Opravy plochých střech

S nutností údržby a oprav plochých střech se můžete setkat například u některých typů chat, ale i u garáží, verand, pergol či u různých přístavků a dřevníků.

Natavení nových asfaltových pásů je často nejúčinnějším způsobem opravy ploché střechy

Nejčastějším problémem plochých střech je zatékání. Tato nepříjemná porucha obvykle souvisí s narušením hydroizolační vrstvy a projeví se mokrými skvrnami na stropě. Potíž bývá v tom, že mokré skvrny zpravidla neukazují místo poškození, protože u plochých střech si voda hledá narušeným povrchem poměrně dlouhou a složitou cestu, než začne protékat.

Stojící kaluže vody na ploché střeše signalizují problém

Příčin zatékání může být několik. Vzhledem k tomu, že zužujeme problematiku údržby a oprav plochých střech na specifické podmínky chatařů a chalupářů, bývá jednou z nejčastějších nekvalitně provedená práce při stavbě střechy, dosluhující či původně nesprávně použité materiály nebo mechanické narušení střechy, například pádem větve či kusu střešní krytiny nebo zvětralého zdiva z komína. To se stává třeba u verand a jiných přístavků s plochými střechami, navazujícími na hlavní stavbu se standardní střechou.

Oprava nebo výměna

Nepříjemnost tohoto typu se můžeme pokusit vyřešit dílčí opravou. Lze vyměnit natržený asfaltový pás, případně použít bitumenový tmel či opravnou pásku, nebo obojí zkombinovat. V případě menších ploch střechy a většího rozsahu problémů se však vyplatí kompletní výměna svrchní krycí vrstvy, která u jednoduchých plochých střech obvykle zároveň tvoří vrstvu hydroizolační a vrstvu pochozí.

Pečlivě je třeba opravit i oplechování a části, kde plochá střecha navazuje na šikmou

Údržbu a drobné opravy plochých střech je ovšem dobré dělat pravidelně a ještě dříve, než zaznamenáme případné škody. Výraznějším škodám a snížení trvanlivosti ploché střechy předejdete například čištěním střešního svodu a okapů, pravidelnou kontrolou veškerého oplechování a celistvosti střešního pláště. Je třeba prověřit především napojení a ohyby a včas opravit případná poškození na takových zátěžových místech. Praskání střešního pláště vlivem působení klimatických podmínek lze předcházet pravidelným ošetřením střechy asfaltovými nátěry či syntetickými stěrkami.

Nenatírejte však střechu dříve, než odstraníte veškerá viditelná poškození, nejenom díry, ale i nejrůznější vyboulení a zvrásnění. Taková místa je třeba proříznout, vysušit vodu pod krytinou a na narušená místa buď natavit záplaty z asfaltových pásů, nebo použít samolepicí bitumenovou pásku na opravy.

Asfaltové pásy

Asfaltový pás Pergola Roof

Při kompletní výměně hydroizolační (krycí) vrstvy je pak nutné staré hydroizolační pásy odstranit, opravit podklad a poté položit nové asfaltové pásy. Je vhodné vybírat takové materiály, které jsou pro použití na plochých střechách přímo určeny. Firma Onduline nabízí například krytinu Pergola Roof, což je hydroizolační asfaltový modifikovaný pás se skelnou nosnou vložkou a keramizovaným posypem, který se hodí na zastřešení pergol, verand, teras a dalších doplňkových staveb.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV

Opravy plochých střech

Opravy plochých střech