Probouzíme trávník

sekání trávy

Jarní sestřih by měl být nízký. Foto: Briggs&Stratton

Abyste byli na jaře připraveni dobře pečovat o svou zahradu, potřebujete několik dobrých rad a pár spolehlivých pomocníků. S probouzením zahrady nespěchejte a počkejte, až teploty stoupnou výrazněji nad nulu a půda doopravdy rozmrzne. Jinak byste mohli zejména trávníku nenapravitelně uškodit.

Začněte sekáním zahrady

Jarní péče o trávník by měla začínat co nejkratším sestřihem. „Trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. Buď jste jej dostatečně zastřihli již na podzim, nebo jej zkraťte hned s příchodem jara. Na moderních sekačkách lze délku sekaného trávníku snadno nastavit,“ radí Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton. Také doporučujeme před prvním sekáním zkontrolovat ostrost nožů.

Provzdušněte trávník

Zdravý trávník potřebuje zejména vláhu, živiny a vzduch. Právě vzduchu se mu často po měsících odpočinku nedostává. Na podzim a v zimě trávník zarostl mechem, kořínky, zůstaly v něm zbytky trávy a listí. Tato bariéra brání půdě i trávníku v příjmu kyslíku, což jeho vzhledu ani pohodě nepřidá.

jarní příprava trávy

Z trávníku posbíráme napadané větvičky a listí. Foto: Briggs&Stratton

Provzdušňování půdy pomocí vertikutátoru je pohodlné a rychlé. Vertikutátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky. Díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat. Na menší plochy pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provdušněná půda je pak vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Srovnání terénu a výsev

Trávníku v krásné zahradě mohou vadit i drobné nerovnosti terénu. A začátek vegetačního období je ten pravý čas něco s tím udělat. Chceme-li zaplnit prohlubně, použijme zeminu, která má podobnou kvalitu jako ta v trávníku.

výsev trávy

Do prohlubí a vymrzlých míst doplníme zeminu a zasejeme. Foto: Briggs&Stratton

Máte-li již plochu upravenou podle svých představ a objevili jste holá místa, zasejte na ně travní směs. Půdu nejprve prohrábněte a smíchejte s pískem. Pak teprve vysejte semeno a půdu uválejte travním válcem. Pak místo pořádně zalijte. Pokud budete muset obnovit porost na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C. Osivo vpravíte do země pomocí válce s hroty či hráběmi.

A ještě pohnojit

Pokud má váš trávník z nějakého důvodu nedostatek živin a vy z něj chcete mít pěkný, sytě zelený hustý koberec, nesmíte zapomenout občas jej přihnojit. Živiny trávě pomohou, aby se prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu. Rovněž ji posílí a bude odolná vůči problémům s travními chorobami.

Nejdůležitější je první hnojení hned na jaře, na začátku vegetačního období. „Doporučuji však věnovat zvýšenou pozornost dávkování. Při vyšší koncentraci můžete trávníku naopak uškodit a popálit ho,“ varuje Radovan Bureš.

AUTOR: redakce
FOTO: se svolením firmy Briggs&Stratton

 

Probouzíme trávník