Elegantní i hravá mozaika v interiéru

mozaika za kuchyňskou linkou

Výrazným obkladem za kuchyňskou linkou značky Hisbalit dodáme místnosti barevný akcent (Foto: fingres)

Drobné dílky mozaiky dávají mimořádně mnoho možností ke kreativitě, ať už ji použijeme jako obklad v koupelně, na podlaze, nebo za linkou v kuchyni.

Mozaika složená z drobných kostiček kamene, keramiky, mušlí, dřeva a později i barevného skla provází lidstvo už od starověku, kdy byla využívána jako dekorativní prvek v chrámech a palácích. Svou popularitu neztratila ani v současnosti, kdy je oceňovaná hlavně pro svou variabilitu a odolnost.

krémová mozaika v koupelně

Volbou tlumených odstínů získáme elegantní vzhled (Foto: Sanita)

Keramika, sklo i kámen

Keramická mozaika je nejpoužívanějším typem a někdy bývá součástí ucelené kolekce obkladů a dlažby v dalších formátech. Dále je běžně k dostání mozaika skleněná, která díky lesklému povrchu vypadá v interiéru mimořádně působivě a ohromí širokou škálou barevných variant, takže je snadné vybrat vhodný odstín pro jakýkoliv interiér. Nádech luxusu pak místnosti dodá kamenná mozaika. Neopakovatelná kresba kamene dodá místnosti originalitu. Zde je však třeba ohlídat, aby povrchová úprava byla vhodná pro daný prostor.

lesklá mozaika v koupelně

Lesklý glazovaný povrch dobře odráží světlo (Foto: Vinci projekt)

Barevné trendy

Zatímco mozaika samotná je velmi nadčasová a můžeme ji použít napříč mnoha historickými i moderními styly, barevné trendy se mění. Během posledních let se od pestrobarevných kombinací posunuly k neutrální paletě a důrazu na rozličné textury materiálů. Hodně populární jsou nyní jemné pastelové odstíny, tóny bílé, šedé a béžové nebo mozaiky z přírodního kamene. Struktura drobných tvarů na zdi vytváří lehce plastický dojem a prostoru dodává atraktivitu a hloubku, což je mimořádně efektní třeba v případě monochromaticky laděných koupelen.

mozaika ve sprchovém koutě

Obkladem lze zvýraznit třeba jen jednu stěnu nebo sprchový kout (Foto: Kachlíkárna)

mozaika v koupelně

Mozaiky bývají součástí ucelených barevných kolekcí keramiky, takže se snadno kombinují (Foto: Rako)

Kromě samotného obkladu výsledný vzhled hodně záleží i na výběru odstínu spárovací hmoty. Kontrastní barva vzor zvýrazní, spáry v barvě obkladu naopak našemu oku umožní vnímat hlavně celistvost plochy.

černá mozaika v koupelně

Při použití pouze jedné barvy vyniknou struktury materiálů (Foto: Vinci projekt)

S důrazem na design

Drobné kostičky různých velikostí v nabídce mozaiky jasně vedou, vybírat lze ale i z dalších tvarů a jejich kombinací, ať už jsou to obdélníky (poskládané na vazbu i do vzoru rybí kosti), šestiúhelníky, tvary připomínající rybí šupiny, kolečka, či řada dalších. Samotná mozaika se také často kombinuje s obklady větších formátů, čímž dojde ke zvýraznění třeba jen jedné stěny či sprchového koutu.

černobílá mozaika v koupelně

Obklad zaoblených stěn lze s drobnými dlaždičkami vytvořit snadno. Kolekce Modernizm, Paradyź (Foto: Kachlíkárna)

obklad drobných cihliček za kuchyňskou linkou

Použitím drobných cihliček docílíme kontrastu struktur s hladkým povrchem kuchyně (Foto: Kachlíkárna)

mozaika v kuchyni

Tvar jednotlivých dílků vytvoří na stěně zajímavý vzor (Foto: Vinci projekt)

Technika obkládání

Na trhu dnes najdeme hlavně takzvané nepravé mozaiky, tedy průmyslově vyráběné dílky připravené na arších ve formátu přibližně 30 × 30 cm. Práci s nimi usnadňují podkladní síťky, na nichž jsou jednotlivé kostičky připevněné, a není tak nutné lepit každý dílek zvlášť a neustále hlídat pravidelnost všech spár. A přestože zpravidla není nutné dílky oproti běžným obkladům větších formátů řezat, vyžaduje mozaikový obklad zručnost a jisté zkušenosti, aby byl výsledný efekt bezchybný.

Bojíte se náročné údržby?

Od pořízení mozaiky do koupelny vás už nemusí odrazovat vidina nekonečného čištění velkého množství spár. V současnosti se dají pořídit epoxidové spárovací hmoty, které jsou mimořádně odolné vůči skvrnám, kyselinám, brání tvorbě výkvětů a vyplavování pigmentů. Odolnost klasické spárovací hmoty lze vylepšit impregnačními přípravky, které usnadňují odstraňování usazenin a nečistot.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Elegantní i hravá mozaika v interiéru