Plánujete letos rekonstrukci bytu či domu? Máme pro vás pár užitečných tipů

Rubrika: Market

Rekonstrukce bytu – ať už se jedná pouze o některou z jeho částí nebo o celou nemovitost – je časově i finančně náročná záležitost. Před celou akcí je třeba zvážit mnoho faktorů a vše si dobře promyslet, abyste později nebyli nepříjemně překvapení. Přečtěte si základní tipy, jak postupovat a čeho se vyvarovat.

Stavební povolení – ano, či ne?

Než s celou rekonstrukcí začnete, zjistěte si, jestli nepotřebujete stavební povolení. Vyhnete se tak nepříjemným právním popotahováním, které by vám nakonec mohly všechny plány zkazit. Stavební povolení potřebujete, pokud zasahujete do nosných konstrukcí nemovitosti, což by ovlivnilo stabilitu stavby, požární bezpečnost nebo vzhled stavby, ale také při zásazích do rozvodů (voda, elektřina, plyn, topení) a v případě přístavby nebo nadstavby.

Dům jako z pohádky

Jistě, každý z nás chce bydlet v nádherném, pokud možno pasivním, a elegantním domě, kde se budeme cítit příjemně my i naše návštěvy. Ne vždy je to však možné a při rekonstrukcích staveb je většinou nutné přistoupit na kompromis.

Před zásahy do stavby se proto snažte zbavit nereálných představ a snů a zaměřte se na to, na co se svými financemi dosáhnete a v čem se budete cítit příjemně především vy. Přemýšlejte nad extravagantními prvky a materiály: Není to jen výstřelek doby? Bude se mi to ještě za rok, za dva, za deset líbit?

Zajistěte si půdorys bytu

Ať už je byt nebo dům váš, nebo jste jej zrovna pořídili, mějte při rekonstrukci po ruce půdorys stavby, kde jsou zachycené všechny nosné stěny a příčky. Díky tomuto plánu budete mít přehled o všech možnostech a omezeních, kterým budete při plánování čelit.

Referencí není nikdy dostatek

Zorientovat se ve stavebnictví, materiálech, řemeslnících a firmách je někdy nad lidské síly. Zaměřte se proto na reference, které vám v tomto bludišti pomohou. Ptejte se známých a přátel na jejich zkušenosti z rekonstrukcí a udělejte si rešerši na internetu: prozkoumejte relevantní diskusní fóra a portály, které sdružují reference.

Finanční polštář

Při plánování rozpočtu počítejte s 10 až 15procentní finanční rezervou. Zdá se to jako samozřejmost, lidé plánování výdajů ale často podceňují. Není neobvyklé, když v průběhu prací nastanou neočekávané situace, které si vyžádají další peníze – je dobré být na to připraven. Ušetříte si tak při rekonstrukci problémy i stres.

Bez kvalitních materiálů je rekonstrukce vyhozením peněz

Když už si ti řemeslníci účtují tolik, ušetřím alespoň materiálu. Tak při přestavbě přemýšlí mnoho lidí. Materiál je však jedna z věcí, na jejichž kvalitu byste měli dbát především. Materiál je to, co drží věci pohromadě a má vydržet po mnoho dalších let. Snažte se proto vybírat ten kvalitnější, případně vyhlížejte slevy – sezónní nebo množstevní. Vyplatí se vám to.

Postup prací

Jestliže se hodláte pustit do celkové rekonstrukce, měli byste důsledně promyslet postup jednotlivých prací. Ten by měl být následující:
1. Bourací práce, čisticí práce a přípravné práce pro stavbu
2. Výměna oken
3. Plyn, vytápění, elektroinstalace, vodoinstalace
4. Zednické a obkladačské práce
5. Malířské práce
6. Elektromontážní práce (vypínače, zásuvky, svítidla)
7. Podlahy
8. Zárubně a dveře
9. Nábytek

Zaostřeno na: Výměna oken

V mnoha případech jde především pouze o stará okna, a tedy jejich výměnu. Rekonstrukcí oken můžete zásadně vylepšit prostředí, ve kterém bydlíte. Nová okna více těsní, tzn., můžete eliminovat pocit průvanu. Nová okna přinášejí i úsporu v nákladech na vytápění a obvykle i lépe izolují hluk a pronikající prach z ulice. Případně Vám mohu zajistit i více denního světla. Určitě se Vám budou lépe a komfortněji ovládat (na rozdíl od starých, u kterých občas můžete mít obavu, že už je zpět nezavřete). A samozřejmě, nová okna budou v porovnání se starými i jinak vypadat a mohou váš byt či dům pozvednout i z estetického pohledu. Samotnou výměnou oken ale vše nekončí, chce to umět nová okna i správně využívat. Důležité je – podobně jako u materiálů – na oknech jako zásadním stavebním prvku nešetřit. Okna by měla do vaší stavby sedět, být robustní, dovolovat několik způsobů otevírání a mít případně i zabezpečovací prvky.

Pokud jste praktici, nechte si instalovat plastová okna. Jejich barvu si můžete přizpůsobit, kromě běžné údržby o ně není třeba nějak speciálně pečovat, a pokud zvolíte kvalitní, vydrží vám izolovat hluk i teplo po mnoho let.

Jestliže vám záleží o něco více na autentičnosti a tradičním přírodním materiálu, a zároveň vám nevadí investovat do oken trochu více peněz, zvolte dřevěná okna neboli eurookna. Jejich vzhled může být různorodější. Přírodní materiál přidá do vašeho domu či bytu více „hřejivého“ pocitu („tepla domova“) a moderní technologie zároveň umožňují vysoký stupeň izolace.

Pokud si nejste jistí, která okna jsou pro vás ta pravá, kontaktujte specialisty z PKS okna. Rádi vám poradí s výběrem, zpracují vám nezávaznou poptávku a zařídí jejich montáž. Můžete se také inspirovat již zhotovenými realizacemi oken v rodinných domech, bytech, školách, hotelech i administrativních prostorách.

Komerční prezentace

Plánujete letos rekonstrukci bytu či domu? Máme pro vás pár užitečných tipů