Panty musí vrata udržet

Vybrat panty na vrata nejsou žádné čáry. Závěsy jen musí být dostatečně silné, aby udržely velkou zátěž. Přesně z toho důvodu je však nutné věnovat vratovým pantům pozornost.

Je to vlastně jednoduchá fyzika. A ta říká, že čím větší zátěž vratové závěsy ponesou, tím víc je nutné hmotnost křídel vrat rozložit a pantům odlehčit. To se týká uchycení čepů v zárubních i pantů ve vratech, jejich množství, ale i počtu, typu a délky kotvicích šroubů. A pak jsou i další způsoby, jak zavěšení vrat odlehčit, ale mluvíme-li o tradičních bytelných dřevěných branách a průjezdech českých chalup, musí panty nést značnou hmotnost konstrukce z desek a trámků téměř vždy.

klasická vrata

Dostatečně dlouhé závěsy lépe rozloží hmotnost a ponesou i velmi těžké vratové křídlo. Foto: Shutterstock

Kov nebo plast

Jedním z častých důvodů výměn starých vrat za nové je i možnost volby praktičtějších materiálů, ať jde například o plast, či hliníkový plech. Moderní vrata jsou odolná, na řadě staveb mohou dobře vypadat, lze je opatřit otevíráním na dálkové ovládání, mají lepší tepelněizolační i bezpečnostní parametry a jejich hmotnost neklade na zavěšení žádné extrémní nároky. Pro staré venkovské domy a chalupy to však většinou dobré řešení není, i když plastové repliky dřevěných prken někdy mohou požadovaný účel splnit.

Mnohem častěji chalupáři u dřeva zůstávají, a i když lze konstrukci vrat různými způsoby odlehčit, musí závěsy pořád nést značnou hmotnost a odolávat náporu větru. Podle toho je třeba panty vybrat nebo nechat vyrobit.

vrtání pantů

Pro šroubování pantů je lepší předvrtat díry a raději než vruty použít vratové šrouby s čtyřhranem pod hlavicí, který zvýší stabilitu a pevnost uchycení. Foto: Shutterstock

Ke kováři

Výroba pantů na zakázku a na míru u kováře či v zámečnictví může být dobrým řešením v případě, že jste se rozhodli pro repliku původních vrat a chcete zachovat jejich vzhled včetně pantů. Leckdy lze samozřejmě použít i původní panty a kování, a pokud může toto důležité příslušenství sloužit i dál, je to ideální. Je možné závěsy očistit, kov nakonzervovat či opatřit nátěrem, mnohdy lze použít i panty v zárubních a jen na ně zavěsit nová křídla. To je ta lepší varianta.

panty

Čím masivnější panty a čím větší počet děr pro šrouby, tím bude uchycení spolehlivější a trvanlivější. Foto: Shutterstock

Případných problémů, které vám v tomto řešení mohou bránit, je však celá řada. Stará vrata jsou po letech „služby“ prověšená, dřevo je zvlhlé a příliš těžké, zatlučené či zašroubované panty špatně drží v hnijících trámech nebo přidaly křídlům na hmotnosti různé dodatečně namontované konstrukční prvky (závory, petlice, výztuže atd.).

vratový šroub

Vratový šroub s kulatou hlavicí a čtyřhranem. Foto: OBI

Nezapomeňte, že…

  • V železářství či v hobbymarketech běžně dostupné čepové závěsy bývají opatřeny údajem o maximální nosnosti.
  • Šroubovací závěsy (od čepových se liší závitovou tyčí navařenou kolmo k čepu) vydrží větší zátěž, tyč se zašroubuje několik cm hluboko do trámu zárubně.
  • Ploché panty s otvory na šrouby lze vzhledem k různým délkám i počtu děr pro šrouby vybrat tak, aby se hmotnost vrat lépe rozložila díky uchycení větším počtem šroubů.
  • Tradičně se používaly kované čepové závěsy ve tvaru zatloukací skoby: špičatý čtyřhran vykovaný do špičky se zatloukl do trámu „futer“ a na čep se pak zavěsilo křídlo opatřené plochým závěsem šroubovaným skrze vrata na vratové šrouby s čtyřhranem pod hlavicí.
  • Kombinace skoby a plochého závěsu je osvědčené řešení (v počtu dvou nebo tří závěsů na jedno vratové křídlo), jen musí být v kvalitním zdravém dřevě a vrata se musí při zavěšování dokonale srovnat, aby se křídla nekřížila a dobře k sobě zapadla.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením společnosti OBI a Shutterstock

Panty musí vrata udržet