Dekorování pomocí popisovačů

Kresbami nebo ozdobným písmem můžeme přetvořit obyčejné věci ve zcela originální kousky, které o nás budou vizuálně vypovídat. Se speciálními popisovači je profesionální výsledek téměř zaručen.

Popisovače mají velkou výhodu v tom, že nezaberou žádné místo. Můžeme si je tedy s sebou vozit kamkoliv. Dalším plusem je, že s nimi zejména děti nenadělají nepořádek, jako když malují vodovými barvami, k čemuž potřebují ještě kelímek s vodou, který se lehce převrhne apod.

kreslení na textil

pomocí textilních popisovačů, konturovacích linerů, šablon a razítek si můžeme vyrobit zcela originálně dekorované tričko, povlak na polštář či tašku (Foto: Aladine)

kreslení na textil

Na plátěných teniskách můžeme vyzkoušet první pokusy s popisovači (Foto: Pilot)

kresba na textil

Když už si s popisovači budeme rozumět, můžeme se pustit do náročnější kresby (Foto: Pilot)

Popisovače či fixy jsou plněny buď ultra krycím inkoustem, který rychle zasychá a díky tomu pevně drží na většině běžných materiálů, nebo akrylovými barvami, či barvami na textil na přírodní bázi. Mají různě silné hroty, některé fungují jako štětec. Kresba s ním působí měkčeji, hodí se i pro kaligrafii. Podle náplně může být výsledná malba jemná, kontrastní, působit jako vyvedená tuší nebo třeba s kovovým či neonovým efektem. Její trvanlivost lze podle typu materiálu znásobit zažehlením, zapečením či přelakováním.

kreslení na kamínky

Kamínky patří k nejvděčnějším materiálům pro pokreslení (Foto: Pilot)

kresby na nábytek

Kresby odliší ramínka jednotlivých členů rodiny (Foto: Pilot)

popisovače

S takto vytuněnou kytarou bude mladá hudebnice nepřehlédnutelná (Foto: Pilot)

Jistá ruka

Začínáme tvořit nejlépe na drobnějších a levných kouscích, jako je karton, textil nebo třeba skleničky. Jakmile získáme určitou zručnost, nic nám nebrání pustit se do odekorování kamínků, triček a dalších oděvů, povlaků na polštářky, tašek, tenisek, porcelánového nádobí a květináčů, papírových a dřevěných krabiček či úložných boxů, stoliček i větších kusů nábytku, vytvořit si dekor na závěsech, dlaždičkách apod., prostě si namalovat svůj svět.

dekorování květináče

Z obyčejného květináče je rázem designový kousek. Foto: Shutterstock

popisovač s hrotem štětce

Popisovačem s hrotem ve tvaru štětce půjde malování dětem snadněji a navíc bez nepořádku, který vznikne při práci s vodovkami nebo akrylovými barvami. Foto: Shutterstock

Pro zvýraznění

Tenké popisovače či přímo konturovací, tzv. linery, poslouží také pro zvýraznění kontur při malování uhlem, vodovými barvami či při tvorbě koláží.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Pilot a Aladine

Dekorování pomocí popisovačů