U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

SPOTŘEBIČE UŠETŘÍ AŽ DESÍTKY PROCENT ENERGIE

Kategorie: Dům a úspory energie | Autor:

Nové domácí spotřebiče už dnes nejsou vyráběny s cílem, aby nám sloužily deset, ale i dvacet let. Podle odhadů prodejců v našich domácnostech zůstávají zhruba kolem pěti let, potomje vyměnujeme za nové. Zmnoha pohledů je to dobře. Vývoj jde stále rychle kupředu a nové typy spotřebičů nám nabízejí ještě lepší vlastnosti. Co je pro nás ale v řadě případů ještě důležitější, dosahují stále větších úspor v energetické náročnosti provozu.

Obrovský výběr v nabídce všech druhů domácích spotřebičů nás staví před otázku: Co by pro nás mělo být při výběru nejdůležitější? Některé požadavky jsou neporovnatelné a záleží pouze na nás, jakou velikost chladničky, typ vysavače či varné plochy, pračky a podobně zvolíme. Potom už budeme mít výběr snazší. Vodítkem nám budou energetické štítky, kterými jsou povinně všechny spotřebiče opatřeny. Hodnoceny jsou na stupnici A až G. Spotřebiče označené A , B, C, D a A+ a A++ patří mezi úsporné a spotřebiče označené E, F, G mezi méně úsporné. Pro rychlou orientaci zákazníka jsou třídy označeny barevnými pruhy. Dále jsou na energetickém štítku uvedeny informace o spotřebě energie, o výrobci a další údaje, které jsou pro zákazníka při výběru spotřebiče důležité.

   Kolik můžete nákupem zvoleného spotřebiče konkrétně ušetřit, lze stanovit jen velmi obtížně, protože to vychází z naší konkrétní situace. Podle informací společnosti ČEZ se za deset let například při provozu domácnosti plně vybavené eletkrospotřebiči kategorie A oproti kategorii C uspoří 17420 kWh, což při dnešních cenách odpovídá zhruba částce 71 070 Kč a současné spotřebě deseti, úsporně se chovajících domácností.

V KUCHYNI VÍTĚZÍ INDUKČNÍ VARNÉ PLOCHY

Za nezanedbatelnými úsporami pojďte do kuchyně. Určitě víte, že když potřebujete přivést vodu rychleji k varu, přikryjeme nádobu poklicí. Víte ale, že kromě úspory času ušetříte dokonce až 50 % energie, potřebné k jejímu ohřevu? Nerovnosti dna nádoby zvýší spotřebu energie až o 30 %.

   S menšími hrnci a pánvemi vařte jen na malých hořácích. Velký hořák sice urychlí proces vaření, ale spotřeba plynu je daleko větší.

   Běžným pomocníkem v domácnosti se staly rychlovarné konvice. Také u nich můžeme počítat s úsporami – u některých konvic lze přímo nastavit teplotu, kterou požadujete. U všech typů rychlovarných konvic můžeme šetřit velice jednoduše tím, že budeme ohřívat vždy pouze tolik vody, kolik skutečně potřebujeme. Úspory energií můžeme očekávat i u varných ploch. Nejhůře na tom jsou litinové plotny, jejichž nehospodárnost ještě více narůstá s dobou používání. I při průběžné péči se po letech používání na litnovém povrchu objevují nevratné stopy napečenin, které přenos tepla ještě více zpomalují. Na druhémmístě jsou sklokeramické varné plochy. Vrcholem úspornost jsou indukční varné plochy. Zatímco na sklokeramické přivedete k varu dva lity vody za 9minut, na indukci voda zavře již za 6 minut.

S NOVOU CHLADNIČKOU AŽ O POLOVINU MÉNĚ

Spotřebu energie byste měli hlídat I u chladničky, která je v provozu nepřetržitě. Včas ji vyměnit za modernější typ se v tomto případě opravdu vyplatí, protože ušetříte více než polovinu energie.

   Jedním ze základních kritérií při výběru chladničky a mrazničky je údaj o spotřebě elektřiny v kWh/den. U chladničky kombinované s mrazničkou by spotřeba elektřiny u nejúspornějších typů neměla přesáhnout 0,24 kWh/den. U samostatné mrazničky by spotřeba elektřiny u nejúspornějších typů neměla přesáhnout 0,8 kWh/den (údaje PRE).

   Roli při spotřebě energie hraje také velikost chladničky a mrazničky. Zvolte ji pouze tak velkou, aby její prostor byl průběžně využíván alespoň na 70 %. Mrazicí prostor je u nejmenších typů cca 50 litrů a u největších je asi 110 litrů. V objemech chladící části již nejsou tak velké rozdíly. Výhodou je, pokud je kombinovaná chladnička s mrazničkou vybavena oddělenými nastavovacími okruhy pro chlazení a mrazení. To umožňuje nastavit nejvýhodnější provozní teplotu v obou částech. Chladničku s mrazničkou je správné umístit na suchém a chladnějším místě, v žádném případě ne vedle otopného tělesa! Pravidelně odstraňujte námrazu, protože její vrstva může zvýšit spotřebu elektřiny až o 75 %. Teplotu v chladničce stačí udržovat na +5 °C a v mrazničce na -18 °C. Každým snížením teploty o 1 °C zvyšujete spotřebu energie o cca 6 %. Udržujte v chladničce a mrazničce přehledné uspořádání potravin – nebudete muset mít dlouho otevřené dveře ledničky a tak zbytečně plýtvat energií.

MYČKA NÁDOBÍ JE EFEKTIVNÍM POMOCNÍKEM

Spotřebujeme více energie na ruční umývání nádobí nebo na mytí nádobí v automatické myčce? Výsledky měření nám jednoznačně ukazují, že myčky nádobí mají oproti ručnímu mytí nádobí výrazně nižší spotřebu energie (cca o 50 %) a zejména nižší spotřebu vody.

   Myčky nádobí pojmou od čtyř do dvanácti sad nádobí. S ohledem na očekávané úspory opět vybírejte pouze tak velkou, jakou jste schopni průběžně plnit. Moderní typy myček ovšem nabízejí ekonomickou možnost mytí poviční náplně. Spotřebu elektrické energie a vody můžeme korigovat také volbou správných programů. Věděli jste například, že při používání 50 a 55°C nebo AUTO programů myčky ušetříte až 84 kWh elektrické energie během jednoho roku?

KOUPELNA – PRAČKA A SPOTŘEBA VODY

Také pračky drží krok s požadavkem úsporného provozu. Za své dnešní výsledky se rozhodně nemusí stydět. Ve srovnání s typy, nabízenými zhruba před dvaceti, třiceti roky, spotřebují současné pračky o 60 % méně elektřiny a o téměř 3/4 méně vody. Spotřeba elektrické energie je u nejúspornějších praček do 0,94 kWh a přitom spotřebují 48 litrů na 5 kg prádla. Důležité je, jaké programy je schopna pračka nabídnout a zda je budeme skutečně využívat.

Popisy k obrázkům

Až 50% snížení spotřeby energie nabízí díky oddělenému otevírání dveří čtyřdveřová kombinovaná chladnička Hotpoint-Ariston Quadrio. Dveře hlavního chladícího prostoru jsou rozděleny na dvě části a umožňují nám tak otevřít jen tu část ledničky, ve které se nachází požadovaná potravina. Rovněž mrazák je rozdělen do dvou samostatných zásuvek a otevíráním jednotlivých částí je opět redukován únik tepla. Cirkulace vzduchu uvnitř chladničky a mrazničky je zajištěna chladícím systémem No Frost.

Překvapivě značné úspory můžeme získat i při každodenním provozu domácnosti.

Sklokeramické varné plochy jsou dens vybaveny řadou prvků, přispívajících k úspornému provozu. Nejvyšší úspory při vaření přinášejí indukční varné desky. Na snímku varná plocha společnosti Whirlpool.

Autor fotografií: Foto Whirlpool

SPOTŘEBIČE UŠETŘÍ AŽ DESÍTKY PROCENT ENERGIE