U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OPRAVA KERAMIKY A PORCELÁNU

Kategorie: Dílna | Autor: KAREL ŠTECH

Pád na tvrdý podklad, bývá pro předměty z keramiky a porcelánu osudný. Jestliže však počet rozbitých kousků není příliš vysoký (dva až čtyři, podle velikosti), můžeme opravu zkusit sami.

Pro opravy výrobků z porcelánu jsou určena speciální lepidla bílé barvy, která odolávají i horké vodě v domácí myčce nádobí (Lepidlo na opravy keramiky Ceys, UHU porzellan, Bison -1591645 Porcelain), popřípadě lepidla bezbarvá (Epoxy 5 min., UHU sekundenkleber porzellan, keramik i ostatní sekundová lepidla).

I když pevnost lepidel je dostačující a tímto způsobem lepený užitkový porcelán vydrží léta, nebývá lepení úspěšné tam, kde se odštíply kousky glazury. Ta se sice dá do jisté míry imitovat některými ze „syntetických glazur“ (např. Bison BI-1491612 Enamel Fix), měli bychom si však uvědomit, že žádný takový materiál nedosahuje tvrdosti a mechanické odolnosti jako původní keramický smalt vypalovaný při teplotách kolem 1000 °C. Rozbité porcelánové a keramické výrobky, u nichž je glazura víc narušena, zřejmě tedy nedosáhnou původního vzhledu.

Porézní materiály

Pro lepení porézních materiálů jsou přednostně určena lepidla s vyšší viskozitou. Protože příliš řídká (například vteřinová) lepidla by zatekla do pórů keramiky a rozbité díly by neslepila, jsou pro takováto lepení vyráběny gely – vteřinová lepidla s větší hustotou a delší otevřenou dobou (dobou nutnou k vytvrzení). U výrobků barvy terakota (hnědočervená barva) se osvědčilo lepení dvousložkovou pryskyřicí Unilex, jejíž zbarvení je obdobné a která se pak nemusí většinou ani přetírat. Je také možné rozbité části keramických výrobků slepit tak, aby lepidlo nevyvzlínalo až na povrch a do spár vetřít samovytvrzovací modelovací hmotu Keraplast, která se vyrábí ve dvou odstínech – bílá a terakota. Opravy neglazovaných keramických výrobků je možné retušovat vodou ředitelnými barvami (například Balakryl), kterými se docílí obdobného povrchu. Náročné je namíchání barvy, jejíž odstín je nutné vyzkoušet nanesením na stejný materiál. Protože barva po zaschnutí zesvětlí, bude třeba zkoušku provádět opakovaně.

   Glazovaná keramika může být barevně vyretušována shodným způsobem. Po dokonalém proschnutí barvy ji bude zapotřebí upravit bezbarvým lakem na stejný lesk. Použít je možné třeba nitrolak, pro malé plochy se osvědčil polystyren (například z krabičky Tic tac) rozpuštěný v acetonu.

***

LEPÍME HRNEK

1) Oblíbený porcelánový hrneček se pádem rozbil na dvě zhruba stejně velké části. Prohlídkou bylo zjištěno, že glazura prakticky neutrpěla a hrnek bude možné slepit.

2) Pro slepení bylo použito ověřené sekundové lepidlo. To je nutné v souvislé linii a tenké vrstvě nanést na jednu z ploch, která bude lepena. Postupovat je třeba rychle.

3) Po spojení obou částí se musí hrneček nehnutě držet aspoň 5 minut; pak je vhodné jej zafixovat (například gumičkami) a nechat ho tak další aspoň dvě hodiny. Viditelné přeteky lepidla na jeho vnější i vnitřní straně se po jeho vytvrzení musí odstranit žiletkou nebo ostrým nožem. Hrneček je opět „jako nový“. Na radu odborníků však do něj už nebudou nalévány horké nápoje, protože běžné vteřinové lepidlo není dostatečně odolné.

KDYŽ SE ŘEKNE

VTEŘINOVÉ LEPIDLO

Velmi rychle schnoucí lepidlo, například kyanoakrylátové, které v malém množství spojuje hladké povrchy jako porcelán, keramiku, dřevo, kov, gumu a jiné. Existují však i vteřinová lepidla (Novoryt) vhodná pro pórovité plochy.

Popisy k obrázkům

1 HOBBYCEYS je lepidlo určené speciálně pro opravy a kutilství na plasty, keramiku, kůži, dřevo a korek 2 SUPERCEYS GEL je sekundové kyanoakrylátové lepidlo vysoké pevnosti na porcelán a jiné materiály 3 FIXAČNÍ LEPIDLO upevňuje téměř všechny materiály na různé povrchy. Má vynikající vyplňovací schopnosti 4 UHU porzellan je dalším speciálním lepidlem pro výrobky z porcelánu

Autor fotografií: FOTO: AUTOR, UHU A MARKA CZ

OPRAVA KERAMIKY A PORCELÁNU