Zahradní sprcha nebo vodní mlha aneb Jak se v létě osvěžit i bez bazénu?

Bazén, koupací jezírko nebo jiná vodní plocha je během horkých letních dnů doslova k nezaplacení. Nejedná se ale zrovna o prostorově úsporné řešení, takže ne každá zahrada si takový luxus může dovolit. I tady ovšem existuje řešení. Jsou jím zahradní sprchy a chladicí systémy s vodní mlhou, které nezaberou téměř žádné místo a osvěží přitom skutečně spolehlivě.

Prvním řešením, které se vejde na úplně každou zahradu, je venkovní sprcha. Ta může mít mnoho různých podob. Někdy se ještě setkáváme s podomácku upravenými barely plnícími funkci sprchy. V dnešní době už ale není třeba vymýšlet žádné vlastní řešení, protože nabídka zahradních sprch je dostatečně pestrá. Nejlevnějším řešením jsou vaky na vodu, které lze zavěsit na strom nebo kamkoli jinam. Jsou vyrobeny ze speciálního materiálu a při umístění na sluníčku se v nich voda snáze ohřívá. Dalším řešením jsou jednoduché konstrukce umožňující napojení na zahradní hadici a následné osvěžení studenou vodou kdykoli během dne. Pro milovníky luxusu a designových doplňků jsou k dispozici i designově atraktivní solární sprchy. Ty nabízejí osvěžení během parného dne a jako bonus i večerní plnohodnotnou teplou sprchu pod otevřeným nebem.

V souvislosti se sprchami se nejčastěji řeší nejen umístění (především solární sprchy potřebují jedno stálé místo, kam po většinu dne dopadají sluneční paprsky), ale také odtok přebytečné vody, protože o podmáčenou zahradu nestojí nikdo. Zejména u solárních sprch, které využíváte častěji, sprchujete se déle a také občas použijete sprchový gel nebo jiný ekologický prostředek, bude ideálním řešením odvod vody přímo do kanalizace. Prostor pod sprchou by proto měla tvořit v nejlepším případě dlažba nebo podobný podklad. Některé sprchy jsou již vybaveny i vlastním podstavcem pro zachycení přebytečné vody a její následný odvod.

Vodu bez mycích prostředků můžete vést například i do nádrže na zalévání zahrady. Studenou vodu ze sprch určených k občasnému a hlavně rychlému osvěžení potom klidně nechte volně vsáknout. V případě přenosných studených sprch lze pravidelně měnit umístění, aby se voda rovnoměrně vsakovala v různých částech zahrady a nevznikalo přílišné podmáčení na jednom místě.

Vodní mlha

Až nečekané osvěžení přinese i vodní mlha. Navíc tady není nutné řešit žádné vsakování. Za pár korun pořídíte sadu se vším, co k instalaci chladicího systému potřebujete. Nejčastěji se využívají systémy se snadným upevněním na slunečník, balkonové zábradlí či hranu pergoly nebo terasového zastřešení, které připojíte k zahradní hadici nebo vodovodnímu kohoutku. Trysky si následně nasměrujete na požadovanou stranu a už si jen užíváte příjemného osvěžení. Podle výrobců některých zařízení nabízí vodní mlha pocitové ochlazení prostoru až o 10 °C, což se během parného léta jistě hodí. Kromě toho vodní mlha snižuje prašnost, a tím výrazně zlepšuje kvalitu vzduchu.

Nezapomeňte na správné posezení

Aby byl zážitek z letní relaxační procedury kompletní, nezapomeňte si na zahradě vytvořit klidný koutek určený k ničím nerušenému odpočinku. Klíčový je kromě správného umístění i výběr skutečně pohodlného nábytku. Zahradní nábytek už totiž dávno neznamená jen nepohodlné plastové nebo dřevěné židle. Dnešní nabídka je o poznání pestřejší a zahrnuje anatomicky tvarovaná křesla, lavice nebo lehátka a spolu s nimi i to nejpohodlnější polstrování. K dispozici je také dostatečně odolný nábytek. Ten si poradí nejen s nejrůznějšími nástrahami počasí, ale třeba právě i s vodní mlhou nebo mokrými plavkami. Pokud navíc zvolíte přenosný model, nemusíte řešit ani jeho umístění. Jednoduše si můžete najít několik míst, která během dne nabízejí ideální podmínky, a sezení si přesouvat za sluncem, nebo naopak do stínu.

Zahradní sprcha nebo vodní mlha aneb Jak se v létě osvěžit i bez bazénu?