Jak zařídit chatu novým nábytkem, aniž by se narušila atmosféra interiéru?

Rubrika: Market

Dosluhuje na vaší chatě původní nábytek a rozhodli jste se pro jeho nahrazení novými kusy? Zařízení chaty je často těžším oříškem než zařizování vašeho stálého obydlí. Chaty (a venkovské chalupy) mají totiž specifickou atmosféru a klasický moderní nábytek ji dokáže ve vteřině narušit. Jak si tedy s tímto oříškem poradit?

Šikovný truhlář jako záruka autentičnosti

Sázkou téměř na jistotu je zakázková výroba dřevěného nábytku do interiéru. Pokud navíc máte možnost vyrobit tento nábytek z lokálního dřeva, jde o jasnou volbu. Vůni nedalekého lesa díky tomu dostanete i do své venkovské domácnosti, požadované atmosféře pomůže i práce vašeho zručného řemeslníka.

V případě chat a chalup doporučujeme volit rustikální design. Ideální je kombinace dřeva a kované konstrukce. Problémem není ani přiznaný spojovací materiál, naopak jde o často žádoucí prvek.

Opatrní byste měli být i s povrchovou úpravou dřeva. Samozřejmostí je zbroušení povrhu tak, aby nehrozilo riziko zaražení třísky při používání nábytku. Lakování ale často není nutné, případně volíme průhledný nebo jen mírně tónovaný lak v tenké vrstvě pro základní ochranu dřeva.

I moderní spotřebiče lze šikovně skrýt

Málokdo si dnes umí představit víkendové sídlo bez moderních spotřebičů – lednice, sporáku, pračky, myčky… I tyto spotřebiče však lze integrovat do chalupy tak, aby nepůsobily jako pěst na oko. Pořiďte si vestavěné spotřebiče. Lednici lze integrovat do skříně, zvenku tedy nejsou vidět nevzhledné bílé dveře, ale dřevěná dvířka od skříně v designu zbytku kuchyně.

Podobně lze pracovat i s myčkou, zabudovat lze i pračku, mikrovlnku a všechny další kusy spotřebičů. Možnosti jsou dnes v tomto směru téměř neomezené, musíte však obvykle počítat s navýšením rozpočtu.

Někdy je lepší staré pouze modernizovat

Pokud už vám dosloužila stará rozkládací pohovka, může zkusit její repasování. U současných pohovek je výběr takové, která bude zapadat do venkovského stylu, o poznání složitější. Nechte opravit rozkládací konstrukci, vyměnit prosezený molitan za moderní pěnu a na závěr nechte na pohovku našít nové čalounění.

Navštívit můžete i antikvariáty nebo podat inzerát do místního tisku či do facebookové skupiny. Je velké množství lidí, kteří vám darují exkluzivní kousky pouze za odvoz. Na chatu tak levně pořídíte kousky, které budou sloužit s trochou péče ještě dlouhé roky a zajistí vám přesně tu atmosféru, kterou hledáte.

I prodejci nového nábytku na vás ale myslí

I prodejci, včetně velkých řetězců, mají ale obvykle v nabídce minimálně jednu designovou řadu, která cílí na venkovská obydlí. Dominantní dřevěné a kovové prvky, specifické látky a jejich vzory – vše vyřešené tak, aby vyhovovalo vašim potřebám. Pokud vám tedy nevadí, že se v tomto případě trochu vytrácí tradice, unikátnost a příběh za daným kusem nábytku, může pro vás být nákup nového sériového nábytku krok správným směrem.

Komerční prezentace

Jak zařídit chatu novým nábytkem, aniž by se narušila atmosféra interiéru?