Pod proudem vody

Rubrika: Dílna

Tlaková myčka je malý zázrak. Ušetří až 80 procent vody a s tím zbytkem dokáže za několik minut a bez námahy odstranit špínu, kterou byste jinak z dlažby, fasády či plotu myli celé hodiny.

Tlaková myčka dobře poslouží pro vyčištění dlážděných ploch, například domovní terasy

Princip tlakové myčky je jednoduchý. Tedy alespoň na popis, protože jinak se pod „kapotou“ tohoto účinného pomocníka skrývá poměrně složité zařízení. Nicméně: elektrický motor pohání výkonné čerpadlo, které dopravuje vodu do tlakové hadice. Paprsek vody je pak pod silným tlakem směrován různými tryskami na čištěné plochy a objekty.

Myčka rychle vyřeší odstranění nejrůznějších nečistot třeba na špinavé klouzačce

Tvar paprsku můžeme nastavit příslušným voličem a na výběr je úzký s menší plochou, nebo širší s menším tlakem, pokrývající větší plochu. Vyšší tlak umocňuje čistící sílu paprsku a vyšší průtok vody zase urychlí práci při čištění.

Nebojte se vody

Pokud nemáte s tlakovou myčkou (často se jí podle jedné z populárních značek říká také wapka) zkušenosti ani z autoumýváren, kde někdy bývá k dispozici ve formě automatu na mince, mohli byste propadnout obavám z příliš velké záplavy vody. Ale z toho, že dvůr či terasu „utopíte,“ vskutku není třeba mít strach, myčka rozhodně nemá průtok jako hasičská hadice a její základní princip spočívá v přesném nasměrování ostrého proudu vody pod tlakem. Například nánosy bláta na traktoru či na dlažbě takový vodní paprsek doslova odřezává jako kusy másla.

Nejrůznější nástavce umožní čistit i těžce přístupná zákoutí nebo zanesené okapy

Zařízení toho typu bylo původně vyvinuto pro průmyslové použití, ale i v domácnosti najde široké uplatnění. Kromě odstraňování nečistot na dlažbách, chodnících, prknech teras či nejrůznějších zákoutích kolem domu dobře poslouží například k pročištění okapů od napadaného listí a naplavenin ze střech, od mechů na dřevěných plotech či od prachu a cákanců na fasádě.
Pro různé druhy čištění slouží nejrůznější nástavce, a chcete-li odstranit například rez z plechů vrat, střechy či karoserie, umí myčka i pískovat. Pískovací souprava přisává jemný písek do vodního paprsku, a touto „směsí“ spolehlivě odstraníte třeba korozi z povrchů určených k natírání.
Myčku můžete použít rovněž k čištění zahradního nářadí nebo nářadí a nádob, znečištěných maltou nebo barvami při stavebních pracích.

Pořádná hmotnost

Jak myčku správně vybrat? Je třeba zohlednit především průtok vody a pracovní tlak stroje. Pro kvalitní mytí doporučují odborníci přístroje s tlakem minimálně sto čtyřicet barů a průtokem od 6,8 litru za minutu.

Důležitý je i kvalitní kryt spínače, který musí uchránit přístroj před průnikem vody

Dobrá myčka by měla mít dvou nebo čtyřpólový asynchronní elektromotor. Nelze očekávat kvalitní výkon a životnost od přístrojů s kolektorovými elektromotory, které váží pouze kolem čtyř kilogramů. Odolná myčka by měla mít hmotnost přinejmenším dvanáct kilogramů.

Vyplatí se vybírat z nabídky renomovaných značek, například od firmy Kärcher, v jejíž továrně ve Winnendenu byl vyvinut první vysokotlaký čistič na světě. Rozsáhlou nabídku čističů pro domácí použití najdete rovněž u Bosche nebo Stihlu.

www.kaercher.cz, www.brigstraton.cz, www.stihl.cz, www.sencor.cz, www.bosch.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Pod proudem vody