Plastové rámy s vlastnostmi hliníkových

Ukázka realizace s povrchem pro interiéry

Metalické barvy rámů plastových oken a dveří asi neosloví příznivce architektury starých chalup, ale mohou být zajímavé přinejmenším pro majitele některých chat či moderních venkovských domů. Plastové systémy s povrchovou úpravou Schüco AutomotiveFinish s metalickými barvami před nedávnem představila firma Schüco. Plastové prvky díky této technologii získají kromě jiného i vzhled, který je téměř nerozeznatelný od vyhledávaných okenních a dveřních rámů z hliníku. A k hliníku se díky novým technologiím přiblížily i některé vlastnosti takto upravených profilů. Koupit je však lze za výrazně atraktivnější ceny oproti profilům z hliníku.
Přínosem této technologie je možnost aplikace kvalitních a působivých metalických barev, známých z automobilového průmyslu, i na plastové profily. Při konstantní barevné stabilitě je dosaženo vysokého stupně lesku a současně jsou splněny technické požadavky na chemickou stálost, odolnost proti oděru i vůči vlivům počasí. Nechybí ani důraz na ekonomičnost a ekologii.
„V posledních letech jsme ze strany projektantů a architektů zaznamenali zvýšenou poptávku po metalických barvách. U okenních, dveřních a fasádních profilů z hliníku lze těchto odstínů dosáhnout díky práškovému lakování. V sortimentu plastových systémů však dosud nebylo možné průmyslovým a tedy i ekonomickým způsobem metalické barvy aplikovat,“ vysvětluje obchodní ředitel divize plasty ČR ve firmě Schüco Petr Evan.

 

Rám s barevným odstínem DB

Různé odstíny ven i dovnitř
Na tuto mezeru na trhu se firma Schüco rozhodla zareagovat navázáním spolupráce s renomovaným dodavatelem laků pro automobilový průmysl. Cílem vzájemné kooperace bylo přenést úspěšnou a prověřenou metodu povrchových úprav z plastových výlisků v automobilovém průmyslu na plastové okenní a dveřní profily v odvětví stavebním. Na trh tak přicházejí na trh plastové profily s nadstandardním barevným řešením. Plastové profily Schüco s úpravou AutomotiveFinish vykazují ve srovnání s hliníkovou krycí lištou podobné vlastnosti týkající se barevné stálosti a odolnosti proti povětrnostním vlivům, avšak za atraktivnější ceny.
Kromě ekonomických charakteristik splňuje nová technologie AutomotiveFinish vysoké nároky i z pohledu ekologie. K životnímu prostředí šetrný výrobní proces umožňuje při nízké spotřebě energie a malém objemu odpadu aplikovat lakované povrchové úpravy na profily bez samotného procesu lakování. Zatěžování životního prostředí znečištěným vzduchem a vodou nebo nebezpečným odpadem je tak vyloučeno.
Základem technologie Schüco AutomotiveFinish je kromě barevné vrstvy také speciální krycí vrstva. Ta určuje odolnost povrchu (mimo jiné povrch chrání proti zahřívání) a lze ji na přání zákazníka strukturovat. Paleta barevných odstínů v tuto chvíli kromě oblíbených šedých zahrnuje ještě šest dalších barev, aplikovatelných na vnější a vnitřní stranu a dvě speciální barvy určené pouze pro stranu vnitřní.
Pro více informací nejen o technologii AutomotiveFinish navštivte www.schueco.cz.

TEXT: REDAKCE
FOTO: SCHÜCO

Plastové rámy s vlastnostmi hliníkových