Pěstujeme fuchsie

Spolu s muškáty zdobívaly fuchsie nejedno venkovské okno a jejich obliba rozhodně neklesá. I když jsou rostlinami poměrně náročnými, můžeme se z nich při dobré péči radovat i půl století.

Fuchsie neboli čílko, latinsky Fuchsia, je opadavý listnatý keř, který vytváří dřevitý kmínek. Rodově patří do čeledi pupalkovitých a celosvětově bylo dosud vyšlechtěno na třináct tisíc kultivarů, u nás se setkáme zhruba s dvanácti sty z nich. Najdeme mezi nimi variety vzpřímené, které se snadno tvarují jako stromky, polopřevislé a převislé; s jednoduchými, jednoduchými trubkovitými, poloplnými i plnými květy, které dosahují velikosti od trpasličích tří milimetrových po úctyhodné osmnácticentimetrové ozdoby. Některé se podobají zvonečkům či trumpetám, další dlouhonohým pavoukům, jiné připomínají díky široké krinolíně z okvětních plátků panenky. Květy mohou být jednobarevné nebo vícebarevné od bílých a smetanových tónů přes růžové, červené, oranžové, purpurové, modré či fialové, jejíž jeden odstín je přímo po fuchsiích pojmenován.

S kým máme tu čest

Nejčastěji se pěstuje Fuchsia magallanica ‘Riccartonii’, polokeř, zvyklý ze své domoviny, Chile a jižní Argentiny, na drsné klima, je do jisté míry mrazuvzdorný. Hodí se i na slunné stanoviště. Dorůstá až do dvoumetrové výšky.
Kultivary ze skupiny Thumb dosahují výšky do 30 cm a v místech s mírným podnebím se používají jako půdokryvné rostliny. Půdokryvná je i nízká novozélandská Fuchsia procumbens s kulatými listy.

Odrůda magellanica má i plnokvětou formu

Co kultivar, to jiné nároky

Vzhledem k pestrosti sortimentu nelze podle specialisty a majitele rodinné firmy Fuchsie Liberec Jiřího Pevného uplatnit při pěstování fuchsií univerzální přístup. Za zásadní považuje neusnadňovat si práci tím, že rostliny vysadíme do zakoupeného substrátu v samozavlažovacím truhlíku a nebudeme jim věnovat pravidelnou péči.
Zkušení pěstitelé, manželé Suchardovi, doporučují začátečníkům pořízení vitálnějších, méně náročných odrůd, které i v nezkušených rukách porostou a bohatě pokvetou. Rostliny s nejvyšší odolností jsou většinou kříženci druhu Fuchsia magellanica.
Fuchsie nejlépe prospívají v kypré, humózní půdě s pH kolem 6. Pro zdárný vývoj i nasazení na květ je velmi důležitá kvalita a skladba substrátu. Základní substrát se míchá z kompostní zeminy, zahradnického substrátu B, substrátu na pelargónie, perlitu a písku ve stejném poměru.

Díky radikálnímu seříznutí fuchsie na nových výhonech bohatě kvete

Umístění určují květy

Na vzdušném místě předejdeme napadení rostlin houbovými chorobami. Vyhýbáme se orientaci na jih, přímé oslunění snese jen málo kultivarů. Fuchsie s tmavými květy upřednostňují světlé stanoviště, pro velmi tmavé velkokvěté odrůdy je ale přímé oslunění nebezpečné, protože u nich může dojít k popálení. Ale ani na kultivary se světlými květy by nemělo svítit slunce.

Se zálivkou opatrně

K zalévání je nejvhodnější dešťovka nebo povrchová voda. Během vegetačního období nesmí kořenový bal vyschnout, rostliny na to reagují shazováním listů i květů. Jenže to má háček. Jakmile teplota vzduchu vystoupá nad 20 °C, fuchsie se začnou bránit horku uzavíráním pórů, díky čemuž v rostlinách zůstává voda. Pokud je v parném dni vydatně zalijeme, můžeme je podle pěstitele Suchardy snadno „utopit“ nebo způsobit „vaření“ kořenového balu. Přelévat rostliny nesmíme ani v chladnějším období, aby nezahnívaly.

Trubkovitými květy se vyznačuje například Fuchsia boliviana

Výživa je důležitá

Ve vegetačním období, které trvá zhruba od počátku dubna do září, vyžadují minimálně dvakrát týdně pravidelný přísun živin ve formě rozpustného vícesložkového hnojiva (např. Kristalon) se stejným poměrem fosforu, draslíku, hořčíku a dusíku. Toho může být i více.

Jarní péče

Fuchsie potřebují každoročně přesadit, a to těsně před nástupem vegetačního období, tedy v březnu a první polovině dubna. Před přesazováním rostliny nezaléváme, aby substrát proschl a kořenový bal šel lehce vyjmout z květináče a aby bylo následně možné kořeny co nejlépe zbavit starého substrátu. Odstraníme také poškozené a odumřelé kořínky. Pro mladé rostliny volíme o něco větší květináč, starší můžeme zasadit do původního. Přesazené fuchsie mírně zalijeme a zimní výhony pokrátíme.

Přezimování

Základem úspěšného přežití rostlin je dostatečný kořenový systém, kdy kořeny vyplňují celý květináč. Měsíc před zazimováním přestaneme s hnojením. Ještě před nástupem prvních mrazů musíme podle Jiřího Pevného fuchsie radikálně ostříhat a nedbat na to, že jsou obalené květy. Musí zůstat staré dřevo a na letorostech jeden až dva páry listů. Zálivka se nyní přizpůsobuje teplotě místnosti, v jaké rostlina přezimuje. Ta nemá přesáhnout 10 °C. Nejvhodnější je skleník nebo chodba s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a rozptýleným světlem. Při teplotě do 5 °C mohou být fuchsie ponechány i ve tmě.

Choroby a škůdci

Zejména v zimním období se na fuchsiích může v důsledku přílišného vlhka a nedostatku světla objevit plíseň šedá. Ze škůdců trpí fuchsie na molice, mšice, svilušky a třásněnky. Při umístění ve skleníku pomohou se škůdci dravé vosičky, jinde musí přijít ke slovu přípravek k hubení konkrétního škůdce.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Pěstujeme fuchsie