Osvětlení do kuchyně

V kuchyni je potřeba dostatečné osvětlení, abychom dobře viděli na přípravu jídla. Využijeme zde více zdrojů světla. Centrální stropní svítidlo osvětlení slouží hlavně k orientaci v místnosti, kvalitně je nutné nasvítit jednotlivé pracovní zóny.

Svítidla, zabudovaná do spodní části skříněk, osvětlí především pracovní plochu

Světlo nad sporák často obstará zdroj zabudovaný v digestoři. Pokud ji nemáte, vyřeší to zářivky nebo bodová světla instalovaná pod horní skříňky, do jejich dna nebo do lišty nad horní skříňkou. Stejně je osvětlený i zbytek pracovní desky a místo u dřezu.

Výška umístění těchto svítidel se odvozuje od plochy pracovní desky. Pokud je ve stejné rovině, pak je i osvětlení v jedné linii. Často je ale dřez usazen výše nebo naopak varná deska níže, než je rovina desky. Pak je zapotřebí tomu přizpůsobit umístění svítidla nebo zesílit jeho výkon.

Kloubové lampy představují netradiční, ale funkční osvětlení

 

Nad stůl i na stěnu

Vedle zmíněného centrálního osvětlení a světel nad pracovní deskou se v kuchyni a v jídelně uplatní ještě světla nad jídelním stolem, případně stojací nebo nástěnné lampy. Tyto lampy mohou nasvítit i jídelní stůl, pokud je přisazený ke stěně a není nad ním stropní svítidlo. V tomto případě vyberte lampy na výsuvném nebo otočném rameni, aby v případě potřeb nasvítily větší plochu stolu.

Přitom je zapotřebí myslet na to, že veškeré zdroje světla musí být správně nasměrovány tak, aby místnost nebo pracovní plochu dobře nasvítily, a přitom neoslňovaly. K tomu se hodí třeba i stahovací lampy, které si jednoduše nastavíte do potřebné výšky.

Různé aktivity vyžadují rozdílnou intenzitu osvětlení. Ta se udává v luxech (lx) a je stanovena normou ČSN EN 1246-1. Příprava jídla (stejně jako ruční práce, čtení, psaní a činnost u psacího stolu) vyžadují podle normy 500 lx.

Protože klasické žárovky postupně mizí z trhu, musíme se při nákupu nových světel zaměřit i na správné zdroje. K dispozici jsou úsporné kompaktní zářivky, bodová světla LED i halogenová. Trendem jsou především LED zdroje.

Za osvětlení kuchyně lze považovat i světla, zabudovaná do kuchyňských spotřebičů, ať už jde o chladničky, mikrovlnky či trouby. Odpovídající typ žárovky do těchto zařízení je vhodné koupit do zásoby a mít ho po ruce pro občasnou výměnu.

 

Osvětlení do kuchyně