Nábytek z přírodního výpletu

Nábytek nemusí být jen ze dřeva. Dřevěnou konstrukci může vyplňovat výplet z různých přírodních materiálů.

Podnožka Pepino z ratanu, klasická truhla z proutí, závěsná police na knihy Lasio je z ratanové kůry a křeslo SF-8849 TRI na chromové noze

Takový nábytek působí odlehčeně, vzdušně. Zajímavě vypadá i kombinace dřevěných částí (nohy u sedacího nábytku, rámy skříněk a paravánů) s výpletem.
Materiálů, které lze pro výplety použít, je celá řada. U nás se dříve tradičně používalo proutí – vyráběla se z něj především křesla, sofa a stolky, a pak drobnější doplňky jako koše a truhly. Proutí bylo loupané, někdy štípané, ponechávalo se přírodní nebo dostávalo barevný povrch, nejčastěji bílý.
Dnes nabízejí obchody nábytek z výpletu především z exotických rostlin – z ratanu a z ratanové kůry, z banánových vláken a z provazců z banánových listů, z mořské trávy či mořského hyacintu. Výplet se ponechává v přírodní barevnosti, nebo se bělí či naopak dostává tmavší odstíny.

Komoda Maui s textilní výplní zásuvek může být v bílé i přírodní barevnosti, 2499 Kč (JYSK)

Díky různému zpracování materiálu a způsobu výpletu může mít nábytek vždy jiný vzhled. Barevnost bývá někdy jednolitá, jindy se prolínají různé odstíny. Podle způsobu výpletu je povrch hladší nebo více plastický. Kvůli snadnější údržbě se ještě někdy opatřuje lakem.
Z přírodního výpletu lze vyrobit jakýkoliv kus nábytku. Nejběžněji se setkáme se sedacím – to jsou židle, křesla, sedačky, pohovky, a různými typy úložného nábytku, jako komodami, skříňkami, policemi, truhlami. Ale můžeme si takovou pořídit i postel včetně nočních stolků, paraván, koše na prádlo a podobně. Místnost většinou nezařizujeme pouze nábytkem z výpletu, ale kombinujeme ho s celodřevěným vybavením.

www.ikea.cz, www.hitra.cz, www.jysk.cz, www.fakopa.cz, www.sconto.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Nábytek z přírodního výpletu