Podlaha z lepených prken

Dřevěná prkenná podlaha je tradičním prvkem venkovských domů. V současnosti roste obliba vícevrstvých podlah, které jsou tvarově stálé a po instalování připravené ihned k užívání.

Podlaha z měkkého modřínového dřeva s kartáčovaným povrchem

Tvarovou stálost lepených podlah zajišťuje jejich vícevrstvá konstrukce, díky níž dřevo nereaguje tak citlivě na teplotní a vlhkostní změny. Vícevrstvé dřevěné podlahy mají ještě další výhody. Jejich pokládka je jednoduchá a po položení nevyžadují žádné další úpravy (finální povrch je nanesený již při výrobě).

Pokud se pro vícevrstvou podlahu rozhodnete, budete mít také možnost velkého výběru dřevin v nášlapné vrstvě. Například značkové podlahy HARO nabízejí výběr ze tří formátů prken ve více než 70 provedeních. Při volbě dřeva je rozhodující funkce a zatížení dané místnosti. Například podlaha s tenkou dýhou se nehodí do předsíně nebo do kuchyně, ale v ložnici postačí.

Co je vícevrstvá podlaha?

Třívrstvá dřevěná podlaha Thermo modřín Mezzo s kartáčovaným povrchem

Vícevrstvá podlaha může mít dvě nebo tři vrstvy. Nášlapnou vrstvu tvoří dva až čtyři milimetry masivního dřeva. Tloušťka povrchové vrstvy limituje počet broušení, kterému lze podlahu vystavit. Ty nejsilnější snesou tři až čtyři přebroušení speciální bruskou. Jde však o choulostivou operaci, s jakou si dobře poradí jen opravdu zkušená specializovaná firma. Na povrchovou vrstvu se používá jak měkké (smrk, borovice, modřín), tak tvrdé dřevo (buk, dub, jasan).

Střední nosná vrstva se zhotovuje z laťovky uložené příčně, aby se zabránilo kroucení podlahy při vysychání. Kromě nejrozšířenějšího smrkového dřeva se v poslední době objevuje ve střední vrstvě i hevea – kaučukovník. Jeho dřevo díky přítomnosti kaučuku odpuzuje vodu a podlaha je tak odolnější vůči vlhkosti.

U třívrstvých podlah je spodní protitahová vrstva z dýhy jehličnatého dřeva, které udržuje tvarovou stabilitu.

Pokládka podlahy

U dvouvrstvých podlah by byla třetí vrstva nadbytečná. Lepí se celoplošně na podklad, který přebírá úlohu protitahové dýhy. Třívrstvá podlaha je konstruována pro tzv. plovoucí pokládku, kdy lamely jsou spojovány pouze mezi sebou, a to zámkovým systémem.

Podlaha z dubu je vhodná do více zatěžovaných prostor. Dub Markant s tzv. dlátovaným povrchem

V některých případech je možné celoplošně přilepit i třívrstvou podlahu. Ideální je v tomto případě využití samolepicího systému např. Top Connect. Tento systém pokládky spojuje přednosti celoplošného lepení a plovoucí podlahy. Díky spojení Top Connect® zvládnou i nezkušení pracovníci za velice krátkou dobu zcela dokonalou techniku pokládky. Samolepicí pruhy na spodní straně lamel umožňují dokonalé přilepení k podkladu. Stačí jednoduše stáhnout ochrannou fólii, lamely vsadit na správné místo, přitlačit a je hotovo. Podlaha je okamžitě obyvatelná.

Povrchová úprava

K povrchové úpravě nášlapné vrstvy se používá buď několik vrstev laku tvrzených UV zářením, nebo stále oblíbenější olejování. Olejovaný povrch má mj. tu výhodu, že lze opravit lokální poškození. Případná rýha se lehce přebrousí jemným smirkovým papírem do roviny, ploška se ošetří voskovým přípravkem na údržbu podlahy a přeleští. Rýhy na lakovaném povrchu lokálně odstranit není možné, podlaha se musí celoplošně sbrousit a přelakovat. Jako první pomoc pro menší šrámy v laku se dá použít opět vosk.

Velkoplošné třívrstvé desky Agrop snadno vyrovnají drobné nerovnosti podkladu

Aby dřevěná prkenná podlaha byla dokonalá, je nutné dodržet při výběru čtyři kroky. Nejdříve si vyberte druh dřeva, potom formát a design, za třetí povrch a nakonec tzv. třídění. Třídění určuje osobitý charakter každého dřeva. Máte na výběr obsáhlé třídění od klidného a čistého vzhledu po živý až rustikální vzhled s přirozenou sukovitostí, bělí, prasklinami.

Údržba vícevrstvé podlahy

Složité údržby dřevěné podlahy, která byla nutná v dřívějších dobách, se již nemusíte bát. Dnes existují speciální přípravky na bázi vosků, zcela nepodobné starému známému hydrovosku. Několikrát za rok se nanesou hadrem v tenké vrstvičce na podlahu, vyčistí ji a současně chrání. Používají se na lakovaný i olejovaný povrch. Olejová složka přípravku se vsákne do pórů a dřevo oživí, vosková zůstává na povrchu jako ochrana proti mechanickému poškození. Při pravidelném ošetřování tak vícevrstvá dřevěná podlaha může sloužit mnoho let, jde-li o typ s čtyřmilimetrovou nášlapnou vrstvou, pak třeba celý život.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: SORTIM, AGROP NOVA

Podlaha z lepených prken

Podlaha z lepených prken