Oprava polykarbonátových desek

Průsvitné polykarbonátové desky k pokrytí střech pergol nebo stěn skleníků a pařenišť jsou velmi odolné, ale čas od času je může poškodit třeba krupobití. Menší škody lze snadno opravit.

Polykarbonáty vydrží opravdu hodně, ale spadlá větev nebo střešní taška, kroupy či nešikovná manipulace se zahradní technikou může způsobit prasklinu tabule či odštípnutí její části. U větších škod raději vyměňte celou tabuli, ale u menších prasknutí nebo vyštípnutí se můžete pokusit o opravu či přeplátování díry s pomocí speciálního lepidla.
Vždycky se vyplatí mít pro případný servis těchto krytin v zásobě odřezky a menší kousky polykarbonátových desek. Pokud je nemáte, dají se obvykle sehnat u prodejců těchto materiálů, zbytky tabulí bývají k dostání i v hobbymarketech.
Je také velmi důležité použít pouze lepidlo určené na spojování těchto materiálů, protože jiné typy lepidel (včetně lepidel na plasty) mohou naleptat okraje polykarbonátových desek nebo způsobit jejich zbělení.

Proražený otvor

Opravujete-li proražené místo, bude nutné vytvořit „záplatu“, která díru zakryje. Budete potřebovat potřebný kus průsvitné desky, odmašťovadlo, hadřík, lepidlo a v případě potřeby i výtlačnou pistoli.
Destičku k záplatování díry odřízněte tak, aby překrývala poškození alespoň o 5 cm. Při řezání vzniknou piliny, které z komůrek dostanete vysavačem nebo tlakovým vzduchem.
Nezapomeňte obě styčné plochy před lepením odmastit prostředkem, který nenaleptá plast. Máte-li k dispozici běžná odmašťovadla (líh, technický benzín, BISON cleaner atd.), vyzkoušejte nejdříve jejich účinky na odřezku plastu.
Na záplatu naneseme speciální transparentní lepidlo. Vyberte si z nabídky produktů určených právě na polykarbonáty. Odborný web lepidla.cz doporučuje prostředek na bázi MS polymeru. Lepidlo naneste asi 1 cm od kraje záplaty po celém jejím obvodu, přiložte na opravované místo a jemně přitlačte. Poté je ještě vhodné zatmelit lepidlem okraje záplaty, aby pod ni nezatékala voda.

Prasklina v desce

Pokud hodláte zacelit menší prasklinu, je nejprve potřeba poškozené místo zdrsnit smirkovým papírem (bývá v balení u lepidla) a odmastit.
Lepidlo rozetřete tak, aby se na opravovaném místě vytvořila alespoň dvoumilimetrová vrstva. Ta bude potřebovat k vytvrzení alespoň 24 hodin. Při dodržení správného postupu pak vytvoří neprodyšné, ale stále částečně pružné překrytí prasklého místa.

Dobré rady

  • Komůrkové i plné polykarbonátové desky lze poměrně snadno řezat na potřebné rozměry. Pokud jsou potažené ochrannou fólií, před řezáním ji nesundávejte.
  • K řezání je možné použít kotoučovou pilu s kotoučem na plasty, u desek do tloušťky 10 mm postačí i řemeslnický nůž.
  • Pro zatmelení drobnějších prasklin se doporučuje vyzkoušet i transparentní montážní silikon či silikonový tmel.

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem

Oprava polykarbonátových desek