Ozdoby z textilu

Rubrika: Interiér

Vánoční ozdoby nemusí být jen tradiční skleněné nebo v lidovém stylu ze slámy, šustí či vizovického pečiva. Volit lze různý materiál, třeba textil.

V předchozích letech jsme představili ozdoby z různých přírodnin, ze šišek a oříšků, z papíru. Co byste řekli na dekorace z textilních materiálů? Můžete si je koupit nebo ušít sami a zapojit třeba i děti. Textilní ozdoby jsou lehoučké, nerozbijí se a mrňata se o ně nemohou zranit.

Použít lze pevnou bavlněnou tkaninu nebo barevnou plst, která má tu výhodu, že se netřepí. Ozdoby z dvojitého materiálu s výplní tak stačí sešít předním nebo „zahrádkovým“ stehem po líci. Bavlnu sešíváme po rubu a obrátíme. Tak šijeme ozdoby ve tvaru hvězdiček, stromečků, koulí, srdíček, rybiček a podobně.

Zkušenější švadleny se mohou pustit do náročnějších dekorací, jako jsou třeba andělíčci či miminka v ořechové skořápce. Jednoduché je vyrobit ploché dekorace. Mezi vystřižené tvary z bavlny vlepíme pro zpevnění tvrdý papír, plst jen vrstvíme na sebe a prošijeme nebo slepíme.

Dekorace ozdobíme ještě před sešitím všech částí nebo až na konec našitím korálků, knoflíčků, stužek, kraječek nebo štepováním. Nezapomeneme všít očko ze stužky nebo vlny na pověšení.

Inspirovat se můžete na vánočních výstavách, například tradiční vánoční výstava v podzemí pražské Betlémské kaple je otevřena od 28. listopadu do 3. ledna. Tentokrát se vedle vánočních ozdob, dekorací a betlémů představí i stará lidová řemesla a dílny. Další inspirativní výstava vás čeká ve skleníku pražské Botanické zahrady PFUK v Praze 2 od 26. listopadu do 3. ledna. Podobné expozice najdete i v dalších městech.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, PETR ŽIVNÝ, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Ozdoby z textilu

Ozdoby z textilu