Plánování stavby bazénu

Rubrika: Stavba

Každému je asi jasné, že stavbu bazénu nelze řešit ze dne na den. Podle toho, zda naplánujete stavbu na jaro či na podzim, však můžete získat některé výhody a vyhnout se řadě komplikací.

Stavba bazénu obvykle předpokládá využití techniky pro výkopové práce, okolní pozemek je pak nutné uvést do pořádku, což zabere nějaký čas

Firmy, které staví pro zákazníky zahradní bazény, obvykle zaznamenávají největší poptávku na jaře. Vypadá to na první pohled logicky: na jaře začneme stavět, časová rezerva je dostatečná a s prvními letními dny bude bazén připravený ke koupání. Firma Bazény Relax z Roudnice nad Labem však na svém webu uvádí, že budování bazénu je nejlepší řešit již předchozí rok, než na který ho chcete mít postavený. Ideální doba na stavbu bazénu je předchozí srpen až říjen. „Rozšířená představa, že bazén se má stavět na jaře, aby byl do léta připravený, je varianta, která s sebou přináší určitá rizika. Výsledkem může být spěch na stavbu a kvalita tím může zbytečně utrpět,“ píše se na webu bazeny-relax.cz.

 

Rok dopředu

Jedním z hlavních argumentů, proč plánovat stavbu na konec léta a časný podzim, je stabilnější a spolehlivější počasí v uvedeném období než právě na jaře. Časová rezerva navíc umožňuje případné posunutí termínu stavby, pokud by ani počasí v období „babího léta“ budování bazénu nepřálo. V jarních měsících hrozí i to, že půda bude více nasáklá vodou po předchozí zimě, či kvůli jarním dešťům.

Menší časový tlak dovoluje ponechat dostatečnou rezervu i na vyzrání betonových částí konstrukce a pokud to podzimní počasí dovolí, máte dost času i na odstranění stop po hrubé stavbě a na úpravy terénu na zahradě, do níž může být stavění včetně pohybu těžké techniky poměrně radikálním zásahem. Po zimě pak bude mít pozemek dostatek času na přirozenou regeneraci, zatímco při jarní variantě stavby se vám může stát, že se budete koupat, zatímco okolí stavby se ještě bude upravovat. Je-li větší část hotová už před zimou, zbude vám v jarních měsících následujícího roku dost času i na finální úpravu terénu včetně položení dlažeb, montáž terasových prken či dalších prací v bezprostředním okolí nového bazénu.

 

 

Plánování stavby bazénu