U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Šetrný zahradník 3

Kategorie: Zahrada | Autor: rb

Odstartovali jsme březen, měsíc, který nás spolehlivě vytáhne do zahrady. Je třeba provzdušnit trávníky, připravit záhonky, hnojit, sázet atd. atd. K ruce si můžete vzít Kalendář chalupáře nebo loňské březnové číslo našeho časopisu. Dodržení agrotechnických lhůt však logicky ovlivňuje nejen vývoj přírody, ale i náš čas. V rozhodování nám může pomoci jeden dobrý zahradník – Měsíc.

Možná vám sloupky, radící jak hospodařit podle Měsíce, které se objevují v některých časopisech, připadají jako blud. Ale není tomu tak. Již staří hospodáři věděli, že vysazování a řez stromů je úspěšnější, když Měsíc couvá (připomíná C), než když přibývá (dorůstá ve tvaru D). Míza se v té době stěhuje směrem dolů, tudíž stromy dobře koření a poraněné větve “nepláčou”. Při sklizni ovoce a zeleniny naši moudří předkové rozlišovali, zda jde o plody na uskladnění (při ubývajícím Měsíci vydrží déle) anebo pro přímý konzum, pro který je vzhledem k plnosti chuti a větší výživné hodnotě příznivější doba Měsíce dorůstajícího.

Porozumět vlivu vesmírného poutníka se tedy vyplatí i dnes. Není to snadné. Pohybuje se totiž kolem své osy, kolem Země a spolu s ní kolem Slunce, ale také se stále mírně vychyluje v podélné ose. I jeho klesající či stoupající fáze mají účinky na přírodu a bylo by možné je využít. Ale to už by byl činitel, který by nám mohl v hlavě nadělat zmatek.

Jako šetrní zahradníci si zkrátka pamatujme, že dorůstající Měsíc symbolizuje nádech a přeje tvorbě listů, květů a plodů; vyplatí se vysazovat vše, co se rodí nad zemí. Nehnojte, protože živiny se nedostanou ke kořenům, ale roubujte, neboť rouby dobře srůstají. Couvající Měsíc symbolizuje výdech a přeje výsadbě kořenové zeleniny, zalévání, hnojení, prořezávaní a výsadbě stromů.

Šetrný zahradník 3