Schody, které snadno zmizí

Stahovací schody nezaberou mnoho místa a manipulace s nimi je snadná

Stahovací či skládací schody poslouží tam, kde by byl žebřík už příliš velkým provizoriem. Nezabírají však tolik místa jako pevné schodiště a pokud nejsou potřeba, zavřou se jednoduše do stropu.

Stahovací či skládací schody jsou čímsi mezi žebříkem a skutečným schodištěm. Neposkytnou sice komfort pevných schodů, ale nezabírají místo a snadno se s nimi manipuluje. Jsou dobrým řešením přístupu do podkroví či na půdy chat a chalup v případě, že nevyužíváte podkroví trvale a nebude vás obtěžovat těch několik kroků, nutných k jejich rozložení.

Schody jsou složeny v rámu, který zároveň vymezuje vstupní otvor do místnosti, kam schodiště povede. Velikosti rámu je třeba přizpůsobit buď stávající otvor do podkroví, nebo při budování vstupu počítat právě s daným rozměrem rámu. Stahovací schody pak fungují na principu nůžkové konstrukce a skládací tvoří obvykle trojdílný nebo čtyřdílný žebřík. Rám, ve kterém jsou schody umístěny, kryje víko. To se otevírá tyčí. Při zatažení se schody buď rovnou sklopí, nebo je nutné zatáhnout tyčí za očko na poslední schodnici a schody rozložit. Manipulace je snadná a rychlá a schody, opřené o podlahu jsou velmi stabilní.

Kolik toho unesou

Výrobci nabízejí schody s nosností zhruba od 150 do 250 kilogramů, pro standardní používání lze tedy montovat i schody s nejnižší udávanou nosností. Nosnost se však odvíjí od parametrů stropu, do nějž je rám schodů uchycený.

Používají se různé materiály, například půdní schody LWS Smart jsou vyrobeny z borovicového dřeva a povrchová úprava poklopu je z dřevotřísky v přírodním provedení. V nabídce je třídílná a čtyřdílná verze. Při vybírání schodů je nutné brát v úvahu výšku místnosti. Výrobci počítají s výškou stropu do 270 a do 305 centimetrů a s rozměry stropního otvoru v rozmezí cca 55 x 110 centimetrů až po 70 x 140 centimetrů.

Pokud se schody nepoužívají, složí se do rámu, který tvoří vstup na půdu či do podkroví

Firma Vetos nabízí i zateplené schody, u nichž izolaci obstará masivní kryt schodů vyplněný minerální vlnou Heralan. Jejich spodní víko má 8 centimetrů silnou izolaci. Tyto schody jsou rovněž odolné proti ohni. Jejich ohnivzdornost zajišťuje požární těsnění okolo víka, i protipožární vlastnosti samotné minerální izolace.

Schody jsou vyráběny buď jen dřevěné, nebo v kombinaci dřevo a kov, kdy mají schody, kovovou konstrukci schodnice a stupně dřevěné. K příslušenství patří i madlo. Bývají vybaveny i uzamykatelným uzávěrem. Obvodový rám lze doplnit o horní kryt.

Jak schody smontovat

Konstrukce schodů váží obvykle kolem osmdesáti kilogramů a nejlepší je montovat ji ve třech. Výrobci dodávají schody víceméně smontované, přesto však lze narazit na drobná úskalí a vyplatí se pečlivě postupovat podle návodu zvláště při upevňování spojovacích pružin, které umožňují sklápění a stahování schodů.

Nejdříve se do připraveného otvoru uchytí rám schodů. Do něj se na nosníky upevňuje schodiště a nejsnáze to jde právě tak, že dva celou konstrukci přidržují a třetí nahoře upevňuje. Konstrukční systémy umožňují přizpůsobit rozměr schodiště výšce místnosti, ale se základní výškou je třeba počítat už při nákupu stahovacích schodů.

postup montáže

www.schody-jap.cz, www.fakro.cz, www.wippro.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: J.A.P.

Schody, které snadno zmizí