Svícen pro sváteční i všední den

Romantické chvíle se zapálenou svíčkou patří ke svátečním vánočním dnům. Protože je zima ale mnohem delší, než trvají Vánoce, máme schované svíčky i na všední dny po svátcích.

Na zapálených svíčkách se nám líbí, že vnášejí do našeho domova další zdroj světla a tepla a často také vůni – bylinek, květin, ovoce, koření, vzácných orientálních dřev, ale i vůni moře, čerstvě upečeného štrůdlu, čisté bavlny, modrých hroznů, čerstvě pražené kávy, zasněžených Vánoc… Vůní je nepřeberně a výrobci svíček přinášejí novinky každý rok a tak je pořád co zkoušet.

Vybírat můžeme nejen ze svíček aromatických, ale i bez vůně a také z různých tvarů a barev. Možná dáváte přednost klasické svíčce ve tvaru štíhlého vysokého válce, ale třeba u vás frčí nízké kouličky nebo atraktivní jehlany. Anebo dáváte přednost svíčkám čajovým, které vyhoří s dopitím čaje v konvici. Praktické jsou svíčky v hezkých skleničkách či plechovkách, které stačí jen zapálit.

Myslete na bezpečnost

Jestliže se chystáte vyrábět adventní věnec doplněný čtyřmi svícemi nebo svícen na vánoční stůl, použijte raději kvalitní svíčky, které dlouho drží tvar a také dlouho hoří. I tak kvůli bezpečnosti nezapomeňte vložit věnec na nehořlavou podložku. Na svícen volte nádobu z keramiky, skla, kovu či tvrdého dřeva. Při aranžování ozdob myslete na to, že svíčka v kontaktu s jehličím či stuhami snadno vzplane. Proto těchto materiálů používejte raději méně a v malých vrstvách.


Na svícen se dá proměnit třeba pohár na zmrzlinu

Které svíčky si vyberete?

Většina vonných parafínových svící obsahuje ropné deriváty a různé chemické přísady. Jejich spalováním vzniká kouř, který způsobuje rakovinu plic a astma. To ale neznamená, že by jejich občasné použití bylo na závadu. Je to stejné jako s vykouřením jedné cigarety. Také hned nebude příčinou nemoci. Stačí nezapomenout větrat. Zcela jinou kapitolou jsou svíčky z pravého včelího vosku, který naopak vzduch čistí. Podobné účinky mají i výrobky z palmového vosku a ze sóji.


Vánoční svícen na stůl

1 Připravíme si krabičku, lepicí pistoli, svíčky, hřebíky nebo vruty, molitan, ozdobnou portu v barvě svíček, sušené plátky pomeranče, skořicovou kůru, sušený lišejník a drobné vánoční kouličky.

2 Krabičku ovážeme ozdobnou portou a dovnitř vložíme molitan, kterým vycpeme volný prostor. Tavnou pistolí přilepíme různé vánoční dekorace po obvodu krabičky tak, aby se dovnitř vešly svíčky.

3 Hřebíčkům nebo ještě lépe vrutům uštípneme hlavičky a tou stranou je zavrtáme do svíčky. Špičkami je pak ukotvíme přes vrstvu molitanu do dna krabičky tak, aby svíčka nad ozdobami pěkně vyčnívala.

4 Pak dolepíme ozdoby tak, aby zcela vyplňovaly místo mezi svíčkami a krabičkou. Do mezírek nastrkáme sušený lišejník – molitan by neměl být vůbec vidět. A Vánoce můžou začít!

Text: Martina Lžičařová

Foto: Shutterstock

 

Svícen pro sváteční i všední den