Kámen jako zdobný prvek

Přírodní kámen býval v chalupách jedním ze stavebních prvků nebo byla starobylá stavení mnohdy doslova přilepena na skály a stala se jejich součástí. Dnes kámen rádi využíváme jako dekorativní prvek.

Kámen, používaný v interiéru má mnoho podob. Kromě dlažby jsou z něj i nosné zdi či příčky, obklady kolem stěn. Přestože je v porovnání s ostatními prvky bytelný, i o kámen je třeba se starat. Musí dýchat, neomítnutou stěnu je potřeba dobře a pohledně vyspárovat cementovou mazaninou a kameny následně dobře očistit. Na suchou kamennou stěnu je možné nanést vhodný prostředek na zdůraznění lesku a kresby kamene. Ten rovněž brání pronikání vlhkosti. Použít můžete penetrační a impregnační nátěry na kámen.


PRO RADOST
Jako obklad stěn se hodí také umělý dekorativní kámen. Má podobu štípaných kousků rozmanité velikosti nebo obkladových proužků. Na jejich výrobu se používá unikátní vibro beton. Obklad Sahara je ze série SW a věrně imituje mohutný kámen s členitou texturou a vykreslenými detaily kamene. luminta

 


Pískovcové skály někdy tvoří i zadní nebo boční stěny chalup, z nichž se tak vchází přímo do sklípků a dalších hospodářských místností, vytesaných do kamene

 


Neomítnutá část stěny z kamene je zdobným prvkem místnosti a zároveň umožňuje kameni dýchat a zbavit se vlhkosti

 


V kuchyni využili majitelé kámen jako dekorativní prvek a do niky s dřevěným překladem vsadili mělkou skříňku a police na ukládání nádobí (Limehouse)

 


Ke kamenné stěně se hodí šestiúhelníková cotto dlažba s prvky Decoro Marrone. 1 499 Kč/m2 (Marazzi)

 


Přírodní kámen dobře ladí s dekorem dřeva. Zde doplňuje pracovní desku a obklad v provedení Dub True Nature v kuchyni z linie Big Picture (FTV Prima)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Vladimír Hájek, FTV Prima a archiv firem

Kámen jako zdobný prvek