Pěstovat na chatě či chalupě můžete i v nepřítomnosti

Rubrika: Market

Okrasná zahrádka, zeleninový záhon nebo voňavé bylinkové truhlíky? To je to, co si lidé mnohdy přejí pěstovat na chatě či chalupě. Častou námitkou však bývá jejich pravidelná nepřítomnost. Jde to vůbec a jak na to?

Chataři, chalupáři, možná si přejete založit vlastní zahrádku. Jak ale na péči, když často musíte odjet za prací a povinnostmi a zahradu opustit? Představte si možnost, při které by nepřítomnost vlastně vůbec nevadila. Existuje totiž několik triků a možností, jak se o rostlinné přátele postarat i během doby, kdy se na zahrádce či u chalupy nenacházíte. Jak je to možné? Inspiraci přinášíme v následujícím článku.

Čerstvé bylinky? Vyzkoušejte samozávlahu

Pryč jsou ty časy, kdy jste se vrátili k povadlým a vyčerpaným bylinkám, na které vás přešla chuť. Pokud si přejet pěstovat bylinky nebo okrasné rostliny v květináčích, nespletete se, když pořídíte speciální­ samozavlažovací květináče. Ty ostatně můžete využívat také doma, pokud zapomínáte na pravidelnou zálivku, nebo jen nemáte dostatek času na péči rostlinám. Samozavlažovací nádoby si můžete jednoduše pořídit – bohatý výběr vám poskytne možnost volby – od truhlíků po designové květináče.

TIP:Patříte mezi kutily? Vyrobte si kapénkový systém sami. Potřebujete jen knoty a dva různě velké květináče. Do menšího vyvrtejte dírky a provlečte tu knoty. Naplňte jej zeminou a zasaďte rostlinky. Malý květináč umístěte do většího, ve kterém bude voda. Ponořené konce knotů dostanou vláhu k rostlinám, aniž byste se o úrodu museli v týdnu starat.

Ovoce či zelenina? Automatická závlaha se o vše postará

Možná vás pravidelné zalévání nebaví nebo jen hledáte možnost, jak zahrádku zalévat šetrně a automaticky. V dnešní době je i tohle možné – mít o závlahu postaráno díky automatickému zavlažování. K tomu slouží samozavlažovací sety, které lze použít na záhony s různými druhy květin či zeleniny. Jaké to má výhody? Kromě úspory času přináší systém automatické závlahy také úsporu vody až o dvě třetiny. Je tu však ještě další otázka, která vás jistě napadá: jak to vlastně funguje?

Automatické zavlažování funguje zcela nezávisle na vás, o rostlinky tedy bude postaráno i tehdy, když vyrazíte na dovolenou. Nejčastěji systém používá odkapávání, které lze ovládat řídicí jednotkou a dokonce i čidly, které zastaví vláhu v případě, že je dostatek srážek či vlhkosti. O průtok vody se starají speciální elektromagnetické ventily, o její čistotu pak filtry. Vidíte? Můžete vyrazit kamkoli.

Populární, ale i šetrná: mikrozávlaha

Představte si další variantu závlahy, která je však šetrná a dávkuje potřebnou životodárnou vodu přímo ke kořenům roslin nebo na jiné místo. Jedná se mikrozávlahu, která je vhodná zejména pro potřeby rostlin, kterým nedělá dobře silný průtok vody či klasický postřik. Mikrozávlaha a její odkapávací trubky jsou ideální například pro některé druhy keřů, službu udělají třeba také ve sklenících.

Chcete si zavlažování vyzkoušet?

Než se pustíte do příprav nebo koupě automatických zavlažovacích systémů, můžete si je vyzkoušet. Některým rostlinám můžete pomoci díky obyčejným PET lahvím. Prospějete tím zejména rajčatům, ať už je pěstujete na zahradě či terase. Jak to funguje? PET lahev naplněná vodou má seříznuté dno, ponecháváte ale hrdlo s víčkem. Víčko buď povolíte, nebo do něj a do okrajů hrdla vyřežete drobné dírky. Hotovo – závlaha bude jen tak silná, jak velké budou otvory. Část lahve pak stačí umístit do zeminy, aby se ke kořínkům dostalo dostatečné množství vláhy. A co vy, čemu dáte přednost?

Komerční prezentace

Pěstovat na chatě či chalupě můžete i v nepřítomnosti