Paravány a zástěny

Paravány a zástěny nepatří jen do starých filmů, ale mohou být praktickou i pohlednou součástí současných interiérů.

Zástěnu tvoří jedna pevná část, opatřená kvůli stabilitě širšími nožičkami. Paraván je složen obvykle ze tří, někdy jen dvou nebo naopak ze čtyř i více stejně velkých užších částí, spojených kloubem (nejčastěji pantem, ale i kroužky, tkanicí apod.) tak, aby se mohl skládat a rozkládat. Podle potřeby ho postavíme rovně, do pravého úhlu nebo do oblouku. Když ho nepotřebujeme, složíme ho. Jak zástěnu tak jednotlivé části paravánu může tvořit buď pevný panel, nebo rám s výplní.

Paraván a zástěna z pevných panelů

Panel je většinou ze dřeva a může mít různý vzhled. Mohou ho tvořit jednoduše spojená prkna, může být bohatě vyřezávaný, podobat se zdobeným dveřím starých skříní či žaluziovým okenicím. Uplatní se na něm přírodní vzhled dřeva i různé barevné povrchové úpravy, lze ho ozdobit dekorativní malbou.
Panely paravánu mívají nejčastěji stejný obdélníkový tvar, ale mohou být i různě vysoké nebo nahoře sešikmené či tvarované do oblouku. Těžší paravány a zástěny jsou někdy kvůli snadnější manipulaci opatřeny dole malými kolečky.

Rámová konstrukce

Rámová konstrukce má tu výhodu, že paraván a zástěna jsou lehčí a na pohled subtilnější. Výplň rámu z dřevěných hranolků může tvořit jednobarevná, vzorovaná nebo jinak zdobená látka, netkaná textilie, speciální papír, desky z plastu, sklo, zrcadlo, výplet, překližka a podobně. Rám může být dvojitý a výplň upevněna mezi něj. V případě jednoduchého rámu je možné například textilii vypnout do rámu pomocí tyček nebo háčků, případně upevnit přes rám. Rámová konstrukce někdy bývá i kovová.

Kde je využijeme

Paravány a zástěny využijeme všude tam, kde potřebujeme pohledově oddělit část místnosti, vytvořit intimní kout pro práci nebo odpočinek, nebo rychle schovat prostor s rozdělanou prací.
Ve velké ložnici jimi můžeme oddělit intimnější část s postelí od zbytku místnosti se skříněmi a místem pro převlékání. Tady bude praktický paraván, který bude mít i věšáčky, textilní kapsy nebo zrcadlo. Paraván se určitě uplatní ve velké podkrovní ložnici, kde spí více lidí. Před chrápáním druhých nás neochrání, ale vytvoří jisté soukromí.
Ve velkém společném pokoji lze oddělit dětem místo na hraní, pokud touží po soukromí. Také šicí kout se strojem a rozešitou prací se tak dá rychle „uklidit“, zvláště když ve dveřích stojí nečekaná návštěva.
Zástěna nebo menší paraván se může hodit i v koupelně, spojené s toaletou. A na další možnosti jistě přijdete sami.

Kam pro ně

Paravány a zástěny nabízí řada výrobců a obchodů, vybrat si je můžete v různých stylech i cenách. Ty se pohybují zhruba od tisíce korun do deseti tisíc. Pokud jste ale tvořiví, určitě si dokážete vyrobit i svůj originální.

www.art-meridian.cz, www.art-style.cz, www.bellarose.cz, www.fler.cz, www.ikea.cz, www.kika.cz, www.lepatio.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: RICHARD GURYČA, JAROSLAV HEJZLAR, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Paravány a zástěny

Paravány a zástěny