oporu, keříčková rostou více do šířky, ovšem bez opory. Nízké odrůdy keříčkových rajčat se dají pěstovat i v nádobách či pytlích na balkonech.

Rajčata na oporách můžete pěstovat
ve skleníku i venku, opory mohou být
z různých materiálů

Ven až po mrazících

O něco náročnější pěstování tyčkových odrůd vyvažuje stále pokračující růst hlavního výhonku umožňující průběžnou sklizeň ze záhonu do kuchyně. Budete potřebovat příslušné opory, po nichž se výhony pnou. Pro úspěšné pěstování je důležité zejména průběžné vylamování bočních výhonů, které vyrůstají v úžlabích listů.
Tyčkové odrůdy můžete pěstovat na venkovních záhonech i ve sklenících z předpěstované sadby. Sázejte jen zdravé, silné sazenice, v ideálním případě vypěstované ve skleníku. Pokud je nenakupujete v zahradnictví, ale pěstujete doma, vysazují se od konce února do poloviny března a doporučuje se vystavit je dostatečnému „otužení“. Dělá se to tak, že zhruba deset dnů před výsadbou do záhonů snížíte teplotu ve skleníku až na deset stupňů, v noci případně i na nižší teplotu. Do záhonů by měly jít sazenice vysoké mezi dvaceti až pětadvaceti centimetry. Počkejte s výsadbou až po jarních mrazících, vhodná je druhá polovina května.
Nesázejte rostliny příliš hluboko. Kořenový bal by neměl být v dosud studené půdě hlouběji než deset centimetrů. Pro sázení vyberte spíše slunné místo, na kterém se předtím nepěstovala lilkovitá zelenina včetně brambor.

Pravidelná péče o rajčata není náročná
a odmění se vám bohatou sklizní

Udržte kořeny ve vlhku

Zahrnout můžete i část stonku se spodními listy. Rajče na této části vytvoří další kořenový systém, který umožní lepší příjem živin a vody. Aby se sazenice dobře ujaly, doporučuje se zahrnout jamku s rostlinou do dvou třetin zeminou, poté naplnit vodou a počkat, až vsákne. Pak zalití opakujte a po dalším vsáknutí dosypejte jamku zeminou už bez dalšího zalití. Vrchní suchá vrstva udrží vodu v kořenech, které můžete chránit před rychlým vysycháním ještě i zamulčováním sazenice například posečenou trávou.
Během růstu nezapomeňte pravidelně vyštipovat boční výhony, hlavní výhon se vyváže k opoře a doporučuje se zaštípnout rostlinu poté, co dosáhne šestého vijanu. To je vlastně ona typická stopka s rostoucími rajčaty. Zaštípnutím rostliny za listem, který vyrůstá nad šestým vijanem, docílíte dozrání všech plodů do ukončení vegetace. Někteří zahrádkáři zaštipují až za sedmým nebo osmým vijanem. Chce to zkušenost a záleží to i na místě a oblasti, kde vaše rajčata dozrávají.

Před výsadbou je potřeba sazeničky
otužit snížením teploty

Na balkon a do truhlíku

Zvláště v případě, že chcete pěstovat rajčata v truhlících, vyzkoušejte raději některou z keříčkových odrůd. U nich je růst výhonu ukončený květenstvím a v dalším růstu pokračují bočními výhony. Nemusíte je tedy vylamovat a ve většině případů se obejdou i bez opory.
Keříčková rajčata jsou menší a většinou rostou blízko u země, proto se jim dobře daří i v chráněném prostředí, například pod poklopem nebo pod mulčovací fólií.

www.kokoza.cz, www.rajcata.com, www.zahradnictvi-spomysl.cz
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Pěstujeme rajčata

Pěstujeme rajčata